Blog
Słupy elektroenergetycznych linii napowietrznych
W artykule znajdziesz:
Słupy elektroenergetycznych linii napowietrznych
Wieże telewizyjne stały się w ostatnich latach budowlami „modnymi” i nieodzownymi przy obecnym stanie cywilizacji i techniki. Powstają one już nie tylko w krajach najbardziej rozwiniętych, ale prawie wszędzie, gdzie istnieje potrzeba sprawnego połączenia radiowego i telewizyjnego. Kraje o najwyższym standardzie technicznym prześcigają się w budowie coraz wyższych i coraz bardziej nowocześnie urządzonych wież (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie określono jeszcze granicy wysokości wież telewizyjnych i wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości budować się będzie wieże coraz bogatsze pod względem funkcjonalnym i ciekawsze pod względem plastycznym i konstrukcyjnym.
Slupy elektroenergetycznych linii napowietrznych zwane również masztami, słupy linii telekomunikacyjnych oraz trakcji elektrycznej mają wiele cech wspólnych, pozwalających na zaliczenie ich do wspólnej grupy. Konstrukcje te są narażone na zmienne obciążenia naciągiem przewodów i parciem wiatru, pracują przy tym w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponadto ciężkie warunki transportu i montażu, jakie stwarza budowa linii, wymagają stosowania konstrukcji lekkiej i odpornej na uszkodzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dlatego też w budowie linii szerokie zastosowanie znalazły stal i drewno. Obydwa te materiały mają jednak małą odporność na czynniki atmosferyczne i wymagają znacznych kosztów na utrzymanie konstrukcji. Wad tych nie mają właściwie wykonane słupy betonowe, przy których wydatki na eksploatację linii są praktycznie równe zeru, a trwałość - zwłaszcza w przypadku konstrukcji sprężonych - bardzo duża. Z powyższych względów słupy betonowe są - pomimo ich znacznego ciężaru - chętnie stosowane i w szeregu krajów zupełnie wyparły słupy drewniane (uprawnienia budowlane).
Zbliżone do wymienionych na wstępie trzech rodzajów słupów są słupy oświetleniowe, które pracują w nieco łagodniejszych warunkach, gdyż najczęściej nie podlegają naciągowi przewodów, aczkolwiek niekiedy służą do podwieszenia sieci trakcyjnej. Przy słupach oświetleniowych dużą rolę odgrywają względy architektoniczne.
Zastosowanie słupów żelbetowych w sieciach elektrycznych datuje się od roku 1902, w którym we Francji wykonano pierwsze słupy linii wysokiego napięcia według projektu Hennebiqu e’a. Jednak szerokie rozpowszechnienie zyskały sobie słupy żelbetowe po pierwszej wojnie światowej we Francji, Niemczech, Włoszech i Belgii. W początkowym okresie słupy betonowane były głównie na miejscu budowy (program egzamin ustny).
Wielki postęp w rozwoju słupów betonowych
Sposób ten utrzymał się zresztą dotychczas w niektórych krajach (np. w Austrii). W miarę rozwoju prefabrykacji masowo wykonywane, a więc tańsze słupy prefabrykowane znajdowały coraz większe zastosowanie. Prefabrykacja pozwoliła na zastosowanie nowych metod produkcji słupów, a zwłaszcza metody wirowania, która rozwinęła się głównie w Niemczech i we Włoszech. We Francji i Belgii rozpowszechniła się produkcja słupów wibrobetonowych (opinie o programie).
Doświadczenia produkcji i eksploatacji slupów, a zwłaszcza słupów linii elektroenergetycznych pozwoliły na ustalenie dla nich w szeregu krajów odrębnych przepisów.
Wielki postęp w rozwoju słupów betonowych stanowiło wprowadzenie słupów spi-ężonych. Pierwsze słupy sprężone zostały wykonane przez Freyssineta już w r. 1933, jednak masowe zastosowanie znalazły dopiero w kilka lat później: w Algierze w r. 1941, we Francji i Szwajcarii zaś w r. 1942.
W okresie powojennym nastąpił duży rozwój produkcji słupów betonowych w Związku Radzieckim i Krajach Demokracji Ludowej (segregator aktów prawnych). W Rosji i Rumunii w pierwszym okresie rozpoczęto produkcję słupów wirobetonowych, a stopniowo wprowadza się do produkcji słupy strunobetonowe. Na Węgrzech i w Czechosłowacji od kilku lat produkowane są słupy strunobetonowe. W Polsce w okresie powojennym rozwinęła się głównie produkcja żelbetowych słupów oświetleniowych, a w ostatnich latach produkcja słupów żelbetowych dla linii elektroenergetycznych niskiego i średnio wysokiego napięcia (15-30 kV) (promocja 3 w 1).
Słupy strunobetonowe wykonywane były początkowo tylko w seriach próbnych. W związku z niedoborem drewna zagadnienie masowej produkcji słupów betonowych nabrało aktualności i ostatnio zakłady prefabrykacji podległe resortowi energetyki rozpoczęły stałą produkcję słupów strunobetonowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32