Blog

02.02.2022

Wytyczenia budynku

W artykule znajdziesz:

Wytyczenia budynku
Wytyczenia budynku

Wytyczenia budynku w planie należy w fundamentach dokonać dwukrotnie: raz przy zakładaniu ław fundamentowych (deskowań do nich lub samych ław, zależnie od materiału ich i sposobu wykonania), a drugi raz przy zakładaniu murów suterenowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy mury te zostaną wykonane do wysokości naziomu, wówczas ławy wytyczające stają się zbędne i można je rozebrać. Można spotkać się z długimi ławami wytyczającymi, powiązanymi ze sobą pod prostym kątem w narożach; ławy takie z konieczności są długie i utrudniają przechodzenie koło naroży budynku. Gdy ławy kierunkowe potrzebne są przez dłuższy czas i trzeba je zachować dłużej, należy je wystawiać na takiej wysokości, aby nie stanowiły przeszkody dla ruchu ludzi i pojazdów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oprócz wytyczenia w planie konieczne jest wyznaczenie na miejscu poziomu założenia spodu fundamentów, a następnie górnej ich powierzchni. W tym celu trzeba mieć na budowie stały punkt wysokościowy (reper) lub lepiej parę takich punktów. Jeżeli taki poziom porównawczy ma dawać słupek wbity w ziemię, trzeba zwrócić uwagę, żeby przez nieporozumienie nie wbito go później w czasie robót, np. o kilka cm głębiej, co mogłoby wprowadzać błędy w dalszej niwelacji (uprawnienia budowlane).

Wykopy przy fundamentowaniu płytkim zazwyczaj wykonuje się bez umocnień zboczy lub ścian wykopów, chyba że plac budowy jest ściśle ograniczony, jak to bywa nieraz w warunkach miejskich. Gdy grunt jest chociażby lekko spoisty, wówczas można wykopy płytkie prowadzić ze ścianami pionowymi lub bliskimi do pionu. Trzeba jednak pamiętać, że w gruntach spoistych mogą zdarzyć się spękania i brzeg wykopu nieraz może się obsunąć (program egzamin ustny). Z tego powodu nie należy ze względu na bezpieczeństwo pracy stosować ściany wykopu bez wzmacniania powyżej l,5m wysokości w wąskich wykopach i powyżej 2,5 m w wykopach otwartych. Gdy zachodzą wstrząsy wskutek ruchu pojazdów lub pracy maszyn budowlanych, trzeba ściany wykopów umacniać i przy mniejszych głębokościach.

Rowy fundamentowe

Przy wykonaniu wykopów fundamentowych, wobec krótkotrwałego z zasady ich wykorzystywania nie ma potrzeby zakładania takiego nachylenia zboczy jak w wykopach trwałych (opinie o programie). Wystarczą znacznie mniejsze nachylenia, gdyż liczyć się należy z tym, że w razie osunięcia się gdziekolwiek ściany wykopu można w tym miejscu wprowadzić zbocze bardziej łagodne, przez co uzyskuje się na całości wykopu duże oszczędności w robotach ziemnych.

Doły i rowy fundamentowe należy chronić przed przenikaniem do nich wody deszczowej i przed obrywaniem ich krawędzi przy chodzeniu. W celu ochrony od wody deszczowej można w miarę potrzeby otoczyć wykop rowkami odprowadzającymi wodę. Aby ziemia na krawędziach wykopu nie była spychana w dół przy chodzeniu, zaleca się ułożyć na nich deski (segregator aktów prawnych).

Wymiary rowów fundamentowych powinny być dość szerokie, żeby umożliwić w nich pracę. Zwykle wystarcza szerokość odpowiadająca szerokości ław fundamentowych. Gdy pokrywa się ściany suterenowe izolacją, trzeba przewidzieć dostęp do nich od zewnątrz, umożliwiający wprowadzenie szczotki lub innych narzędzi, a więc dodatkowa wolna przestrzeń musi być nie mniejsza od 50 cm. Gdy w wykopie trzeba wbijać pale, wówczas poza obrębem fundamentu pożądane jest mieć przynajmniej 1,5 m luzu, aby móc łatwo pracować kafarem.

Przy zakładaniu fundamentów z betonu lub żelbetu trzeba zwrócić uwagę, żeby beton konstrukcyjny rzeczywiście układał się równą i jednolitą warstwą nie mieszając się z gruntem (promocja 3 w 1). W tym celu należy pod betonem konstrukcyjnym założyć dodatkowo warstwę chudego betonu grubości 5-10 cm lub przynajmniej wbić w grunt ubijakiem warstwę żwiru grubości 5 cm. Gdy grunt nie jest dostatecznie wilgotny, szerokość ławy fundamentowej nieduża i zamierza się wykonywać ławy bez bocznych deskowań, lecz w wykopie ściśle dopasowanym do szerokości ław, wówczas powstaje możliwość szkodliwego odciągania wody przez grunt dotykający bocznych powierzchni betonu. Można tu, zależnie od warunków miejscowych, zastosować boczne deskowania wyciągane w parę dni po wykonaniu ław, a następnie polewać beton starannie wodą, lub zadowolić się tylko starannym i obfitym polewaniem ław przez szereg dni po ich wykonaniu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami