Blog

Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 2
09.12.2021

Szwy bezszczelinowe

W artykule znajdziesz:

Szwy bezszczelinowe

Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 3
Szwy bezszczelinowe

Odkształcenia wymagające stosowania przerw dylatacyjnych mogą mieć charakter jednorazowy, nieodwracalny, np. kiedy jeden segment po obciążeniu ciężarem konstrukcji osiądzie w gruncie bardziej od sąsiedniego. Ruch ten może trwać znaczny okres czasu, lecz jest jednokierunkowy.
W innych przypadkach odkształcenia bywają zmienne (odwracalne) np.: szczeliny rozszerzają się, a następnie wracają do stanu pierwotnego (lub zwężają się jeszcze bardziej). Zachodzą wtedy stałe lub okresowe wahania zależne od warunków powodujących te odkształcenia (zmiany temperatury, nawodnienie i wysychanie gruntu, praca maszyn i urządzeń mechanicznych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Należy przy tym zauważyć, że przy ruchach powolnych łatwiej wykonać zabezpieczenie przed przenikaniem wody, zarówno pod względem zastosowania materiału, jak i rozwiązania konstrukcyjnego.
Szwy bezszczelinowe stosuje się jako zabezpieczenie przed skurczem konstrukcji betonowych i żelbetowych wskutek wiązania, dojrzewania i wysychania betonu, kiedy nie zachodzą przypadki ruchów pionowych, np. z powodu nierównomiernego osiadania poszczególnych segmentów budowli.
Przykład zastosowania takiego szwu w budynku dzielonym na poszczególne segmenty, posadowione w jednym fundamencie skrzyniowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku, gdy powstająca szczelina nie osiąga szerokości około 3 mm, izolacja nie wymaga specjalnego wzmocnienia. Jako zabezpieczenie przed rozerwaniem warstwy ochronnej układa się pod płytą konstrukcyjną warstwę papy izolacyjnej smołowanej nr 150, a warstwę betonu ochronnego wzdłuż szwu dylatacyjnego zbroi się pasmem z siatki stalowej szerokości ok. 15 cm (uprawnienia budowlane).
W przypadkach z góry zaplanowanych, kiedy spodziewać się należy powstania naturalnego szwu wskutek umyślnego zmniejszenia wytrzymałości konstrukcji w określonym miejscu, wzmocnienie warstwy ochronnej betonu powinno być wykonane przez założenie pasa z siatki stalowej na szerokość spodziewanych pęknięć konstrukcji, np. 1,00 m. Wzmocnienie warstwy izolacji jest konieczne w przypadkach powstawania szczelin o szerokości 3-5 mm (program egzamin ustny).
Szczeliny różnią się od szwów tym, że zajmują od razu pewną przestrzeń i po wykonaniu mogą zarówno rozszerzać się, jak i zwężać.

Ruchy pionowe

Szczeliny te są zazwyczaj projektowane jako zabezpieczenie konstrukcji przed odkształceniami powstającymi wskutek zmian termicznych. Szerokość szczeliny projektuje się w granicach do 3 mm, ażeby zabezpieczenie izolacji ograniczyć do sposobu. W przewidywaniu większych odkształceń należy liczyć się z zaprojektowaniem spoin specjalnych.
Ruchy poziome powstają również wskutek zmian objętości spowodowanych kolejnym nawilżaniem i wysychaniem masy betonowej (opinie o programie).
Tego rodzaju nierównomierne odkształcenia wymagają stosowania wzdłuż szczeliny spoiny o maksymalnej .szerokości spodziewanego odkształcenia.

Jeżeli poszczególne segmenty budowli osiadają nierównomiernie, mogą się zdarzyć wypadki, że w tym samym budynku szczeliny w dolnej partii budynku będą zawężały się, a w górnej rozszerzały lub odwrotnie. Przy nierównomiernym odkształceniu należy stosować szczeliny o maksymalnej szerokości spodziewanego odkształcenia.
Ruchy pionowe w szczelinach są z reguły skutkiem nierównomiernego osiadania budynków z powodu różnicy obciążeń lub różnicy w wytrzymałości gruntu (segregator aktów prawnych).

Szczeliny te w warunkach izolacji wodoszczelnej wymagają stosowania specjalnych spoin. Szczególnie trudne do zabezpieczenia są szczeliny pionowe, w których następuje oprócz ‘ normalnego ściskania lub rozciągania zwichrowanie (skręcanie), pociągające za sobą rozwarstwienie sklejonej warstwy izolacyjnej. Z tego powodu wskazane jest stosowanie konstrukcji, które zapobiegają ścinającemu i skręcającemu działaniu na spoinę dylatacyjną (promocja 3 w 1).

Jako przykłady można podać rozwiązania. W pierwszym przypadku segment budowli B jest cięższy od A i osiada. Tego rodzaju osiadanie powoduje ścinanie warstwy izolacyjnej i podłoża.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 8 Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 9 Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 10
Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 11
Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 12 Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 13 Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 14
Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gwałtowne wiatry zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami