Blog

22.01.2020

Stropy i balkony

W artykule znajdziesz:

Stropy i balkony

Stropy i balkony

Elementy stropów drewnianych, jak: belki stropowe, powała (ślepy pułap), izolacja (wypełnienie) stropu czy też podsufitka, w zasadzie muszą być pod stałą opieką służby eksploatacyjnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przynajmniej co 3 lata powinny być dokonywane przeglądy okresowe, w celu wykrycia ewentualnych przyczyn nadmiernego zużywania lub niszczenia elementów stropu i w celu zapobieżenia powstawaniu tych przyczyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dostrzeżone w czasie eksploatacji lub w czasie przeglądów okresowych przyczyny nadmiernego zużywania się elementów stropu (nadmierne zawilgocenie, gnicie, zagrzybienie, toczenie drewna przez owady lub nadmierne obciążenie stropu) powinny być niezwłocznie usuwane przez doraźne zabiegi czy też przez wykonanie remontu bieżącego (uprawnienia budowlane).

Remont bieżący. Nadmierne zawilgocenie stropu i zapoczątkowany proces gnicia, ujawniające się w postaci wilgotnych plam na sufitach, podłogach przy ścianach przy stropie, powinny być niezwłocznie usunięte przez zlikwidowanie przyczyn zawilgocenia i zagrzybienia. Miejsca zawilgocone powinny być dokładnie wysuszone.

Jeżeli zawilgocenie jest krótkotrwałe i nie ma jeszcze obaw co do powstania procesów niszczących, wystarcza normalne wysuszenie miejsc zawilgoconych przez intensywniejsze nagrzewanie i wietrzenie pomieszczenia. Duże znaczenie ma właściwa wentylacja podpodłogowa polegająca na ciągłej, grawitacyjnej wymianie powietrza (program egzamin ustny).

Zagrzybienie

W poważniejszych przypadkach, a zwłaszcza przy istniejącej obawie zagrzybienia, należy miejsca zawilgocone odkryć, tj. ostrożnie zerwać podłogę, usunąć izolację podpodłogową i dokładnie zbadać miejsca zawilgocone, poszukując ewentualnych ognisk grzyba. Jeżeli oględziny odkrytego stropu nie wykazują śladów zagrzybienia, należy miejsca zawilgocone dokładnie wysuszyć, jak również wysuszyć zdjęty materiał izolacyjny, podpodłogowy. Następnie miejsca wysuszone należy dokładnie oczyścić i zaimpregnować jednym z preparatów przeciwgrzybowych, po czym ponownie ułożyć izolację i podłogę (opinie o programie).

Wykryty grzyb należy zbadać laboratoryjnie, czy jest on z gatunku grzybów niszczących. W przypadku stwierdzenia tylko pleśni gnilnej czy też grzyba niezłośliwego wystarczą zabiegi, jak przy usuwaniu zawilgocenia; jednak miejsca zarażone należy dokładnie i dobrze zaimpregnować preparatem przeciwgrzybowym.

W przypadku wykrycia grzyba złośliwego niszczącego, zabiegi w kierunku odgrzybienia są poważniejsze, gdyż zwykle staje się konieczna wymiana części lub całych elementów zarażonych na elementy nowe (segregator aktów prawnych).

Może np. zaistnieć konieczność częściowej wymiany elementów takich, jak powała (ślepy pułap), podsufitka lub izolacja stropu. W tym przypadku części zarażone należy usunąć (części drewniane najlepiej spalić), sąsiednie elementy dobrze wysuszyć i należycie zaimpregnować preparatem przeciwgrzybowym, a na miejsce usuniętych dać nowe części zdrowe, również należycie zaimpregnowane.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na dużą żywotność zarodników grzyba domowego zabiegi w celu zniszczenia grzyba muszą być bardzo starannie wykonane (promocja 3 w 1). Najpewniejszym sposobem walki z grzybem jest usunięcie części zarażonych, zapewnienie przewiewu oraz dostęp światła słonecznego (jeśli to jest możliwe).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami