Blog

Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 2
15.07.2021

Smoła do smarowania dachów

W artykule znajdziesz:

Smoła do smarowania dachów

Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 3
Smoła do smarowania dachów

Jeżeli stare pokrycie papowe jest w dobrym stanie i nie wymaga ułożenia nowej warstwy, to może wystarczyć jedynie oczyszczenie go, naprawienie uszkodzeń w sposób wyżej opisany i posmarowanie naprawionych miejsc lepikiem.
Dach świeżo pokryty papą smołową, zarówno na deskowaniu, jak i na podłożu betonowym, należy po wykonaniu posmarować smołą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczególną uwagę zwraca się na miejsca, które ulegają łatwo zniszczeniu, jak zakładki, kosze, naroża itp.
Smoła do smarowania dachów powinna być w chwili użycia gorąca, rozgrzana do stanu zupełnie płynnego.

Papę powleka się możliwie cienką i równą warstwą smoły (zużycie smoły wynosi 0,5 kg na 1 m2 pokrycia papowego).
Zbyt gruba warstwa smoły jest szkodliwa, gdyż pękając powoduje pęknięcia papy i odspaja się od dachu.
Pokrycia papowe wymagają starannej konserwacji. Na skutek ulatniania się lżejszych składników masa nasycająca papę traci z biegiem czasu elastyczność i kruszeje. Skruszała papa staje się porowata i ulega niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych. Aby temu zapobiec, należy papę nasycić przez powleczenie na gorąco smołą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Smołę należy rozprowadzać na pokryciu dachowym za pomocą szczotki do smołowania, która powinna odpowiadać warunkom technicznym podanym w normie.

Podczas smołowania pokrycie dachu można posypywać czystym ostrym przesianym piaskiem, co utrudnia spływanie smoły z dachu i zatykanie rynien oraz rur spustowych.
Smarowanie, podobnie jak i przylepianie papy, powinno się odbywać tylko przy suchej, ciepłej pogodzie. Smoła w okresie wilgotnym (dżdżystym) nie przenika w pory papy i w krótkim czasie ulega zmyciu przez deszcz (uprawnienia budowlane).

Jeśli dach został pokryty papą asfaltową w dobrym gatunku, to można go nie smarować masą asfaltową.
Papy asfaltowe zawierają mało składników ulatniających się, co wpływa dodatnio na trwałość pokrycia. Jednakże po pewnym czasie następuje skruszenie, a zatem i zniszczenie wierzchniej powłoki. Z biegiem czasu powierzchnia papy ulega również uszkodzeniom mechanicznym (program egzamin ustny).

Krycie dachów łupinowych

W celu utrwalenia papy asfaltowej należy odświeżyć ją przez powleczenie asfaltem po upływie 5-P10 lat od chwili wykonania pokrycia (zależnie od gatunku i rodzaju papy). Następne smarowania należy wykonywać co 2 lata.
Dach należy smarować przy suchej pogodzie w temperaturze powyżej + 5°C. Do smarowania używa się lepików asfaltowych o składzie i własnościach zbliżonych do mas asfaltowych stosowanych do warstwy powłokowej papy asfaltowej z powłoką (opinie o programie).

Krycie dachów łupinowych (często o podwójnej krzywiźnie) papą na lepiku jest bardzo kłopotliwe ze względu na trudność dopasowania stosunkowo sztywnej papy do izolowanej powierzchni. Stosowanie juty impregnowanej zamiast papy jest zbyt drogie. Wobec coraz szerszego stosowania dachów łupinowych, w szczególności przy budowie hal przemysłowych, jedynym racjonalnym rozwiązaniem w tym przypadku wydaje się użycie mas powłokowych asfaltowych, wzmocnionych wkładką w postaci siatki z włókien szklanych.
Tego rodzaju pokrycie szeroko jest rozpowszechnione w CSR 1581 pod nazwą pragobit. Pokrycie to wykonuje się w sposób następujący.

Powierzchnię betonu smaruje się powłoką gruntującą asfaltową, a następnie rozpościera się siatkę plecioną z włókien szklanych. Siatkę powleka się specjalnym preparatem asfaltowym o grubości ok. 3 mm.
Zaletą tego rodzaju pokrycia jest łatwość stosowania na dachach o podwójnej krzywiźnie (segregator aktów prawnych).
Pokrycie pragobitem spotyka się bardzo często w CSR, gdzie uznano, że stosowanie tego pokrycia jest celowe, mimo że wymaga ono konserwacji polegającej na powlekaniu co ok. 2 lata świeżą warstwą masy asfaltowej.

Izolacja stropodachów i tarasów oraz podpiwniczonych dziedzińców pracuje w nieco odmiennych warunkach niż izolacje innych obiektów.
Przy tarasach stosuje się zwykle posadzkę (o nieznacznej grubości konstrukcyjnej), która nie zapewnia prawie żadnego docisku izolacji. Odpływ wody, zwłaszcza przy wadliwym rozwiązaniu, jest utrudniony, ponieważ spadki na tarasach są zwykle niewielkie, gdyż wynoszą 1-2% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 8 Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 9 Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 10
Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 11
Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 12 Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 13 Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 14
Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Falochrony palisadowe wypełnione piaskiem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami