Blog

Cement glinowy zdjęcie nr 2
30.05.2018

Śnieg w budownictwie - Eurokod 1

W artykule znajdziesz:

Śnieg w budownictwie - Eurokod 1


Śnieg w budownictwie – obliczenia wg Eurokod 1 PN-EN 1991-1-3:2005 Oddziaływania na konstrukcje Część 1-3: Oddziaływania ogólne – obciążenie śniegiem

 

 

Norma ta została wprowadzona do użytku w październiku 2005 roku jako alternatywa dla normy PN-80/B-02010. Pod wieloma względami normy były zbliżone, jednak kilka bardzo istotnych elementów je od siebie różniło. Jedną z głównych zmian, które zostały wprowadzone w nowej normie to zmieniona mapa podziału Polski na strefy obciążenia śniegiem. Jednocześnie zmienione zostały wartości charakterystyczne obciążenia śniegiem, a także zwiększony został współczynnik obciążenia śniegiem γ=1,5.

Zwiększenie wartości charakterystycznych obciążenia śniegiem wynika z przyjęcia w nowej normie 50 – letniego okresu powrotu wartości charakterystycznych obciążenia śniegiem gruntu w miejsce 5 – letniego okresu tak jak miało to miejsce w normie PN-80/B-2010. Z tego wynika również zmieniony podział Polski na strefy śniegowe oraz płynące z tego wnioski. Nanosząc na siebie mapy podziału Polski na strefy obciążenia śniegiem z obu norm widoczne są istotne różnice.

 

Reklama: Na naszym portalu www.uprawnienia-budowlane.pl znajdą Państwo kompletne oprogramowanie przygotowujące w 100% do egzaminu na uprawnienia budowlane. Przetestuj wersje demonstracyjne naszego programu TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2017 w wersji stacjonarnej oraz w wersji mobilnej. Jeżeli nie jesteś pewny, poczytaj o nas w zakładce Opinie o programie, w której użytkownicy zostawili opinie po swoim egzaminie na uprawnienia budowlane. Niebędne informacje znajdziesz w zakładce Aktualności.


Na większości obszarów Polski widoczny jest wzrost obciążenia śniegiem o około 30%. W regionach, gdzie zaśnieżenie jest zwykle największe takich jak np. obszar Warmii i Mazur, tereny pojezierza Kaszubskiego, północno – zachodnie okolice Lublina, Jura Krakowsko – Częstochowska czy Powiśle wzrost wynosi ponad 70% pierwotnych obciążeń. Terenami, na których nie nastąpił wzrost obciążeń są Dolny Śląsk, część Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej i w widłach Wisły i Sanu.

Zgodnie z normą Eurokod 1 PN-EN 1991-1-3:2005 Oddziaływania na konstrukcje Część 1-3: Oddziaływania ogólne – obciążenie śniegiem po wyznaczeniu charakterystycznego obciążenia śniegiem gruntu możemy przystąpić do obliczenia obciążenia śniegiem dachu korzystając ze wzoru:


s=µ_i C_e C_t s_k 


gdzie:
µi – współczynnik kształtu dachu
Ce – współczynnik ekspozycji
Ct – współczynnik termiczny
sk – wartość charakterystyczna obciążenia śniegiem gruntu

 

Korzystając z normy PN-80/B-2010 obciążenie śniegiem dachu obliczane było ze wzoru

s=Q_k C

 

gdzie:
C – współczynnik kształtu dachu
Qk – wartość charakterystyczna obciążenia śniegiem gruntu

Jak widać starsza norma nie uwzględniała dwóch współczynników – termicznego oraz ekspozycyjnego.


Współczynnik ekspozycyjny zależny jest zarówno od miejsca w którym powstaje budynek, jak i otoczenia, w którym będzie użytkowany. Ze względu na różne warunki terenowe współczynnik może przyjmować jedną z 3 wartości:

 

• wartość współczynnika Ce = 0,8 jeśli budynek jest wystawiony na działanie wiatru, a więc budynek użytkowany jest w terenie płaskim, w okolicy nie ma wyższych budynków, drzew ani osłon uformowanych przez teren lub też ich występowanie nie chroni obiektu przed wiatrem,


• wartość współczynnika Ce = 1,0 jeśli budynek powstał w terenie, gdzie wiatr nie przenosi znaczących ilości śniegu ze względu na kształt terenu, występowanie okolicznych budynków lub drzew,


• wartość współczynnika Ce = 1,2 jeśli budynek jest osłonięty od działania wiatru przez wyższe okoliczne budynki lub drzewa.

 

Zwiększenie wartości obciążenia charakterystycznego śniegiem powierzchni dachów o 20% wynika z faktu, iż wiatr ze względu na osłaniające otoczenie nie może zwiewać śniegu z dachu projektowanego budynku, a dodatkowo śnieg może być dodatkowo nawiewany z okolicznych wyższych budynków.

 

Współczynnik termiczny Ct jest uwzględniany w przypadku budynków, których dach ma przenikalność termiczną na poziomie powyżej 1 W/m2K, gdyż przenikające ciepło powoduje zmniejszenie obciążenia od śniegu poprzez jego topnienie. 

W pozostałych przypadkach wartość współczynnika termicznego wynosi 1,0.

Ostatnim elementem potrzebnym do wyznaczenia obciążenia śniegiem dachu jest jego kształt. Geometryczne cechy dachów uwzględnione są we współczynnikach µ1 i µ2.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Cement glinowy zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Cement glinowy zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Cement glinowy zdjęcie nr 7 Cement glinowy zdjęcie nr 8 Cement glinowy zdjęcie nr 9
Cement glinowy zdjęcie nr 10
Cement glinowy zdjęcie nr 11 Cement glinowy zdjęcie nr 12 Cement glinowy zdjęcie nr 13
Cement glinowy zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cement glinowy zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cement glinowy zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami