Blog

Materiały bitumiczne zdjęcie nr 2
28.09.2021

Skrętne odcinka falochronu

W artykule znajdziesz:

Skrętne odcinka falochronu

Materiały bitumiczne zdjęcie nr 3
Skrętne odcinka falochronu

W miejscu, w którym szczyt fali ociera się o budowę, występuje największy nacisk, który wędruje wzdłuż lica falochronu, powodując drganie skrętne odcinka falochronu wokół jego osi pionowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy odpowiednio dużej długości fali, może się zdarzyć, że na dany odcinek falochronu będzie działała jedna tylko taka siła, wpływ jej zatem nie będzie zmniejszany przez działanie dalszych po niej następujących fal.

I w tym wypadku, może się zdarzyć, że częstość drgań wymuszonych w ten sposób pokryje się z częstością drgań własnych, nastąpi rezonans,
grożący uszkodzeniem budowli, lub jej poruszeniem z właściwego położenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Opisany wypadek jest skomplikowany i nie da się uprościć tak dalece, aby można było rozpatrywać układ o jednym stopniu swobody.
Na ten wypadek drgań falochronu zwrócił uwagę Naleszkiewicz. Wyniki jego rozważań co do układu o sześciu stopniach swobody rozwinięte są w pracy Naleszkiewicza i Olejnika. Badanym obiektem był falochron na palach z masywną nadbudową żelbetową wypełnioną (lub nie wypełnioną) piaskiem, a uważaną za sztywną i ze ścianą palisadową wzdłuż odmorskiej krawędzi nadbudowy. Budowla taka może być zastosowana jako lekka ostroga wewnątrz akwatorium portowego lub jako falochron wewnętrzny w układzie podwójnym (uprawnienia budowlane).

Jeżeli ściankę palisadową zastąpiłoby się tarczą nie dochodzącą do dna akwenu, to byłby to lekki falochron ażurowy typu pomostowego. Omawiana praca może posłużyć jako przykład rozwiązywania podobnych zagadnień także i w innych wypadkach.
Z uwagi na rozkład obciążenia falochrony mają pod względem statycznym charakter murów oporowych i jak one powinny być obliczane.
Obliczenie polega na wyznaczeniu zarówno w całym falochronie, jak i w jego poszczególnych elementach linii ciśnienia, a potem na sprawdzeniu naprężeń w poszczególnych przekrojach (program egzamin ustny).

Naprężenia

Naprężenia nie mogą przekraczać dopuszczalnych. Gdyby to się zdarzyło, wówczas odnośna część falochronu musiałaby być przeprojektowana. Przy występowaniu naprężeń rozciągających lub ścinających w materiale o stosunkowo małej wytrzymałości na te naprężenia, można sytuację poprawić przez uzbrojenie konstrukcji w odpowiednich miejscach wkładkami stalowymi.
Wyznaczając linię ciśnienia w poszczególnych elementach, należy prócz sił zewnętrznych, mających wpływ na stateczność budowli, uwzględniać również wpływ sił wewnętrznych, a więc np. parcie wypełniającego budowlę materiału kamiennego czy ziemnego (opinie o programie).
Wszelkie elementy powinny być sprawdzone nie tylko na swoje ostateczne obciążenie, jakiemu poddane będą już po ukończeniu budowli i oddaniu jej do użytku, ale także i na obciążenia, które mogą wystąpić W czasie budowy, transportu itp. Obciążenia takie, jakkolwiek chwilowe, mogą powodować naprężenia większe niż obciążenia ostateczne.

Należy sprawdzić naprężenia przede wszystkim w przekroju podstawy, a także w tych przekrojach, w których linia ciśnienia najdalej
odchodzi od środka przekroju (segregator aktów prawnych). Podobnie należy sprawdzać naprężenia w spoinach, w których następuje zmiana materiału w obrębie falochronu oraz w spoinach między poszczególnymi warstwami bloków, a także naprężenia w spoinach podstawowych muru zewnętrznego i muru wewnętrznego części nadwodnej.

Naprężenia styczne w spoinach powinny być przeniesione bądź przez wytrzymałość materiału na ścinanie, bądź przez tarcie będące funkcją Naprężenia rozciągające należy z reguły przenosić przez wkładki stalowe odpowiednio głęboko zakotwione z obu stron spoiny.
Bloki transportowane za pomocą dźwignic muszą być sprawdzone na zginanie, występujące w nich w czasie transportu, a ponadto należy sprawdzić wytrzymałość i zakotwienie uchwytów, za jakie bloki te są podnoszone.

W falochronach takich również należy wyznaczyć linię ciśnienia i wynikające stąd naprężenia w poszczególnych przekrojach nadbudowy i skrzyni żelbetowej (promocja 3 w 1). Przy kaszycach drewnianych uważa się, że obciążenie przenosi jedynie kamień, natomiast ściany oblicza się tylko na parcie kamienia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Materiały bitumiczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Materiały bitumiczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Materiały bitumiczne zdjęcie nr 8 Materiały bitumiczne zdjęcie nr 9 Materiały bitumiczne zdjęcie nr 10
Materiały bitumiczne zdjęcie nr 11
Materiały bitumiczne zdjęcie nr 12 Materiały bitumiczne zdjęcie nr 13 Materiały bitumiczne zdjęcie nr 14
Materiały bitumiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiały bitumiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiały bitumiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami