Blog
Słupy żelbetowe
W artykule znajdziesz:
Słupy żelbetowe
W celu ochrony zbrojenia przed korozją, powodowaną działaniem tych prądów, należy stosować beton o zawartości cementu nie mniejszej niż 350 kg/m3 i o nasiąkliwości nie przekraczającej 5% wagowo. Ponadto nie należy stosować dodatku chlorku wapnia, który w wysokim stopniu zwiększa zagrożenie korozyjne. Na słupy sprężone stosuje się beton marki 400, 500, a za granicą również 600 (program uprawnienia budowlane na komputer).
W związku z wysoką marką betonu na wkładki główne słupów żelbetowych stosuje się zazwyczaj stal żebrowaną St 50B, St 52.
Za granicą stosowane są stale o wytrzymałości 75 do 120 kG/mm2. Na zbrojenie poprzeczne stosuje się stal zwykłą. Do sprężania słupów strunobetonowych stosuje się struny gładkie lub splatane 0 2,5 mm, o wytrzymałości 220 kG/mm2. W niektórych krajach szeroko rozpowszechnione są struny profilowane 0 5 i 0 6 mm. Sprężanie słupów kablobetonowych następuje najczęściej za pomocą kabli Freyssineta, złożonych ze strun 0 5 o wytrzymałości 165 kG/mm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zasadniczą żelbetową część konstrukcji słupa stanowi żerdź.
Poprzeczniki i wysięgniki wykonywane są również z żelbetu, aczkolwiek często - z uwagi na lekkość i łatwość montażu - stosuje się poprzeczniki stalowe. Żerdzie wykonywane na miejscu budowy mają zazwyczaj przekroje pełne: prostokątne, wieloboczne lub kołowe. Ciężar ich nie odgrywa tak ważnej roli, jak w przypadku słupów prefabrykowanych, które z uwagi na transport powinny być lekkie i sztywne. Z tego względu słupy prefabrykowane mają przeważnie przekroje cienkościenne, z których najczęściej stosowany jest przekrój rurowy, dwuteowy, prostokątny, ażurowy oraz wieloboczny z otworem kołowym (uprawnienia budowlane).
Wzrost momentów zginających w kierunku podstawy słupa wymaga stopniowego zwiększania nośności przekroju żelbetowego. W celu właściwego wykorzystania materiału żerdzie wykonuje się zatem najcieńsze u wierzchołka i powiększa wymiary przekroju ku dołowi. Zbrojenie żerdzi żelbetowej składa się z wkładek podłużnych, których liczba rośnie kii dołowi słupa oraz strzemion względnie uzwojenia połączonego z wkładkami podłużnymi drutem wiązałkowym lub przyspawanego punktowo (program egzamin ustny).
Grubość warstwy betonu
Zazwyczaj 4 pręty zbrojenia głównego doprowadza się do wierzchołka słupa, a pozostałe stopniowo eliminuje się, w miarę jak stają się statycznie zbędne. Należy przy tym unikać kończenia w jednym przekroju większej liczby prętów, aby nie zmniejszyć w sposób nagły wytrzymałości słupa. Ważną rolę odgrywa grubość warstwy betonu okrywającej wkładki zbrojenia, która powinna być wystarczająca dla zapewnienia trwałości słupa. Stosownie do PN-62/B-03265 grubość warstwy betonu pokrywającej od zewnątrz wkładki podłużne powinna wynosić co najmniej 2 cm i nie mniej niż 0,8 średnicy najgrubszej wkładki oraz powinna być większa niż średnica najgrubszego ziarna kruszywa (opinie o programie).
Grubość warstwy betonu pokrywającej wkładki podłużne od wewnętrznej powierzchni słupa wydrążonego może zostać zmniejszona do 0,5 średnicy najgrubszej wkładki. Jeżeli wkładki podłużne zgrupowane są w narożach przekroju poprzecznego słupa w zmniejszonych odstępach między sobą, to grubość warstwy betonu pokrywającej je od zewnątrz powinna wynosić co najmniej 2,5 cm. Grubość otulenia wkładek poprzecznych nie powinna być mniejsza niż 1,5 cm, w przypadku zaś skrzyżowania wkładek, jak to ma miejsce np. przy dwukierunkowym uzwojeniu - nie mniejsza niż 0,5 cm. Warto wspomnieć, że przepisy niemieckie, które wymagają, aby grubość otulenia wkładek podłużnych od zewnątrz wynosiła dla słupów wibrobetonowych 2,5 cm, dopuszczają w przypadku słupów wirobetonowych jej zmniejszenie do 1,5 cm (segregator aktów prawnych).
Odstępy między wkładkami podłużnymi powinny wynosić co najmniej 2 cm, lecz nie mniej niż 0,75 średnicy najgrubszej wkładki. Odstępy wkładek poprzecznych powinny wynosić co najmniej 1,5 średnicy najgrubszego ziarna kruszywa. Wyjątek stanowią wkładki podłużne zgrupowane w narożach przekroju poprzecznego słupa. Odległości c w miejscach poza złączami wkładek mogą wynosić 0,2 średnicy najgrubszej wkładki, lecz nie mniej niż 0,6 cm. Wymagane jest przy tym umieszczenie między prętami przekładek o średnicy równej c i wzajemne ich powiązanie drutem wiązałkowym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32