Blog

05.05.2022

Składowe pionowe drgań

W artykule znajdziesz:

Składowe pionowe drgań

Składowe drgań pomierzone jako poziome i y są znacznie poniżej progu odczuwalności drgań przez człowieka przy ich traktowaniu jako poziomo działających na człowieka w dzień i jako pionowo działających na człowieka w nocy (wzdłuż osi ciała człowieka). Składowe drgań pomierzone jako pionowe z są tu najintesywniejsze. Te składowe pionowe drgań w najniekorzystniejszym przypadku (w pomiarze 13) dochodzą do granicy dopuszczalnego dyskomfortu w dzień tj. do krzywej oznaczonej liczbą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Składowe pionowe drgań w nocy traktuje się jako działające poziomo na organizm człowieka. W nocy poziom dopuszczalnego dyskomfortu jest niższy niż w ciągu dnia i jest określony krzywymi oznaczonymi liczbą 1,4. Jednak dla częstotliwości 8,9 - 11,2 Hz (kiedy to krzywa schodkowa na prawym szkicu przedstawia największe wartości skuteczne) krzywa dla składowych poziomych drgań oznaczona linią 1,4 przebiega tuż nad maksymalną wartością skuteczną (RMS) pomierzonych drgań, a więc nie przekracza granicy dyskomfortu w nocy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ciągu 33 rejestracji przejechało kilkadziesiąt autobusów i samochodów ciężarowych i tylko od jednego z nich zostały wzbudzone drgania zbliżone do granicy dyskomfortu. Tak więc drgania pomierzone w omawianym budynku nie mogą być uznane za uciążliwe dla mieszkańców tego budynku (uprawnienia budowlane).

Stosunkowo wysoki poziom pionowych drgań stropu wynika z tego, że jest to strop drewniany. Gdyby obok budynku jezdnia była bardziej nierówna, wówczas granica dyskomfortu w budynku ze stropami drewnianymi może być przekraczana, bowiem przejazdy pojazdów po nierównej jezdni wzbudzają wyższy poziom drgań (program egzamin ustny).

Do oceny szkodliwości drgań na budynek wykorzystuje się wyniki pomiarów składowych poziomych zarejestrowanych w budynku w poziomie terenu (zgodnie z wymogiem normy PN-85/B-02170). Parametry drgań z pomiarów odpowiadających najintensywniejszym drganiom. Składowe pionowe z zawarte zostały zarejestrowane w środku rozpiętości stropu 1 piętra (przy użyciu sejsmografu WEGIK), obok stanowiska na którym były zainstalowane akcelerometry wykorzystane do pomiaru drgań ocenianych pod kątem uciążliwości (opinie o programie).

Poziom drgań

Budynek przy al. S. jest murowy (z cegły), ma 6 kondygnacji oraz strych i podpiwniczenie, posadowiony jest na ławach fundamentowych. Stropy są żelbetowe. Wysokość kondygnacji wynosi 3,6 m, a całkowita wysokość obiektu 24,4m. Wymiary budynku w rzucie wynoszą 24,0 (wzdłuż al. S.) x 17,2 m (w szerszej części, a 14,2 m w węższej części). Odległość budynku od jezdni wynosi 2,9 m (segregator aktów prawnych). Wstępne pomiary wykazały, że poziom drgań rośnie wraz z wysokością budynku. Do pomiaru drgań ocenianych pod kątem ich uciążliwości dla ludzi obrano stanowisko pomiarowe w poziomie posadzki 5 piętra. Umieszczono tam 3 akcelerometry; 2 mierzące składowe poziome drgań i mocowane do ścian nośnych bezpośrednio nad posadzką oraz 1 mierzący składowe pionowe drgań w środku stropu (4 piętra) o największej rozpiętości. Łącznie wykonano ponad 30 rejestracji. Do pomiarów drgań i ich analizy użyto aparataury. Oznaczenia kierunków x,y\z przyjęto jak poprzednio.

Przebiegi przyspieszeń drgań ilustrujące charakter drgań u góry budynku spowodowanych przejazdami pojazdów. Reprezentuje najintensywniejszą część przebiegów drgań z pomiaru 22, kiedy to obok budynku przejeżdżały: pospieszny autobus “jelcz" (miejski), “mercedes" ciężarowy oraz załadowany “star". Jest to jednocześnie przypadek kiedy w budynku wystąpił wysoki poziom drgań (względem innych pomiarów) (promocja 3 w 1). W czasie pomiarów drgań, obserwując na oscyloskopie przebiegi drgań, zauważono ich wyraźny wzrost (w górnej części budynku) w trakcie jazdy windy. Z tego powodu dokonano też rejestracji drgań w czasie ruchu windy (i przejazdu pojazdów). Przebieg najintensywniejszej fazy tych drgań.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami