Blog

09.07.2020

Spawanie łukiem

W artykule znajdziesz:

Spawanie łukiem

Spawanie łukiem

Spawanie łukiem stosuje się przy łączeniu pojedynczych prętów lub samo- nośnych szkieletów zbrojeniowych oraz do produkcji siatek zbrojeniowych i elementów szkieletów zbrojenia. Prąd do spawania lukiem pobierany jest z przetwornicy składającej się z silnika elektrycznego i prądnicy (prąd stały) lub z transformatora spawalniczego (prąd przemienny) (program uprawnienia budowlane na komputer).

W spawaniu łukowym stosuje się dwie metody: spawanie ściegiem lub szwem pachwinowym lub przy użyciu specjalnych wanienek zapobiegających wypływaniu roztopionej stali. Spawanie ściegiem pachwinowym wymaga dużego zużycia elektrod, a przy produkcji szkieletów - blach węzłowych. Użycie wanienek usuwa w znacznym stopniu tę wadę, jednak przygotowanie wanienek bywa nieraz bardzo pracochłonne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy łączeniu prętów o średnicy 20-90 mm wanienki wykonuje się z blachy o grubości 6-20 mm. Przy łączeniu poziomych prętów wanienka przedstawia rodzaj uchwytów przystosowanych do typu łączonej konstrukcji. Przy łączeniu prętów pionowych wanienka ma kształt stożka lub czaszy.

Typy wanienek do łączenia wzdłuż prętów poziomych i pionowych wanienki używane do łączenia skrzyżowanych prętów pojedynczych, wreszcie wykonanie węzłów szkieletu konstrukcji zbrojeniowej przy zastosowaniu wanienek oraz metodą spoin pachwinowych przy użyciu blach węzłowych. Jak widać pręty w wanience nie są dociśnięte, pozostawia się między nimi szczelinę w granicach 0,7-1,0 d. Przy łączeniu prętów pionowych dolny ucięty jest tępo, górny natomiast ma kształt klina (uprawnienia budowlane). Odległość między końcami prętów przy spawaniu wynosi 3-4 mm. Dolna część wanienki znajduje się o 15 do 20 mm poniżej końca pręta. Przy użyciu blach węzłowych odległość między prętami wynosi 0,4-0,5 d, praktycznie zaś przy średnicach prętów od 30 mm i wzwyż - 15-40 mm.

Przy spawaniu łukowym z zastosowaniem wanienek natężenie prądu musi być możliwie stałe i dlatego używa się w tych przypadkach chętniej prądnic prądu stałego; wartość natężenia prądu stosowanego przy spawaniu zależy od średnicy prętów i waha się w granicach od 250 do 450 amperów (program egzamin ustny).

Spawanie termitowe

Spawanie za pomocą prądu stałego jest droższe w porównaniu z kosztem spawania prądem przemiennym. Średnie zużycie energii elektrycznej na 1 kG napławianego metalu jest przy użyciu prądu stałego dwukrotnie większe; podobnie kształtują się koszty sprzętu spawalniczego. Ponieważ odległość między końcem elektrody a spawanym przedmiotem nie jest stała, natężenie prądu w łuku zmienia się gwałtownie (opinie o programie). Dlatego też obecnie prądnice spawalnicze są wyposażone w automatyczne regulatory natężenia prądu.

Spawanie termitowe stosuje się przy połączeniach poszczególnych prętów lub elementów konstrukcji wymagających wielkiej dokładności i pewności wykonania np. przy zbrojeniu górnej powierzchni rury ssawnej, spirali, w budynku siłowni itd. Proces technologiczny spawania termicznego przebiega w sposób następujący: na zamocowane i połączone w dotyk pręty nakłada się rozbieralną formę z materiału ogniotrwałego (ceramiczną). W górnej jej części mieści się tygiel. Formę zamocowuje się do prętów za pomocą ścisku śrubowego. Górną część tygla napełnia się termitem. W skład termitu wchodzą sproszkowane tlenki żelaza, aluminium i składniki uszlachetniające.

Termit w tyglu zapala się za pomocą łatwo zapalnego proszku (segregator aktów prawnych). Tlenki żelaza redukowane są przez aluminium, przy czym otrzymuje się tlenek aluminium i czyste żelazo. Temperatura produktów reakcji wynosi ok. 2400°C. Płynne żelazo jako cięższe spływa na spód tygla, zaś tlenek aluminium osiada w postaci żużla na wierzchu. Żelaza uzyskane w ten sposób służy jako spoiwo łączonych prętów.

Spawanie żużlowe stanowi odmianę spawania elektrycznego, przy którym styk prętów znajduje się w formie z blachy stalowej o grubości 10-18 mm na warstwie topiku, w której umieszcza się elektrody. Przy przepuszczaniu prądu przez topik i elektrodę następuje topienie elektrody i stopniowe wypełnianie stopiwem szczeliny między prętami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami