Blog

07.02.2022

Woda gruntowa

W artykule znajdziesz:

Woda gruntowa

Dobrym rozwiązaniem poszerzenia oparcia fundamentu ściany może być wprowadzenie odcinkami pod istniejący fundament szerszej płyty. Płyta taka musi mieć jednakże znaczną grubość. Gdy woda gruntowa zalega płytko i sprawiałoby to trudność, można wykorzystać typy podparcia (program uprawnienia budowlane na komputer). Reakcja gruntu przypadająca na boczne dobudowane części podstawy przekazuje się przez docisk wzdłuż wcięć w starym murze oraz przez opór na ścinanie w przekrojach pionowych koło punktów 1 i 2 w dobudowanej części podstawy. Reakcja podstawy sprzyja w tej konstrukcji dociskowi dwóch dobudowanych części do starej części środkowej.

Metody przeprowadzania zastrzyków oraz ogólne warunki ich stosowania zostały omówione w rozdz. 15. Jak łatwo można było spostrzec, technika wykonywania zastrzyków oraz sprawdzanie ich skuteczności nieraz wywołują znaczne trudności. Zastrzyki wprowadzane pod ciśnieniem rozchodzą się przede wszystkim w kierunkach najmniejszego oporu i wobec tego kontrola zużytej ilości materiału na zastrzyki nie może sama przez się wyjaśnić zasięgu przenikania ich w głąb gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zastrzyki wprowadzane pod działaniem prądu elektrycznego można by lepiej umiejscawiać, jednakże powstają wówczas trudności innego rodzaju.

Podajemy dwa przykłady wzmocnienia gruntu, zaczerpnięte u H. Jahdego. W pierwszym wypadku pokazane jest wzmocnienie gruntu pod fundamentami budynku fabrycznego za pomocą zastrzyków chemicznych. W drugim wypadku zastosowano w dwóch poziomach wzmocnienie fundamentu pod ciężkim młynem w cementowni, również za pomocą zastrzyków chemicznych (uprawnienia budowlane). Dolne wzmocnienie miało służyć do lepszego oparcia pali, a górne do stworzenia bloku o dostatecznej masie w celu tłumienia drgań pochodzących od młyna.

Mury fundamentowe

Zachodzi niekiedy potrzeba wzmocnienia podparcia fundamentów, gdy grunt bardziej wytrzymały zalega zbyt głęboko, aby móc na nim oprzeć się bezpośrednio, albo też znajdują się płytko wody gruntowe, które nie pozwalają na podkopy pod fundamentami lub obok nich. W tych razach trzeba uciekać się do wprowadzania pali. Pale można używać albo wiercone, albo wtłaczane, gdyż nie wolno w tych wypadkach dopuszczać wstrząsów nieodłącznych przy wbijaniu pali (program egzamin ustny).

Pale wiercone mogą być umieszczone bezpośrednio obok istniejących ław fundamentowych, przy czym pale rozstawia się z obu stron ściany parami, w przybliżeniu jeden naprzeciw drugiego. W murach fundamentowych wybija się otwory między każdą parą pali i w otwory te wprowadza się belki dwuteowe. Ze względu na lepsze przekazywanie nacisków przez stworzenie szerszej płaszczyzny zetknięcia muru z belkami stalowymi bardziej odpowiednie są belki dwuteowe szerokostopowe.

Konstrukcję wzmacniającą tego rodzaju należy poddać starannemu obliczeniu zarówno pod względem działających nacisków w każdym miejscu, jak i wytrzymałości poszczególnych pali. Jako przykład zastosowania wzmocnienia tego rodzaju można podać Zamek w Kórniku. Zamek ten z bezcennymi zbiorami archiwalnymi i przyległymi terenami został przez rodzinę Zamoyskich przekazany Państwu Polskiemu w darze jako fundacja specjalna (opinie o programie). Zamek został posadowiony swego czasu na palach drewnianych. Gdy około 1900 r. władze niemieckie obniżyły stan wód pobliskiego stawu 2 metry, zdrenowało to całą najbliższą okolicę (segregator aktów prawnych).

Pale podtrzymujące budynek zamkowy wyłoniły się w górnych swych częściach z wody i po kilkudziesięciu latach tak spróchniały, że w ostatnim czasie powstała konieczność wzmocnienia oparcia fundamentów przez wprowadzenie pali betonowych systemu Straussa i przekazanie na nie ciężaru ścian według metody (promocja 3 w 1). Drugi rodzaj pali, który można użyć do podparcia istniejących fundamentów, stanowią pale wtłaczane, wprowadzane bezpośrednio pod fundament. Używając dogodnych w pracy lewarów hydraulicznych o zdolności nacisku do 100 T, można pale wtłaczać aż do uzyskania pożądanego oporu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami