Blog

Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 2
28.10.2020

Słupy wirobetonowe

W artykule znajdziesz:

Słupy wirobetonowe

Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 3
Słupy wirobetonowe

Produkcja słupów metodą wirowania jest bardzo rozpowszechniona. Zasadniczą cechą metody jest wykorzystanie do zagęszczania betonu działania siły odśrodkowej. W tym celu forma o przekroju okrągłym lub wielobocznym zostaje - po częściowym napełnieniu betonem - poddana ruchowi obrotowemu o znacznej prędkości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pod działaniem siły odśrodkowej beton przywiera do wewnętrznych ścian formy i ulega silnemu zagęszczeniu, przy czym nadmiar wody zostaje wyciśnięty do wewnątrz. Otrzymuje się w ten sposób cienkościenny przekrój rurowy o wysokiej wytrzymałości (do 700 kG/cm2). Przy zastosowaniu form zbieżnych (stożkowych) grubość ścianki rośnie wraz ze wzrostem średnicy zewnętrznej słupa.

Beton i zbrojenie przygotowuje się w osobnych działach zakładu i dostarcza do hali wirobetonów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zbrojenie słupa wkłada się do dolnej połówki dwuczęściowej formy stalowej, a następnie po przykryciu jej połówką górną napełnia się za pomocą iniektora ściśle określoną ilością betonu. Napełniona forma zostaje przeniesiona na ławę wirującą. Wirowanie słupów trwa 10 do 15 min w zależności od ich wymiarów. Szybkość obrotów stopniowo wzrasta od 80 do 750 obrotów/min. Po wirowaniu następuje naparzanie słupów. W tym celu do wnętrza form ułożonych na legarach wpuszcza się parę o temperaturze ok. 80 °C. Po czterech godzinach możliwe jest rozformowanie (uprawnienia budowlane).

Słupy sezonuje się przez 2 do 3 dni w hali produkcyjnej, a następnie wywozi na skład gotowych elementów, gdzie ułożone w stosy podlegają przez 15 dni pielęgnowaniu dostosowanemu do warunków atmosferycznych.
Produkcja slupów strunobetonowych jest bardziej skomplikowana niż słupów żelbetowych. Wpływa na to konieczność napięcia strun przed zabetonowaniem słupa i zwolnienia naciągu dopiero po stwardnieniu betonu. Siły naciągu strun, wynoszące kilkanaście do kilkudziesięciu ton mogą być przejmowane przez tory naciągowe, względnie przez formy oporowe. W Polsce rozpowszechniona jest produkcja elementów strunobetonowych na torach naciągowych.

Stalowy rdzeń

W metodzie tej każda wiązka strun pozwala na równoczesne wykonanie kilku słupów, w zależności od długości toru (50 do 100 m) (program egzamin ustny).
Z uwagi na pewną trudność produkcji słupów wydrążonych na długich torach naciągowych opracowano metody specjalnie dostosowane do tego celu. Można tu wymienić opracowane w Niemczech rozwiązania firm Schlosser i Roth, a we Francji Societe des Tuyaux Bonna. Na uwagę zasługuje zwłaszcza rozwiązanie firmy Schlosser.

Forma na slup strunobetonowy systemu Schlosser gości 2-3 m pozwala na otrzymywanie słupów o różnej długości i średnicy. Słup posiada przekrój eliptyczny z wydrążeniem kołowym. Tory naciągowe są krótkie, najczęściej na 2 elementy. Naciąg profilowanych strun o średnicy 5 mm następuje pojedynczo lub po dwie. Beton wsypuje się do formy przez podłużny otwór w jej górnej części. Zagęszczanie betonu następuje za pomocą wibratorów przyczepnych (opinie o programie).

Stalowy rdzeń formujący otwór wewnątrz słupa zostaje wyciągnięty po upływie około godziny od zabetonowania, względnie przy braku miejsca lekko podciągnięty, a całkowite jego usunięcie następuje po zwolnieniu naciągu. W przypadku przyśpieszonego dojrzewania parę wpuszcza się do wydrążenia słupa (segregator aktów prawnych).

Metodą form oporowych produkowane są słupy strunobetonowe od 1957 r. w Zakładach Betoniarskich i Żelbetowych Nr 2 w Budapeszcie. Slupy te mają przekrój prostokątny z owalnymi otworami, a długość ich dochodzi do 12 m. Na omówienie zasługuje zwłaszcza metoda naciągu oraz formowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 8 Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 9 Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 10
Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 11
Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 12 Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 13 Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 14
Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Od czego zacząć naukę? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami