Blog
Składowiska surowca
W artykule znajdziesz:
Składowiska surowca
Zachodząca w okresie ostatnich dziesięcioleci zasadnicza zmiana skali przedsiębiorstw przemysłu cementowego zmusiła do konstruowania zupełnie nowych typów kruszarek, o wydajnościach bardzo dużych. Są to najczęściej wielkie szybkoobrotowe kruszarki udarowo-odrzutowe bądź stożkowe. Wydajności tych maszyn są odpowiednio duże i sięgają do 1250 t surowca na godzinę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Godna zaznaczenia jest zarysowująca się w ostatnich latach tendencja do konstruowania tych maszyn jako urządzeń krusząco-suszących, przy czym niektóre z nich określane są jako „pulweryzatory” (pulverizer), ponieważ przy sprzyjających właściwościach surowca prawie połowa przerabianego przez te urządzenia materiału ma już bardzo wysoki stopień rozdrobnienia i nie wymaga dalszego mielenia. Maszyny te stosowane są niejednokrotnie do miękkiej kredy, a nawet gliny, obniżając ich zawilgocenie w czasie rozdrabniania z ok. 20 do 1-2% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Omawiane urządzenia instalowane są niejednokrotnie we wspólnym układzie z młynem surowca, stanowiąc element zintegrowanego oddziału produkcyjnego wytwarzającego mąkę surowcową bezpośrednio z urobku kamieniołomu.
W klasycznym układzie technologicznym rozdrobniony w kruszarkach surowiec trafia na wielkopojemnościowe składowisko buforowe, usytuowane w przeznaczonej do tego części centralnej hali zaopatrzonej w suwnice chwytakowe (uprawnienia budowlane). Surowiec składany jest w hali chwytakami, w miarę możności selektywnie, a następnie - zależnie od zapotrzebowania - podawany do suszarni, a w przypadku metody mokrej - bezpośrednio do młynów do surowca, przy czym stosuje się wstępne, zresztą prymitywne, dozowanie różnych partii surowca.
Składowiska surowca nowoczesnych wielkich cementowni wyposażone są w złożone instalacje maszynowe, które umożliwiają bardzo daleko idące uśrednianie (homogenizację), a także korygowanie strumienia materiału kierowanego do suszenia i mielenia (program egzamin ustny). Tak więc w fabrykach obecnie projektowanych i wznoszonych podstawowe operacje technologiczne homogenizacji i korekcji w znacznej mierze przebiegają przed zmieleniem surowca, przy czym zarówno początkowy etap uśredniania i korygowania wstępnie rozdrobnionego surowca, jak i ostateczna korekcja zmielonej mieszanki odbywają się w sposób ciągły (potokowy). Natomiast w pracujących do dziś starszych zakładach surowiec uprzednio miele się, a dopiero po tym poddaje się go homogenizacji i korekcji w sposób okresowy (opinie o programie).
Mielenie surowca oraz korekcja i homogenizowanie mieszanki.
Mielenie surowca
Omawiany odcinek ciągu technologicznego obejmuje operacje mielenia surowca, korekcji chemicznej i homogenizacji. Tradycyjny schemat fabrykacji cementu, gdzie dwa pierwsze składowiska buforowe (/ i II) oraz położone między nimi stanowisko mielenia surowca zawierają układ urządzeń przeznaczony do przygotowania mieszanki surowcowej.
Składowisko I stanowi bufor wstępnie rozdrobnionego surowca. Mielenie surowca przebiega na mokro, z utworzeniem szlamu, czyli wodnej zawiesiny zmielonej mieszanki, lub na sucho przy jednoczesnym suszeniu gorącymi gazami niosącymi ciepło odpadowe z pieców obrotowych bądź z chłodnika klinkieru (segregator aktów prawnych).
Składowisko II stanowi baterię zbiorników szlamu bądź suchej mąki, umożliwiającą zestawienie żądanego składu chemicznego i homogenizowanie mieszanki. Jednocześnie układ ten stanowi dodatkowy bufor między okresowo przebiegającą dostawą i rozdrabnianiem surowca, a ciągłą operacją spiekania klinkieru.
W tym tradycyjnym układzie wszystkie operacje prowadzące do przygotowania mieszanki surowcowej traktowane były jako odrębne; kolejno odrębnymi urządzeniami wykonywano czynności mielenia, korygowania i homogenizacji, przy czym ostateczne przygotowanie mieszanki odbywało się porcjami, a więc okresowo (periodycznie).
Sytuacja taka wymaga dwóch buforów; składowiska surowca wstępnie rozdrobnionego oraz wielkopojemnościowych zbiorników gotowej, skorygowanej i zhomogenizowanej mieszanki surowcowej w postaci szlamu bądź mąki (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32