Blog
Spawanie prętów
W artykule znajdziesz:
Spawanie prętów
Połączenie za pomocą spawania prętów zbrojenia w przestrzenny szkielet stwarza szczególnie korzystne warunki współpracy zbrojenia z betonem. Potwierdzają to badania Vitka dotyczą-ce nośności belek z betonu na pumeksie hutniczym Rq2o = ^5 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku szkieletu zbrojenia z prętów wiązanych nośność belek wynosiła tylko 0,7-0,8 wartości teoretycznej(z uwagi na naprężenia w stali), natomiast nośność belek ze szkieletem spawanym była - praktycznie biorąc - identyczna z obliczoną teoretycznie.
W przypadku płyt z żużla pumeksowego, zbrojonych za pomocą wiązanych szkieletów zbrojenia Skaloud zaleca, aby długość zakotwienia prętów zbrojenia była nie mniejsza niż: 65d w betonach R^^ = 105 kG/cm2, 55d w betonach R[j|20 = 135 kG/cm2 i 45d w betonach R 20 = 170 kG/cm2, gdzie d - średnica pręta głównego. Średnica haka prętów o d>8 mm powinna wynosić 5d. Jeżeli pręty zbrojenia głównego mają średnice większe niż 12 mm, zakotwienie należy wzmocnić prętami poprzecznymi o średnicy zbliżonej do pręta głównego. Pręty poprzeczne przy średnicach prętów głównych większych od 16 mm należy przyspawać (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bużewicz [2.9] badał płyty z keramzytobetonu zbrojone siatkami zgrzewanymi. Nośność tych płyt była identyczna z nośnością płyt z betonu zwykłego. Przyczepność siatki do keramzytobetonu R,, :0 = 100 kG/cm2 była równie dobra jak i do betonu zwykłego R^)20 = 250 kG/cm2.
Zgodnie z wymaganiem normowym siatki ułożone były w ten sposób, że pierwszy pręt poprzeczny znajdował się poza linią teoretycznego oparcia płyty. W przypadku łączenia siatek na zakład zaleca Bużewicz, aby długość zakładu w elementach z betonu R ,0 ^ 100 kG/cm nie była mniejsza niż trzy rozstawy prętów poprzecznych i nie mniej niż 45 cm. W elementach z betonu o niższych wytrzymałościach połączenia siatek na zakład stosować nie należy (uprawnienia budowlane).
Betony kruszywowe o strukturze jamistej mają wskutek swojej struktury stosunkowo niewielką przyczepność do zbrojenia.
Betony komórkowe
Obraz miejsc styku ze zbrojeniem betonu jamistego, wykonanego przy użyciu kruszywa (program egzamin ustny). Obraz uzyskano w ten sposób, że po wyciągnięciu pręta rozcięto próbkę i sporządzono odciski z rowkowatego łożyska zbrojenia [6.15], Jak widać, znaczna część powierzchni pręta jest nie osłonięta betonem. W przypadku pręta o mniejszej średnicy stosunek powierzchni miejsc styku z betonem do całej powierzchni pręta jest szczególnie niekorzystny.
W związku z małą przyczepnością do zbrojenia betony jamiste znajdują zastosowanie prawie wyłącznie w płytach warstwowych (opinie o programie).
Warstwa zaprawy cementowej, w której ułożone są pręty, stanowi jednocześnie dobre zabezpieczenie tych prętów przed korozją.
Wobec małej wytrzymałości betonów komórkowych - w porównaniu z wytrzymałością betonów kruszywowych - również mała jest i ich przyczepność do zbrojenia, a obniża ją dodatkowo jeszcze obecność powłok antykorozyjnych na zbrojeniu. W większości przypadków przyczepność betonów komórkowych do zbrojenia jest zbyt mała, aby zapewnić wspólne odkształcenia betonu i stali w warunkach, kiedy naprężenia w zbrojeniu są bliskie granicy plastyczności (nawet dla Qr 2500 kG/cm2 (segregator aktów prawnych).
Dlatego też konieczne jest zapewnienie dodatkowego zakotwienia prętów podłużnych za pomocą dospawanych prętów poprzecznych. Jakkolwiek w obliczeniach zakotwienia prętów pomijamy z reguły przyczepność betonu do zbrojenia, jednak nie jest to cecha bez znaczenia dla konstrukcji płyt zbrojonych.
Ma ona istotne znaczenie dla warunków tworzenia się rys, a szczególnie - dla ich liczby a więc i szerokości.
Wyniki badań Zakładu Badań i Doświadczeń Przemysłu Silikatowego przyczepności betonu komórkowego PGS do prętów bez powłoki i z powloką antykorozyjną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32