Blog

12.04.2021

Smarowanie olejem

W artykule znajdziesz:

Smarowanie olejem

Smarowanie olejem

Profile drewniane z drewna świerkowegozagruntowane zostaną pokostem, a potem uszlachetnione woskiem pszczelim.
Jak gruntuje się pokostem?
Olej lniany twardnieje schnąc i pobierając tlen z powietrza. W czasie tego procesu chemiczne go oddawane jest ciepło, wskutek czego nasączone olejem lnianym szmaty, gąbki itp. mogą się same zapalać (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nasączone olejem lnianym szmaty, gąbki itp. należy przechowywać w szczelnych pojemnikach metalowych lub w wodzie.
Przed nałożeniem pokostu na deski trzeba sprawdzić, czy drewno i jego powierzchnia SĆ suche, wolne od żywicy i kurzu, gdyż w przeciwnym wypadku należy liczyć się z niewielki i nierównomierną głębokością wnikania.
Rzadki olej (o niskiej lepkości) nanosi się dobrze „malując" płaskim pędzlem. W procesie tym nanosi się taką ilość oleju, by cała powierzchnia drewna została nasycona, zwłaszcza chłonne drewno wczesne. Głębokość wnikania polepszymy, dodając rozpuszczalniki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po około 50 minutach następuje zdjęcie nadmiaru pokostu. Nadwyżkę środka ściąga się suchą, nie strzępiącą się szmatką.
Powierzchnie o nierównomiernym połysku lub zdolności klejenia mogą powstawać, jeśli na powierzchni drewna pozostanie zbyt dużo oleju lnianego.
Ważne jest, by na powierzchni nie pozostała nawet znikoma ilość oleju lnianego, ponieważ wykazuje on tendencję do sklejania. Po okresie suszenia, trwającym minimum 24 godziny, można zacząć woskowanie zagruntowanych profili drewnianych (uprawnienia budowlane).
Jak uszlachetnia się drewno woskiem?

Rozpuszczony w rozpuszczalniku wosk nanosi się na zagruntowane deski cienką warstwą, za pomocą szmatki lub kawałka gumy piankowej i następnie rozciera w kierunku włókien. Należy przy tym starannie wetrzeć wosk, aby dobrze docisnąć do siebie i rozwalcować jego pojedyncze kryształy pływające w rozpuszczalniku (program egzamin ustny).

Oceniamy obróbkę powierzchniową

Przynajmniej 24 godzinach suszenia powierzchnię trzeba wypolerować w kierunku włókien szmatką lub szczotką. Zmniejsza się przez to powstałe pomiędzy kryształami  puste przestrzenie; od ich powstania zależy ulatnianie się rozpuszczalnika (opinie o programie). W warstwie wosku tworzy się struktura łuskowa. Powierzchnia staje się niewrażliwa, „hartuje się".
Porównując nasmarowane olejem profile drewniane z deskami jeszcze nieobrobionymi stwierdzamy, że zmieniła się barwa drewna. Rysunek drewna zostaje zaakcentowany, podkreślone są też różnice w strukturze.

Posmarowanie olejem wydobywa kontrasty A drewnie, ponieważ niewielkie cząstki oleju lnianego wnikają głęboko do drewna (segregator aktów prawnych).
Kontrasty wydobywane są zawsze wtedy, gdy A przypadku środka wiążącego małocząsteczkowego, pomiędzy warstwą ochronną a drewnem nie występują miejsca wypełnione powietrzem.
Nieregularności wzrostu drewna można wyeksponować poprzez smarowanie olejem, gdyż nierównomierna zdolność wchłaniania drewna prowadzi do różnej głębokości wnikania oleju. Powierzchnia nawoskowana posiada lekki połysk.

Cienka warstwa wosku na powierzchni drewna odbija zatem światło. Im bardziej jest gładka, tym bardziej się błyszczy. Chcąc ocenić trwałość obróbki powierzchniowej, można zbadać jej odporność na wodę środki chemiczne. W tym celu powierzchnia wystawiona jest przez pewien czas na ich działanie. Po tym czasie powierzchnię ocenia się pod kątem zmian barwy i połysku (promocja 3 w 1).

Okno z drewna świerkowego poddane zostanie obróbce powierzchniowej, poprzez nałożenie przeświecającej powłoki malarskiej. Ze względu na umieszczenie ok po zachodniej stronie budynku, musi ono w trzymać obciążenia wywołane działaniem warunków atmosferycznych.

Jakie wymagania musi spełnić powłoka malarska odporna na działanie warunków pogodowych?
Tab. 2 przedstawia wpływ warunków atmosferycznych na powłokę malarską na zewnątrz budynku:

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami