Blog

28.10.2020

Słupy żelbetowe

W artykule znajdziesz:

Słupy żelbetowe

Słupy żelbetowe

W celu ochrony zbrojenia przed korozją, powodowaną działaniem tych prądów, należy stosować beton o zawartości cementu nie mniejszej niż 350 kg/m3 i o nasiąkliwości nie przekraczającej 5% wagowo. Ponadto nie należy stosować dodatku chlorku wapnia, który w wysokim stopniu zwiększa zagrożenie korozyjne. Na słupy sprężone stosuje się beton marki 400, 500, a za granicą również 600 (program uprawnienia budowlane na komputer).
W związku z wysoką marką betonu na wkładki główne słupów żelbetowych stosuje się zazwyczaj stal żebrowaną St 50B, St 52.

Za granicą stosowane są stale o wytrzymałości 75 do 120 kG/mm2. Na zbrojenie poprzeczne stosuje się stal zwykłą. Do sprężania słupów strunobetonowych stosuje się struny gładkie lub splatane 0 2,5 mm, o wytrzymałości 220 kG/mm2. W niektórych krajach szeroko rozpowszechnione są struny profilowane 0 5 i 0 6 mm. Sprężanie słupów kablobetonowych następuje najczęściej za pomocą kabli Freyssineta, złożonych ze strun 0 5 o wytrzymałości 165 kG/mm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zasadniczą żelbetową część konstrukcji słupa stanowi żerdź.

Poprzeczniki i wysięgniki wykonywane są również z żelbetu, aczkolwiek często - z uwagi na lekkość i łatwość montażu - stosuje się poprzeczniki stalowe. Żerdzie wykonywane na miejscu budowy mają zazwyczaj przekroje pełne: prostokątne, wieloboczne lub kołowe. Ciężar ich nie odgrywa tak ważnej roli, jak w przypadku słupów prefabrykowanych, które z uwagi na transport powinny być lekkie i sztywne. Z tego względu słupy prefabrykowane mają przeważnie przekroje cienkościenne, z których najczęściej stosowany jest przekrój rurowy, dwuteowy, prostokątny, ażurowy oraz wieloboczny z otworem kołowym (uprawnienia budowlane).

Wzrost momentów zginających w kierunku podstawy słupa wymaga stopniowego zwiększania nośności przekroju żelbetowego. W celu właściwego wykorzystania materiału żerdzie wykonuje się zatem najcieńsze u wierzchołka i powiększa wymiary przekroju ku dołowi. Zbrojenie żerdzi żelbetowej składa się z wkładek podłużnych, których liczba rośnie kii dołowi słupa oraz strzemion względnie uzwojenia połączonego z wkładkami podłużnymi drutem wiązałkowym lub przyspawanego punktowo (program egzamin ustny).

Grubość warstwy betonu

Zazwyczaj 4 pręty zbrojenia głównego doprowadza się do wierzchołka słupa, a pozostałe stopniowo eliminuje się, w miarę jak stają się statycznie zbędne. Należy przy tym unikać kończenia w jednym przekroju większej liczby prętów, aby nie zmniejszyć w sposób nagły wytrzymałości słupa. Ważną rolę odgrywa grubość warstwy betonu okrywającej wkładki zbrojenia, która powinna być wystarczająca dla zapewnienia trwałości słupa. Stosownie do PN-62/B-03265 grubość warstwy betonu pokrywającej od zewnątrz wkładki podłużne powinna wynosić co najmniej 2 cm i nie mniej niż 0,8 średnicy najgrubszej wkładki oraz powinna być większa niż średnica najgrubszego ziarna kruszywa (opinie o programie).

Grubość warstwy betonu pokrywającej wkładki podłużne od wewnętrznej powierzchni słupa wydrążonego może zostać zmniejszona do 0,5 średnicy najgrubszej wkładki. Jeżeli wkładki podłużne zgrupowane są w narożach przekroju poprzecznego słupa w zmniejszonych odstępach między sobą, to grubość warstwy betonu pokrywającej je od zewnątrz powinna wynosić co najmniej 2,5 cm. Grubość otulenia wkładek poprzecznych nie powinna być mniejsza niż 1,5 cm, w przypadku zaś skrzyżowania wkładek, jak to ma miejsce np. przy dwukierunkowym uzwojeniu - nie mniejsza niż 0,5 cm. Warto wspomnieć, że przepisy niemieckie, które wymagają, aby grubość otulenia wkładek podłużnych od zewnątrz wynosiła dla słupów wibrobetonowych 2,5 cm, dopuszczają w przypadku słupów wirobetonowych jej zmniejszenie do 1,5 cm (segregator aktów prawnych).

Odstępy między wkładkami podłużnymi powinny wynosić co najmniej 2 cm, lecz nie mniej niż 0,75 średnicy najgrubszej wkładki. Odstępy wkładek poprzecznych powinny wynosić co najmniej 1,5 średnicy najgrubszego ziarna kruszywa. Wyjątek stanowią wkładki podłużne zgrupowane w narożach przekroju poprzecznego słupa. Odległości c w miejscach poza złączami wkładek mogą wynosić 0,2 średnicy najgrubszej wkładki, lecz nie mniej niż 0,6 cm. Wymagane jest przy tym umieszczenie między prętami przekładek o średnicy równej c i wzajemne ich powiązanie drutem wiązałkowym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami