Blog

20.02.2023

Skuteczność zabezpieczenia obiektów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Skuteczność zabezpieczenia obiektów budowlanych

W ostatnich latach znajdują jednak coraz większe zastosowanie w wyrobach izolacyjnych ze względu na: korzystne właściwości techniczne, tworzywa sztuczne w postaci folii, płyt izolacyjnych, powłok z żywic syntetycznych i kitów uszczelniających. Są one na ogół droższe od materiałów bitumicznych. Mniejsze są również doświadczenia eksploatacyjne co do ich trwałości i odporności na starzenie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Skuteczność zabezpieczenia obiektów budowlanych przed wodą i wilgocią, niezależnie od rodzaju materiałów użytych na izolację, zależy w dużym stopniu od prawidłowego ich zaprojektowania oraz od umiejętnego i starannego ich wykonania. Niezbędna jest również dobra znajomość materiałów izolacyjnych, ich właściwości oraz zasad technologii ich stosowania. Według określenia PN-64/B-204703 bitum jest to mieszanina węglowodorów pochodzenia naturalnego lub otrzymywanych przez pirogenezę, o konsystencji od ciekłej do stałej, rozpuszczalna w dwusiarczku węgla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zgodnie z powyższą definicją do grupy materiałów bitumicznych należą zarówno materiały asfaltowe, jak i materiały smołowe. W Polsce nie występują asfalty naturalne, dlatego podstawowym surowcem do produkcji asfaltowych materiałów izolacyjnych są asfalty uzyskiwane przy przerobie ropy naftowej, zwane asfaltami ponaftowymi. Stanowią one mieszaninę węglowodorów wielkocząsteczkowych (alifatycznych, aromatycznych, naftenowych), o konsystencji stałej lub półpłynnej. Asfalty miękną i przechodzą w stan ciekły pod wpływem ogrzewania, w temperaturach niskich twardnieją, stają się kruche i łamliwe.

Asfalty dla celów budowlanych powinny się odznaczać wysoką temperaturą mięknienia, przy równocześnie jak najniższej temperaturze łamliwości i jak największej ciągliwości. Dla poprawienia jakości asfaltów ponaftowych poddaje się je dodatkowym procesom technologicznym (uprawnienia budowlane).

Asfalty dmuchane, zwane też asfaltami utlenianymi, są to produkty otrzymywane przez przedmuchanie sprężonym powietrzem lub przegrzaną parą wodną roztopionego asfaltu ponaftowego lub ogrzanych olejów ponaftowych, uzyskujące na skutek procesów utleniania, polimeryzacji i polikondensacji wysoką temperaturę mięknienia przy dużej ciągliwości i niskiej temperaturze łamliwości.

Asfalty fluktuowane

Asfalty fluktuowane są to asfalty ponaftowe plastyfikowane za pomocą olejów. W zależności od sposobu otrzymywania oraz zakresu stosowania asfalty dzieli się na różne grupy. W budownictwie oraz w przemyśle materiałów izolacyjnych znajdują zastosowanie asfalty przemysłowe, drogowe i izolacyjne wy- sokotopliwe (program egzamin ustny).

Według PN-60/C-96178 w zależności od temperatury mięknienia rozróżnia się 9 rodzajów asfaltów przemysłowych, oznaczonych: P25, P40, P50, PS50, P60, P70, PS75, P90, P120.

Asfalty te mają następujące zastosowanie:

P25 oraz P40 - do impregnacji tektury przy wyrobie papy,

P50 - do wyrobu płyt izolacyjnych (np. płyt z korka bitumowanego) (opinie o programie),

PS50 - do produkcji lepików asfaltowych z wypełniaczami, stosowanych na gorąco,

P60 - do wyrobu kitów i mas izolacyjnych,

P70 - do produkcji lepików stosowanych na zimno,

PS75 - do mas powłokowych przy produkcji papy, jako samodzielne izolacje powłokowe,

P90 - do impregnacji tkanin przemysłowych,

P120 - do wyrobu farb i lakierów asfaltowych (segregator aktów prawnych).

Ostatnio uruchomiono produkcję dwóch rodzajów asfaltów przemysłowych, nie objętych ww. normą, oznaczonych symbolami P15/85 i P25/85 (pierwsza liczba oznacza temperaturę łamliwości, druga - temperaturę mięknienia). Stosowane są one do produkcji mas powłokowych na papy, jako lepiki oraz izolacje powłokowe wykonywane na budowie.

W zależności od zawartości parafiny asfalty drogowe dzielą się na dwa typy: D - bezparafinowe oraz Dp - parafinowe, w których dopuszczalna zawartość parafiny wynosi nie więcej niż 3,5%. Według PN-65/C-96170 w każdym typie, w zależności od wartości penetracji, rozróżnia się siedem rodzajów asfaltów oznaczonych liczbami: 300, 200, 100, 70, 50, 35, 20 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami