Blog

13.03.2020

Spalenie drewna

W artykule znajdziesz:

Spalenie drewna

Spalenie drewna

Usunąć i spalić trzeba drewno całkowicie zniszczone przez grzyb. Nie można go pozostawić na placu budowy lub w wyr montowanym budynku ze względu na możliwość zakażenia grzybnią innych elementów drewnianych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ze względu na trujące właściwości niektórych impregnatów roboty związane z impregnacją lub odgrzybieniem drewna może być wykonywane tylko przez pracowników przeszkolonych w z kresie stosowania tych środków chemicznych.
Obróbka ręczna wymaga przede wszystkim starannego utrzymywania narzędzi. Jeżeli narzędzie nie jest uszkodzone, ostrz nie jest tępe i zardzewiałe, praca staje się lżejsza, bardziej wydajna i nie grozi wypadkiem. Stosując materiał używany (z rozbiórki) należy go oczyścić i powyciągać z niego gwoździe. Ni wolno piłować, dłutować lub ciąć materiału pokrytego zapraw; betonem lub błotem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mróz - temperaturze - 3°C ścina wodę nie związaną chemicznie z cementem. Zamarza wówczas 3/4 wody nie związanej chemicznie, reszta zamarza dopiero w temperaturze poniżej - 15°C.
Już w temperaturze od +5° do 0°C konieczne jest staranne przygotowanie betonu i unikanie nadmiaru wody zarobowej. W celu podwyższenia temperatury układanego betonu powinno się do jego przygotowania używać podgrzewane kruszywo i wodę. Wskazane jest stosowanie cementu szybko twardniejącego, który wydzielając dużą ilość ciepła w czasie wiązania, jest mniej wrażliwy na niską temperaturę (uprawnienia budowlane).

W obniżonych temperaturach w celu przyspieszenia wiązania cementu lub obniżenia punktu zamarzania wody zarobowej stosuje się domieszki chemiczne. Obniżenie temperatury zamarzania wody uzyskuje się przez dodanie do wody zwykłej soli kuchennej (NaCl). Wywołuje ona jednak wykwity na betonie i ułatwia korozję wkładek zbrojeniowych.

Najczęściej stosowaną domieszką jest chlorek wapnia. Przyspiesza on wiązanie cementu, a tym samym zwiększa samonagrzewu betonu (program egzamin ustny). Chlorek wapnia dodaje się w ilości 1-46% w stosunku do masy cementu. Z uwagi na to, że chlorek wapnia również ułatwia korozję zbrojenia, do elementów żelbetowych nie powinno się go dodawać więcej niż 2% i to tylko do betonów, które będą znajdowały się w warunkach zwykłej wilgotności (poniżej 60% wilgotności względnej powietrza).

Azotyn sodu

Do elementów zbrojonych stosuje się raczej węglan potasu, azotyn sodu lub specjalne preparaty (opinie o programie). Betony z domieszką węglanu potasu nie zamarzają. Węglan dodaje się w ilości 5-15% masy cementu. Wadą domieszki jest szybkie tracenie przez beton urabialności. Azotynu sodu dodaje się 5% w stosunku do masy cementu. Podobnie jak węglan potasu obniża on punkt zamarzania wody zarobowej. Klutanitu dodaje się 0,1% masy cementu. Zwiększa on urabialność betonu obniża punkt zamarzania betonu.
Do robót prowadzonych w okresie zimowym nie można stosować cementów hutniczych, gdyż są one niskokaloryczne, tzn. w czasie wiązania wydzielają mało ciepła.

Jeżeli betonowanie wykonuje się w czasie mrozów, to już w temperaturze 0° do - 3°C powinno się z reguły stosować podgrzewanie materiałów i osłonę świeżo wykonanych elementów matami, papą, brezentem. Te środki zapobiegawcze wystarczają na ogół podczas betonowania elementów masywnych, nawet w temperaturze do - 5°C i rzadko trzeba stosować nagrzewanie powierzchniowe. Naparzanie lub ogrzewanie prądem elektrycznym stosuje się dopiero w temperaturze od ~ 3° do - 15°C. W razie mrozów poniżej - 15°C robót nie prowadzi się, chyba że wykonuje się je w cieplakach, obejmujących cały plac budowy (segregator aktów prawnych).

Zimą również podczas transportu należy mieszankę betonową zabezpieczyć przed obniżeniem temperatury. Układana mieszanka betonowa musi mieć temperaturę przynajmniej +10°C; dlatego taczki i wózki w czasie przewozu masy należy przykrywać deskami, papą, matami itp. Również rynny, taśmy przenośników i szyby dźwigowe należy osłonić, a w miarę możliwości ogrzewać. Strumieniem wody lub ciepłego powietrza trzeba ogrzewać deskowanie, w którym układa się beton oraz znajdujące się w deskowaniu zbrojenie (promocja 3 w 1).

Roboty betoniarskie obejmują - jak wiemy - ustawianie form, ułożenie zbrojenia i betonowanie. Dlatego muszą być wykonywane przez trzy brygady specjalizowane lub jedną kompleksową.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami