Blog

05.05.2023

Spalanie gazu

W artykule znajdziesz:

Spalanie gazu

Ciężar właściwy gazu jest to ciężar 1 um3 gazu wyrażony w kG. Ciężar właściwy powietrza wynosi 1,293 kG/um3. Ciężar względny gazu jest to stosunek mas jednakowych objętości gazu i powietrza znajdujących się w jednakowych warunkach ciśnienia i temperatury. Jednostki ciśnienia. W gazownictwie dla wyrażenia wielkości średnich i niskich ciśnień stosuje się jako jednostkę mm słupa wody (mm H20). W układzie SI podstawową jednostką ciśnienia jest niuton na m2 (1 N/m2) zwany również paskalem (Pc) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spalanie gazu jest złożonym procesem fizykochemicznym, w którym zachodzą jednocześnie egzotermiczne reakcje utleniania składników paliwa, zjawiska wymiany ciepła, dyfuzji, mieszania i krążenia tak składników, jak i produktów reakcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przebieg spalania zależy od tego, czy spala się sam gaz, czy też jego mieszanina z powietrzem. Spalanie gazu u wylotu palnika zależne jest od ciśnienia gazu przy wylocie i pola powierzchni otworu. Im wyższe ciśnienie i pole powierzchni otworu większe, tym dłuższy będzie płomień i trudniejsza dyfuzja powietrza potrzebnego do spalania. Płomień palnika, w którym spala się gaz zmieszany uprzednio z powietrzem, jest krótszy i ma wyższą temperaturę (uprawnienia budowlane).

Poniżej podano reakcje spalania składników gazów palnych w mieszaninie z powietrzem. W najbardziej rozpowszechnionym systemie jednostopniowej sieci rozdzielczej niskiego ciśnienia osiedle zasilane jest z obwodowej stacji redukcyjnej, w której redukuje się ciśnienie gazu ze średniego (najczęściej 2-4 kG/cm2) na ciśnienie niskie (250-H300 mm IJ20 dla gazu ziemnego i 110-P150 mm H20 dla gazu miejskiego).

W ostatnich latach coraz częściej stosuje się nowoczesne systemy zasilania osiedli z sieci rozdzielczej średniego ciśnienia, która z kolei zaopatruje poszczególne budynki lub zespoły budynków za pośrednictwem małych zespołów reduktorowych (program egzamin ustny).

Sieć rozdzielcza średniego ciśnienia

Zespół budynków wieloklatkowych zaopatrywany jest w gaz z małego zespołu redukcyjnego umieszczonego w wolno stojącej szafie metalowej. Ze względu na niewielkie odległości dzielące stację od punktów odbioru średnice przewodów rozdzielczych i przyłączy do poszczególnych klatek są małe (opinie o programie).

Sieć rozdzielczą średniego ciśnienia zasilającą baterię reduktorów domowych zlokalizowanych w budynkach, w piwnicach instalacyjnych. Rozdział gazu na poszczególne klatki schodowe (piony) następuje wewnątrz budynku. W przypadku gazyfikacji domków jednorodzinnych gazem ziemnym o średnim ciśnieniu reduktory domowe instaluje się bezpośrednio na gazomierzach i umieszcza na zewnątrz budynku we wnęce z zamykanymi drzwiczkami.

Na odgałęzieniach przewodów średniego ciśnienia instaluje się dodatkowe zasuwy lub kurki. Przyłączem gazowym nazywamy odcinek przewodu od gazociągu rozdzielczego do budynku wraz z kurkiem głównym lub zespołem reduktorów domowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami z chwilą rozpoczęcia eksploatacji przyłącze przekazywane jest dostawcy gazu (segregator aktów prawnych).

W czasie wykonywania gazociągu w ulicy wykonuje się jednocześnie przyłącza do istniejących lub projektowanych domów. Przyłącza wykonuje się także w czasie eksploatacji gazociągu. Ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu ten rodzaj prac zastrzeżony jest wyłącznie dla dostawcy gazu.

Stare gazociągi rozprowadzające gaz miejski wykonywane były z rur żeliwnych kielichowych. Przyłącza do rur żeliwnych wykonuje się przez wbudowanie trójnika lub zamontowanie chwytaka i nawiercenie otworu w rurze. Obecnie nowe gazociągi niskiego i średniego, a także wysokiego ciśnienia wykonuje się z rur stalowych spawanych.

Szczegółowe warunki techniczne instalowania kurków głównych podane są w zarządzeniu nr 62 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 30 XII 1970 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać instalacje gazowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami