Blog

22.03.2021

Skurcz betonu

W artykule znajdziesz:

Skurcz betonu

Skurcz betonu

Skurcz betonu powoduje powstawanie dodatkowych naprężeń, szczególnie w ustrojach statycznie niewyznaczalnych. Może on też powodować zmiany kształtu elementu betonowego; szczególnie narażone są na to elementy niesymetryczne pod względem kształtu i rozkładu zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Skurcz powoduje też powstawanie rys, gdy naprężenia skurczowe przekroczą wytrzymałość betonu na rozciąganie. W każdym razie jest niewątpliwe, że wielkość skurczu zależy od składu mieszanki. Zaczyn cementowy może otaczać ziarna stosu okruchowego lub tylko wypełniać jego pustki. Skurcz zaczynu w betonie o sztywnym stosie okruchowym powoduje powstawanie mikrorys, które mogą spowodować rysy w betonie. Czysty zaczyn daje skurcz 2200 • 10, zaś beton z tego zarobu o zawartości cementu 3Q0-M00 kg/m3 - 350 - 10 6, czyli zaczyn wydłużył się wskutek sztywności stosu okruchowego o 1,85 mm/m. Likwidowanie skurczu betonu przez taki dobór stosu okruchowego, aby pozostał on niezmienny nie jest, jak z tego widzimy, właściwe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stara metoda dozowania prof. Paszkowskiego jest pod tym względem najwłaściwsza. Przy otuleniu każdego ziarna gelem cementowym mamy wprawdzie skurcz większy, ale za to unikamy powstawania rys w betonie. Z wzoru tego wyraźnie widać, że skurcz jest wprost proporcjonalny do ilości cementu, zaś odwrotnie do ilości kruszywa. Sposób mieszania wpływa na stopień jednorodności betonu (uprawnienia budowlane). Złe wymieszanie obniża jego wytrzymałość. Przede wszystkim drobne ziarna kruszywa nie wejdą w pustki frakcji grubszych, co jest natomiast najważniejsze, nie do wszystkich pustek stosu okruchowego dotrze zaczyn cementowy, a spora ilość cementu nie zostanie wymieszana z wodą. Zwiększa to porowatość betonu.

Również sposób układania, zagęszczania i pielęgnacji wywiera istotny wpływ na wielkość skurczu. Im beton jest szczelniejszy i im dłużej był utrzymywany w wilgoci, tym skurcz jest mniejszy (program egzamin ustny).
Czynnik czasu przy skurczu odgrywa ważną rolę. W każdej fazie wiązania i twardnienia beton posiada inne właściwości skurczowe.

Warunki zewnętrzne

Warunki zewnętrzne wywierają istotny wpływ na zjawisko skurczu. Im suchsze jest powietrze, tym skurcz jest większy (opinie o programie). Przeciwnie, powietrze nasycone parą wodną zmniejsza skurcz. Beton ochroniony przed gwałtownym odparowywaniem wody ulega w mniejszym stopniu skurczowi. Odparowywanie bowiem nie tylko powoduje gwałtowny skurcz, ale również przerywa proces hydratacji cementu.

Najlepszym zabezpieczeniem przed gwałtownym odparowaniem wody jest osłonięcie powierzchni betonu materiałem nieprzepuszczającym powietrza. Stosowane są do tego celu specjalne folie plastikowe. Wpływ temperatury na skurcz nie jest jeszcze wyjaśniony. Większość badań poświęconych skurczowi przeprowadzono w temperaturze 20°C. Ochłodzenie betonu, powiązane z wysuszeniem zwiększa możliwość powstawania rys w betonie ze względu na dodatkowe naprężenia wywołane skurczem od spadku temperatury (segregator aktów prawnych).

Naparzanie niskoprężne nie wpływa na skurcz. Autoklawizacja przy 10 at ciśnienia i temperaturze 185°C doprowadza skurcz od razu prawie do wartości granicznej. Kształt i wymiary elementu betonowego wywierają największy wpływ na skurcz wilgotnościowy. Im mniejszy jest stosunek powierzchni do objętości, tym wyrównanie wewnętrznego ciśnienia pary wodnej z zewnętrznym jest dłuższe. Czynniki przeszkadzające w swobodnym przebiegu skurczu, jak obciążenie, deskowanie, zbrojenie, powodują wzrost naprężeń skurczowych i powstawanie rys.

Dodatki rozpuszczalne w wodzie, jak np. chlorek wapnia, zwiększają skurcz betonu. Dodatki obojętne, jak np. mączki kamienne, wpływają na wielkość skurczu podobnie jak kruszywo. Spośród Teologicznych własności betonu najważniejsze dla praktyki jest zjawisko pełzania (promocja 3 w 1). Polega ono na tym, że pod długotrwałym działaniem niezmiennego obciążenia, beton ulega stale narastającym odkształceniom, przy czym ten proces narastania odkształceń może trwać nawet wiele lat. Istota pełzania w betonie jest inna niż w metalach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami