Blog
Projektowanie połączeń
W artykule znajdziesz:
Projektowanie połączeń
W konstrukcjach szkieletowych (szczeblinowych) projektuje się połączenia:
a) między szczeblinami głównymi i pomocniczymi oraz połączenia na długości szczeblin głównych (uprawnienia budowlane),
b) między szczeblinami a płytami (wkładami), które mogą być również ze szkła,
c) między szczeblinami szkieletu a ościeżnicami okiennymi, lub między szczeblinami szkieletu a skrzydłami okiennymi (w razie braku ościeżnic),
d) między ościeżnicami a skrzydłami okiennymi (program na telefon).
Przy ścianach osłonowych z płyt na wysokość kondygnacji projektuje się połączenia:
a) między płytami oraz między płytami a szczeblinami poziomymi i pionowymi,
b) między płytami a ościeżnicami okiennymi,
c) między ościeżnicami a skrzydłami okiennymi (program na komputer).
W połączeniach musimy przede wszystkim liczyć się ze zmianami termicznymi łączonych elementów, powodującymi zmiany długości w dwu kierunkach. Może to być połączenie przesuwne lub połączenie sprężyste.
Połączenia szczeblin umożliwiające zmiany długości łączonych elementów, przy czym jest połączenie szczeblin z profilów walcowanych z zastosowaniem specjalnej dodatkowej nakładki, a z profilów cienkościennych z zastosowaniem tulei przymocowanej do dolnego kształtownika (połączenie teleskopowe) (program egzamin ustny).
Pytania testowe na uprawnienia budowlane
Połączenia „do czoła” stosowane są rzadko, np. w połączeniu szczeblin górnych pionowych z poziomymi, prefabrykowanych ram okiennych itp. Połączenie na zakład stosuje się do płyt z cienkich blach lub z płyt falistych azbesto-cementowych itp. Połączenia na pióro i wpust stosuje się w metalowych konstrukcjach płytowych , między aluminiowymi ramami (opinie o programie). Połączenia na listwy kryjące (przeważnie do przykrycia pionowych spoin) stosuje się do ram i płyt; rzadziej są one używane do spoin poziomych.
Połączenia na pióro obce stosuje się do złącz ram z profilów aluminiowych wytłaczanych lub z ram drewnianych. Połączenia w postaci zawieszenia ścian osłonowych na słupach szkieletu, umocowanego do konstrukcji budynku.
Uszczelnienie spoin pomiędzy szczeblinami, ramami i płytami jest koniecznością wywołaną luzami pozostawionymi ze względu na wymaganą tolerancję dla ruchów termicznych elementów oraz luzami wynikającymi z tolerancji wymiarów w wykonawstwie i montażu.
Środkami uszczelniającymi są uszczelki i kity, przy czym kity mogą być wkładane lub wtryskiwane (segregator aktów prawnych). Plastyczne środki Uszczelniające powinny odznaczać się dużą przyczepnością do elementów konstrukcyjnych oraz nie mogą ulegać uszkodzeniom przy zmianach termicznych i innych już podczas pracy konstrukcji.
Uszczelki powinny odznaczać się dużą sprężystością. Stosuje się je w po staci pasków z gumy lub metali. Wytwarzane środki uszczelniające krajowe wymagają jeszcze udoskonalenia, co należy mieć na uwadze przy projektowaniu. Spoiny poziome są bardziej narażone na przedostanie się do nich wód z opadów i muszą być konstruowane bardzo starannie.
Na przykład w USA stosuje się dwa sposoby dodatkowej ochrony ścian przed zawilgoceniem: 1) zakłada się w ścianach ukośne fartuchy, po których spływają skropliny (tworzące się na wewnętrznej stronie okładziny) oraz opady atmosferyczne, które przez otwory drenażowe przedostają się na zewnątrz lub 2) stosuje się w szczelinie same tylko otwory drenażowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32