Blog
Krystalizacja żużlu
W artykule znajdziesz:
Krystalizacja żużlu
Rozsypany na powierzchni grysik żużlowy wtapia się w powierzchnię kostki nadając jej pożądaną szorstkość. Na przygotowanym podłożu rozstawia się rozbieralne formy stalowe, składające się z podłużnych blach stalowych w formie desek z wcięciami, w które wsuwa się blachy tworząc w ten sposób rodzaj szachownicy o wymiarach odpowiadających produkowanym kostkom (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po ubiciu warstewki grysiku na dnie nakrywa się formy płytkami stalowymi zostawiając pomiędzy płytą a ścianą formy szczelinę o dostatecznej szerokości, przez którą mógłby płynny żużel swobodnie spływać do wnętrza formy.
Do form zlewa się z kadzi przechylnej żużel o temperaturze ok. 1350°C. Zlewanie żużlu powinno się odbywać powoli i równomiernie, aby nie uszkodzić położenia płyt nakrywających oraz samych form (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najistotniejszym warunkiem uzyskania produktu właściwej jakości jest odpowiedni skład chemiczny żużlu i stosowanie takich warunków studzenia, przy których można osiągnąć dostateczną krystalizację żużlu.
W tym celu zalewa się wypełnione już formy dodatkową warstwą płynnego żużlu o grubości 10-25 cm, wytwarzającą izolację termiczną dla stygnących w formach kostek.
Rozładowywanie pól odlewniczych odbywa się po 4-6 dniach przy użyciu urządzeń pneumatycznych (uprawnienia budowlane).
Wydobyte z form kostki obrabia się za pomocą młotków pneumatycznych i po usunięciu zgrubień narosłych przy otworach, przez które spływa żużel, segreguje się je na klasy pod względem jakości. Oprócz kostek brukowych odlewa się również i krawężniki. Najbardziej ekonomiczne okazało się odlewanie większych bloków budowlanych stosowanych do zabezpieczenia brzegów, bulwarów, grobli, murów oporowych oraz wszelkiego rodzaju robót hydrotechnicznych.
Na terenach naszych ziem zachodnich można zaobserwować nawet większe odcinki dróg, a zwłaszcza ulic, z kostki żużlowej (program egzamin ustny). Między innymi produkowana była również kostka z wtopioną specjalną warstwą koloru białego w postaci pasa. Z kostek takich układane były pasy rozdzielcze dla dwustronnego ruchu drogowego.
Proces technologiczny
Proces technologiczny odlewania takich wyrobów bazaltowych składa się z czterech zasadniczych czynności, a mianowicie:
a. topienie kruszywa bazaltowego,
b. homogenizacja lawy i jej wstępnej krystalizacji,
c. odlewanie,
d. odprężanie odlewów (opinie o programie).
Do topienia kruszywa służy piec szybowy, którego konstrukcja różni się od konstrukcji zwykłych pieców szybowych, stosowanych w metalurgii, tym, że piec szybowy oprócz szybu ma pochyłe topisko, wannę zbiorczą i dość długi, poziomy kanał odpływowy (segregator aktów prawnych).
Kruszywo bazaltowe załadowuje się do szybu pieca topniczego, gdzie w miarę topienia się bazaltu opada, a następnie po rozsypaniu się na topisku ulega stopieniu. Temperatura bazaltu w przestrzeni topniczej wynosi 1200-1300°C. Bazalt topiąc się ścieka do wanny, skąd płynie dalej cienkim strumieniem wzdłuż kanału odpływowego, z którego z kolei ścieka do znajdującego się niżej cylindrycznego mieszalnika zwanego bębnem hemogenizacyjnym.
Bęben ustawiony jest poziomo na kołach tocznych, co umożliwia jego przechylanie i wylewanie leizny do łyżek odlewniczych. Zadaniem bębna, oprócz mieszania lawy, jest wstępna jej krystalizacja i z tego powodu panuje w bębnie temperatura niższa niż w kanale odpływowym pieca topniczego. Pobieranie lawy z bębna odbywa się w odstępach kilkuminutowych.
Rozróżnia się dwa sposoby odlewania, a mianowicie dynamiczny i statyczny (promocja 3 w 1).
Metodą dynamiczną odlewa się rury o długości kilkudziesięciu centymetrów, średnicy 15, 18 i 30 cm i grubości ścianek ok. 2 cm. Rury te stosuje się w górnictwie jako wkładki do rur podsadzkowych. Lawę bazaltową wylewa się z łyżki odlewniczej do wirującego poziomo na maszynie odlewniczej cylindra, tzw. kokili.
W kokili znajdują się wewnątrz dwa pierścienie, które ograniczają długość i grubość odlewanej rury. Lawa wlewana do kokili zostaje dzięki sile odśrodkowej odrzucona na wewnętrzną jej ściankę i wskutek tego przybiera kształt walca.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32