Blog

04.01.2022

Spalinowe silniki gaźnikowe

W artykule znajdziesz:

Spalinowe silniki gaźnikowe
Spalinowe silniki gaźnikowe

Spalinowe silniki gaźnikowe ze względu na znacznie wyższą cenę paliwa lekkiego (benzyna) w porównaniu z ceną olejów napędowych, jak również ze względu na to, że nie są one przystosowane do częstych przeciążeń, do napędu koparek nie są stosowane (program uprawnienia budowlane na komputer). Silniki wysokoprężne (Diesla) znacznie lepiej nadają się do napędu koparek, jednak muszą one mieć zapas mocy ze względu na ich wrażliwość na przeciążanie. Zaletami tych silników są: wysoki współczynnik sprawności, niska cena i mała ilość zużywanego paliwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Silniki elektryczne dobrze znoszą przeciążenia, ich współczynnik sprawności w stosunku do innych rodzajów napędu jest duży; poza tym mogą one być uruchamiane i wyłączane niezwłocznie. Natomiast największą niedogodnością związaną z tym napędem jest trudność dostarczenia i operowania energią elektryczną w warunkach polowych.

Zespół spalinowo-elektryczny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w warunkach pracy koparek, gdyż uniezależniony jest od sieci elektrycznej. Silnik wysokoprężny napędza prądnicę elektryczną, a ta z kolei zasila silniki elektryczne napędzające poszczególne mechanizmy koparki (uprawnienia budowlane).

W tym przypadku sterowanie poszczególnymi silnikami odbywa się za pomocą nastawników lub styczników elektromagnetycznych. Przekładnie hydrauliczne w ostatnich latach coraz bardziej wypierają przekładnie mechaniczne i to nic tylko w koparkach, lecz również i w wielu innych maszynach budowlanych.

Wytyczenie budowli ziemnej

Robotami przygotowawczymi do robót ziemnych można nazwać wszystkie te roboty, których wykonanie konieczne jest dla przeprowadzenia zasadniczych robót ziemnych, a więc:

  • roboty związane z oczyszczeniem terenu robót ziemnych, polegające na wyrębie starodrzewu i usunięcia za pomocą odpowiednich maszyn krzewów i młodego lasu z terenu (program egzamin ustny),
  • wytyczenie budowli ziemnej,
  • odprowadzanie wód opadowych,
  • czasowe obniżenie poziomu wód gruntowych,
  • spulchnianie gruntów spoistych, niezbędne dla zastosowania niektórych maszyn roboczych (zgarniarek itp.).

W szerokim ujęciu do robót przygotowawczych można zaliczyć także i roboty wstępne przygotowawcze (urządzenie placu budowy) jak: wykonanie dróg dla transportu urobku ziemnego, przeprowadzenie tymczasowej instalacji wodnej, energii elektrycznej itd. Oczyszczanie terenu robót ziemnych z roślinności może dotyczyć usunięcia pewnych partii lasu (najczęściej przy budowie kolei i dróg) lub zagajników, krzewów i podszycia leśnego (opinie o programie).

Czynności te, zwłaszcza usuwanie określonych partii lasu, wykonywane są przez służbę leśną i nie będą tu rozpatrywane. Po oczyszczeniu przyszłego terenu robót od drzew i krzewów można przystąpić do szczegółowego wytyczenia budowli ziemnej. Celem wytyczenia budowli ziemnej jest naniesienie na teren robót wymiarów budowli i oznaczenie jej granic (segregator aktów prawnych).

Sposoby wytyczania budowli ziemnej i utrwalania jej zarysów w terenie mają różny charakter w zależności od rodzaju budowli oraz od sposobu jej wykonania. Wytyczanie odbywa się przy pomocy instrumentów geodezyjnych, z takim utrwaleniem wyznaczonych w terenie punktów charakterystycznych, aby zabezpieczyć ich niezmienny kształt i położenie na czas wykonania robót.

Jako przykład wytyczania budowli ziemnych w terenie może służyć wytyczenie nasypów i wykopów drogowych na terenie płaskim. Odbywa się ono za pomocą wyznaczania punktów’ przecięcia skarp nasypów i wykopów z terenem w odstępach 20-40 m lub po prostu wyznaczania w terenie szerokości spodu nasypów lub szerokości górnej wykopów (promocja 3 w 1).

Aby wyznaczyć zarys nasypów’ i wykopów w terenie, wystarczy odmierzyć od osi podtorza drogowego odpowiednie wielkości a po obydwu jej stronach i tak otrzymane punkty przecięcia skarp z powierzchnią terenu połączyć prostymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami