Blog

10.06.2020

Słupowo-ryglowy układ konstrukcyjny budynków

W artykule znajdziesz:

Słupowo-ryglowy układ konstrukcyjny budynków

Słupowo-ryglowy układ konstrukcyjny budynków

Słupowo-ryglowy układ konstrukcyjny budynków przemysłowych składa się ze słupów (ze wspornikami lub bez), rygli i płyt stropowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Przekroje słupów są kwadratowe lub prostokątne. Sachnowski zaleca stosowanie slupów o jednakowym przekroju dla wszystkich kondygnacji.

Wyjątek mogą
stanowić slupy piwnic. Aby uzyskać jednakowe przekroje, należy odpowiednio zmieniać stopień zbrojenia. Przy niemożliwości zachowania stałych wymiarów dopuszcza się zmianę jednego z wymiarów, a mianowicie szerokości słupów, aby tym samym zachowana została stała długość rygli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla połączenia z ryglami słupy zaopatrzone są w specjalnie ukształtowane żelbetowe wsporniki z metalowymi elementami służącymi do połączenia ich z takimi samymi wkładkami wtopionymi w rygle.
Miejsce podziału słupów (rozmieszczenie złączy w pionie) zależy od rodzaju złącza oraz od wielkości obciążeń użytkowych (uprawnienia budowlane).

Sachnowski [50] zaleca przy niewielkich obciążeniach do 500 kG/m2 umieszczenie złącza na wysokości 0,50-^0,70 m od poziomu stropu, co bardzo ułatwia prace montażowe. Przy większych obciążeniach mogą być przyjęte sztywne węzły zarówno w połączeniach słupów w pionie jak i rygli ze słupami i wówczas cały zespół jest zaprojektowany w poziomie stropu. Szkielety składające się ze słupów i rygli połączonych w sposób sztywny, przejmują zarówno obciążenia pionowe (od ciężaru konstrukcji, ciężaru użytkowego itp.) jak też obciążenia poziome - parcie wiatru. Natomiast szkielety, w których rygle są połączone ze słupami przegubowo, nie przejmują obciążeń poziomych. W tym przypadku projektuje się specjalne przepony zapewniające przestrzenną sztywność budynku (program egzamin ustny). Takimi elementami sztywności mogą być klatki schodowe, umieszczone w środku każdej sekcji. Działanie wiatru jest przekazywane na nie przez stropy traktowane jako sztywne tarcze.

Szkielety o słupach i ryglach prefabrykowanych są wykonywane nie tylko w Polsce. Na przykład typowe wielokondygnacyjne budynki przemysłowe w NRF są rozwiązywane jako dwu- lub trójtraktowe o jednakowej lub różnej rozpiętości naw. Są one projektowane na siatce modularnej o oczku 1,50 m. Granica ciężaru elementów została przyjęta na l,5-f-2,0 T. Spowodowało to, że strop składa się z kilku elementów fałdowych o wymiarach 1,50X X4,50 m. Elementy ścienne mają szerokość również 1,50 m (opinie o programie).

Budynek pięciokondygnacyjny

Przekrój słupów wynosi 45X45 cm, wysokość podciągów 45 cm. Tolerancje wymiarów przyjęto 2X2,5 cm. Klatkę schodową umieszcza się w jednym z segmentów, ewentualnie specjalnie zwężonym, lub poza ścianami zewnętrznymi.
Budynek pięciokondygnacyjny fabryki aparatów fotograficznych f-my Franke i Heidecke w Braunschweig w NRF ma wymiary w planie 55,25X17,75 m (segregator aktów prawnych).

Piwnice mieszczą szatnie i pomieszczenia instalacyjne. Na najwyższym piętrze umieszczono lakiernię i w związku z tym w konstrukcji dachu umieszczono klapy bezpieczeństwa na wypadek wybuchu. Schody i windy umieszczono w szybach poza obrysem budynku. Szkielet żelbetowy składa się z wielokondygnacyjnych ram jednoprzęsłowych o rozpiętości 6,25 m ustawionych parami w poprzek budynku i rozsuniętych na odległość 5,00 m. Ramy poprzeczne są rozstawione co 5,00 m. Strop traktu środkowego opiera się na wspornikach ram i przegubowo na nich opartej przewiązce. Słupy mają przekroje od 50X50-25X30 cm.

Wewnątrz słupów zabetonowano rury na przewody instalacyjne lub dla odprowadzenia wód deszczowych. Między żebrami stropu, którego wysokość konstrukcyjna wynosi 45 cm, przebiegają przewody instalacyjne, głównie wentylacyjne i ogrzewcze. Okna budynku są drewniane osadzone w szkielecie żelbetowym. Pasma podokienne są wykonane z płyt wielowarstwowych.

W fabryce farmaceutycznej f-my March Sharp a. Dohme w Haddesdon w Anglii budynek produkcyjny o szkielecie żelbetowym prefabrykowanym ma wymiary w planie 36,60X61,00 m i wysokość 16,79 m. Słupy są rozstawione na siatce 6,10X12,20 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami