Blog

04.05.2021

Słomiana kula

W artykule znajdziesz:

Słomiana kula

Słomiana kula

Bardzo ładną ozdobę przy wejściu do domu lub ogrodu stanowią kule betonowe. Aby ciężar ich nie był zbyt wielki wykonujemy je wewnątrz puste. Kula powinna być jednak zrobiona z jednej masy, bez widocznych na zewnątrz miejsc spojenia.
Wykonanie takiej kuli, wewnątrz pustej. Najpierw przygotowujemy szablon i oś. Szablon wykonuje się z deski 1″ heblowanej, w której wycinamy połowę średnicy projektowanej kuli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obok narysowano przekrój deski, z którego widać, że półkole wycięto piłką, trzymaną ukośnie, aby nadać szablonowi działanie noża. Obwód półkola w szablonie wygładzimy pilnikiem i papierem szmerglowym. Przy częstym używaniu szablonu należy go obić blachą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oś wykonywamy z listwy drewnianej. Prawy jej koniec jest zaokrąglony. Część środkowa ma przekrój kwadratowy o malejącym na lewo przekroju, z lewej zaś strony wbijamy do osi gwóźdź bez główki (bolec). Bolec ten owijamy papierem i w miejscu, gdzie bolec ten wbity jest w oś przymocowujemy powrósło ze słomy, którym owi jamy oś jak kłębek sznurka, tworząc bryłę w kształcie próżni w kuli.
Słomianą kulę owijamy po tym papierem i okręcamy kilkanaście razy na krzyż drutem jednomilimetrowym. Potem stanowić on będzie zbrojenie płaszcza z betonu lub sztucznego kamienia. Kulę tę ustawiamy na koźle, zbitym z listew (uprawnienia budowlane).

Do niego przybijamy szablon. Rączką przymocowaną z prawej strony osi obracamy wolno kulą, narzucając na nią przygotowaną masę, zwykle o stosunku 1:3. Nadmiar zaprawy będzie zabierał szablon, który przez obrót wytworzy nam dokładny kształt kuli.
Po ukończeniu pracy i stwardnieniu masy zdejmujemy kulę z kozła, kładziemy na piasek i wyjmujemy oś za rączkę.

Oś ta łatwo wyjdzie na zewnątrz, gdyż bolec owinięty był papierem. Razem z osią wyciągniemy przybite do niej powrósło.
Wyjdzie ono w całości na zewnątrz, gdyż dzięki papierowi, którym owinęliśmy słomianą kulę, nie przywarło do betonu (program egzamin ustny).

Marmur sztuczny

Oba pozostałe otwory: mały po bolcu i większy, przez który wyjęto oś, zatykamy zaprawą cementową. W ten sposób otrzymaliśmy kulę jako jednolitą bryłę, pustą w środku. Jeżeli zamiast zaprawy cementowej, z której wykonaliśmy kulę, użyjemy mieszaniny sztucznego kamienią, np. białego grysiku marmurowego, z dodaniem barwidła, można powierzchnię kuli obrobić po kamieniarsku, przez co otrzyma ona efektowny wygląd. Opisany wyżej wyrób kuli jest typowym przykładem, jak wielkie możliwości posiada beton i kamień sztuczny w zakresie formowania przedmiotów ozdobnych, trudnych lub wręcz niemożliwych do wykonania w innym materiale.

Sztuczny marmur z cementu portlandzkiego używa się do parapetów, na okładziny ścienne, kamionki, policzki schodowe, kolumny, płyty do stolików i umywalni, tablice rozdzielcze itd. Sztuczny marmur zastosowany do tablic rozdzielczych okazał się w zupełności zdatny do celów przemysłu elektrotechnicznego (opinie o programie).
Marmur sztuczny wyrabia się w pracowniach na gładkiej podłodze cementowej lub lepiej - na stołach betonowych. Na czystość w pracowniach powinna być zwrócona baczna uwaga, gdyż każde brudne ziarnko piasku może być szkodliwe.
Surowce należy składać w miejscach suchych, wolnych od kurzu i wszelkich obcych domieszek (segregator aktów prawnych).

Woda powinna być czysta, o ile możności deszczowa lub destylowana. Inna woda zawiera sole, wapno i gips, wskutek czego tworzą się potem wykwity. Stół roboczy nie powinien być wyższy ponad 90 cm, gdyż inaczej pracuje się niewygodnie.
Powierzchnia stołów musi być gładka, w przeciwnym razie okaże się potrzeba szlifowania tylnej płyty marmurowej. Aby płyta łatwo odchodziła od stołu zakładamy na jego płytę płótno. Formę smarujemy olejem i przymocowujemy do betonowej płyty za pomocą drewnianych klamer.

Ponieważ rodzajów marmurów jest bardzo wiele, trudno jest opisywać wszystkie (promocja 3 w 1). Dlatego przytoczymy jedną metodę, według której będziemy mogli naśladować prawie wszystkie inne marmury.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami