Blog

Węglan potasowy zdjęcie nr 2
24.11.2022

Zabezpieczenie od wody naporowej

W artykule znajdziesz:

Węglan potasowy zdjęcie nr 3
Zabezpieczenie od wody naporowej

Po takim zabezpieczeniu izolacji wykonano zbrojenie konstrukcji zapadni oraz deskowanie i następnie konstrukcję zabetonowano. Po oddaniu obiektu do użytku izolacja wykazała całkowitą szczelność. Zabezpieczenie od wody naporowej i wilgoci podziemi budynków, wykonanych bez izolacji lub z wadliwą izolacją. Przypadek ten może mieć miejsce zarówno w nowo wznoszonych budynkach, gdy nie można wykonać izolacji zewnętrznej ścian (np. przy granicy zabudowanej działki), jak też w istniejących budynkach, jeżeli woda gruntowa zalewa podziemia i nie można jej trwale obniżyć (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolację ścian wykonuje się od wewnątrz obciążenia od parcia wody i gruntu przyjmowane są przez konstrukcję dociskową wykonaną wewnątrz podziemi. W nowych budynkach przystępuje się do robót związanych z izolacją dopiero po wykonaniu budynku w stanie surowym, aby w miarę możności uniknąć parcia gruntu od dołu na dno konstrukcji dociskowej, jakie może występować przy osiadaniu fundamentów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Roboty izolacyjne wykonuje się następująco. Poziom wody obniża się na czas robót, np. przez opuszczenie na zewnątrz budynku studni rurowych. W wyjątkowych ułożonej na izolacji, wówczas konstrukcję podpiera się u góry za pomocą słupków żetonowych, sięgających od spodu belek stropowych lub w inny odpowiedni sposób. W wymienionych przypadkach zamiast izolacji bitumicznej można zastosować izolację z folii z tworzyw sztucznych lub z laminatów z tworzyw sztucznych (uprawnienia budowlane).

Jeżeli budowla jest wykonana z betonu wodoszczelnego i nie przewiduje się wykonania izolacji typu ciężkiego z wkładkami, to rurę przepuszczoną przez konstrukcję układa się w deskowaniu i zabetonowuje. Na obetonowanym odcinku rury wskazane jest zastosowanie kołnierza; zapewnia on należytą wodoszczelność w miejscu przejścia rury przez beton (program egzamin ustny).

Przeprowadzenie rurociągów

Przeprowadzenie rurociągów przez izolację przed wodą naporową powinno być ograniczone do niezbędnych przypadków. Uszczelnienia pomiędzy rurociągiem a izolacją. Jeżeli najpierw wykonuje się ścianę, a następnie izoluje się ją, to w ścianie układa się i obetonowuje równocześnie z betonowaniem lub murowaniem ściany odpowiedni odcinek rury. Do tego odcinka rury (np. na połączenie kołnierzowe) zostaną dołączone odcinki rury, na zewnątrz i wewnątrz budowli (opinie o programie).

Odcinek rury w płaszczyźnie powłoki izolacyjnej ma kołnierz odlany wraz z rurą lub przyspawany w kołnierzu zamocowane są śruby. Przy układaniu izolacji wycina się w niej otwór, przez który przechodzi rura, kołnierz zaś zostaje przykryty warstwą izolacyjną. Następnie nakłada się kołnierz ruchomy (ew. składający się z dwóch połówek) i dociska śrubami.

W celu lepszego umocowania rury w betonie ma ona dodatkowy kołnierz, umieszczony mniej więcej w połowie grubości ściany. Wymiary kołnierzy i śrub w zasadzie powinny być dostosowane do wielkości rury i warunków miejscowych (segregator aktów prawnych). Po wykonaniu przejścia rury przez izolację układa się warstwę ochronną, przy czym rura powinna być obetonowana. Jeżeli najpierw wykonuje się ścianę pomocniczą i izolację, to rurę umocowuje się w ściance pomocniczej, a po ułożeniu izolacji obetonowuje, a następnie wykonuje ściany budowli.

Przy zastosowaniu podanych rozwiązań wymiana rury w przypadku jej uszkodzenia jest praktycznie niemożliwa. Z tego względu w niektórych przypadkach jest wskazane obetonowanie specjalnego króćca o większej średnicy od średnicy rury i połączenie go w opisany sposób z izolacją. Rurę właściwą przepuszcza się wewnątrz króćca. Rury w króćcu uszczelnia się za pomocą urządzenia dławicowego, dostępnego od wewnątrz pomieszczenia. Przy obniżaniu poziomu wody gruntowej za pomocą studni rurowych lub filtrów igłowych nie zawsze jest możliwe usytuowanie studni rurowych wyłącznie na zewnątrz budowli. Wówczas rury te przechodzą przez fundament budowli, a ponieważ przed wykonaniem izolacji nie mogą być usunięte, należy w tym miejscu  korkującego pozostaje nie zabetonowane (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Węglan potasowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Węglan potasowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Węglan potasowy zdjęcie nr 8 Węglan potasowy zdjęcie nr 9 Węglan potasowy zdjęcie nr 10
Węglan potasowy zdjęcie nr 11
Węglan potasowy zdjęcie nr 12 Węglan potasowy zdjęcie nr 13 Węglan potasowy zdjęcie nr 14
Węglan potasowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Węglan potasowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Węglan potasowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami