Blog

30.05.2018

Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny

W artykule znajdziesz:

Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny

 
 
 

Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny

 

W niektórych przypadkach ściany w nowo-powstałym budynku wymagają wzmocnienia. Najlepiej do tego nadają się słupy żelbetowe. Stanowią one nie tylko element konstrukcyjny budynku. Często również wykorzystywane są w architekturze wnętrz jako dekoracyjna część pomieszczenia. Stosuje się je najczęściej do wzmocnienia ścian nośnych w budynkach o dużych pomieszczeniach bez podziałów.   Jak wykonywane są słupy żelbetowe Słupy żelbetowe skonstruowane są tak by obciążenia budynku z najwyższych partii przenosić na fundamenty. Słupy żelbetowe muszą być wykonane zgodnie z projektem. Jeśli inwestor chce na własną rękę wzmocnić ściany nośne musi dokonać adaptacji projektu. Dopiero wtedy może zabrać się za wykonanie słupów żelbetowych. Tworzy się je bezpośrednio na placu budowy. Słupy żelbetowe wykonane są z odpowiedniego zbrojenia oraz betonu.   Słupy żelbetowe mogą być ciekawym elementem wnętrza Warto słupy żelbetowe wyeksponować. Dzięki temu przestrzeń zyska na atrakcyjności. Zresztą w przypadku dużych, otwartych przestrzeni często nie ma wyjścia. Słupy muszą być wyeksponowane. Mogą mieć zupełnie dowolny kształt- okrągły lub kwadratowy. Alternatywą dla słupów żelbetowych mogą być słupy murowane.   Słupy żelbetowe na podział przestrzeni Jeszcze kilkanaście lat temu słupy żelbetowe projektowane były głównie w domach o wyższym standardzie, domach luksusowych. Aktualnie obowiązująca moda na duże i otwarte przestrzenie sprawia, że słupy żelbetowe w naszych domach występują coraz częściej. Ścian działowych jest coraz mniej. Kuchnia wraz z dużym salonem, a niekiedy również jadalnią tworzą jedną spójną całość. Stropy wymagają więc dodatkowego wsparcia konstrukcyjnego. Do tego właśnie idealnie nadają się słupy żelbetowe. Rzecz jasna nie każdy będzie zadowolony z obecności słupów we wnętrzu. Istnieją architektoniczne sztuczki na wtopienie słupów w architekturę budynku. Można dobudować niewielkie ścianki i stworzyć umowne podziały pomiędzy poszczególnymi częściami otwartej przestrzeni. To zresztą dobry sposób na dokonanie umownego podziału pomiędzy kuchnią a salonem czy jadalnią.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami