Blog

Elementy kształtowe zdjęcie nr 2
06.04.2022

Skrawanie nieswobodne

W artykule znajdziesz:

Elementy kształtowe zdjęcie nr 3
Skrawanie nieswobodne

Skrawanie nieswobodne - skrawanie, w którym bierze udział oprócz krawędzi głównej również jedna lub więcej krawędzi pomocniczych narzędzia skrawanie obwodowe - skrawanie dzielące charakteryzujące się ruchem roboczym obrotowym, wykonywanym przez skrawane drewno i prostoliniowym ruchem posuwowym noża o prostym ostrzu, przy czym kierunek posuwu jest prostopadły do osi obrotu skrawanego drewna, a szybkość posuwu jest związana z ruchem roboczym skrawanie oddzielające, skrawanie ścinające - obróbka cięciem, w wyniku której od obrabianego elementu oddzielane są wióry (różnego kształtu i wymiarów) nie będące celem zabiegu, lecz stanowiące odpady; w wyniku s.o. element obrabiany uzyskuje żądane wymiary, kształt lub żądaną gładkość powierzchni; do s.o. należy piłowanie, struganie płaskie i obrotowe, frezowanie, odwzorowywanie, wiercenie, dłutowanie, toczenie i obtaczanie, szlifowanie oraz gwintowanie, tarnikowanie, pilnikowanie, wiórkowanie, przeciąganie (metody obróbki wykonywane ręcznie) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Skrawanie oscylacyjne - skrawanie metali, przy którym narzędzie wykonuje dodatkowy ruch oscylacyjny w kierunku posuwu, co wpływa na zmianę grubości wióra i powoduje jego rozdrobnienie skrawanie płaskie - drewn. skrawanie nożami o prostym ostrzu wykonującymi ruch roboczy płaski prostoliniowy zwrotny lub płaski obrotowy; celem s.p. jest podzielenie drewna na wióry użytkowe w postaci arkuszy, taśm, wstęg itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skrawanie płaskie częściowe - obróbka cięciem przebiegająca wzdłuż włókien w drewnie nie na całej, lecz tylko na części długości obrabianego elementu; w wyniku s.p.cz. uzyskuje się szereg cienkich wiórów tworzących pęk związany z pozostałą częścią drewna skrawanie płaskie pełne, wiórowanie - skrawanie płaskie przebiegające wzdłuż włókien w drewnie na całej długości elementu, mające na celu podzielenie drewna na cienkie warstwy - wióry użytkowe - przy użyciu specjalnych strugów lub noży (uprawnienia budowlane).

Skrawanie poprzeczne obrotowe

Skrawanie poprzeczne obrotowe - skrawanie płaskie charakteryzujące się obrotowym ruchem krawędzi tnącej noża w płaszczyźnie równoległej do kierunku przebiegu włókien, w kierunku prostopadłym do przebiegu włókien w skrawanym drewnie; ma ono na celu uzyskanie materiałów skrawanych w postaci płatów o niewielkich wymiarach (program egzamin ustny).

Skrawanie poprzeczne prostoliniowo-zwrotne - skrawanie płaskie, charakteryzujące się prostoliniowym zwrotnym ruchem roboczym noża w płaszczyźnie równoległej do kierunku przebiegu włókien, w kierunku prostopadłym do kierunku przebiegu włókien w skrawanym drewnie; ma ono na celu uzyskanie materiałów skrawanych w postaci cienkich płatów o dużych wymiarach (opinie o programie).

Skrawanie swobodne - skrawanie, w którym bierze udział tylko krawędź główna narzędzia skrawanie ścinające - skrawanie oddzielające skrawanie wzdłużne obrotowe - skrawanie płaskie charakteryzujące się obrotowym ruchem krawędzi tnącej noża w płaszczyźnie równoległej do kierunku przebiegu włókien i w kierunku równoległym do kierunku przebiegu włókien; ma ono na celu uzyskanie materiałów skrawanych w postaci płatów o niewielkich wymiarach lub w postaci wąskich wiórów, przy czym dla uzyskania wąskich wiórów połączone jest z procesem nakrawania decydującym o ich szerokości (segregator aktów prawnych).

Skrawanie wzdłużne prostoliniowo-zwrotne - skrawanie płaskie charakteryzujące się prostoliniowo-zwrotnym ruchem roboczym noża w kierunku równoległym do kierunku przebiegu włókien; ma ono na celu uzyskanie materiałów skrawanych w postaci cienkich płatów i taśm lub wąskich wiórów o dużej długości, przy czym dla uzyskania taśm i wąskich wiórów połączone jest to zawsze z procesem nakrawania decydującym o ich szerokości skrawarka łukowa, skrawarka-wiórkarka łukowa - obrabiarka do skrawania łukowego skrawarka obwodowa, łuszczarka - obrabiarka do skrawania obwodowego drewna; s.o. służą do produkcji obłogów, oklein, taśmy sklejkowej, zapałczanej i in. (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Elementy kształtowe zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Elementy kształtowe zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Elementy kształtowe zdjęcie nr 8 Elementy kształtowe zdjęcie nr 9 Elementy kształtowe zdjęcie nr 10
Elementy kształtowe zdjęcie nr 11
Elementy kształtowe zdjęcie nr 12 Elementy kształtowe zdjęcie nr 13 Elementy kształtowe zdjęcie nr 14
Elementy kształtowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy kształtowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy kształtowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami