Blog
Spawanie
W artykule znajdziesz:
Przy łączeniu zakładów folii przez spawanie gorącym powietrzem można się posługiwać zestawem sprzętu lub też innym sprzętem, np. firmowymi dmuchawami gorącego powietrza przeznaczonymi specjalnie do spawania PCW. Spawanie polega na nadtopieniu powierzchni łącznych folii z PCW i następnie połączeń ich przez dokładne dociśnięcie roli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Właściwe nagrzanie i nadtopienie powierzchni łączonych folii jest warunkiem uzyskania szczelnego i trwałej spawu. Zależy to nie tylko od temperatury powietrza, ale w znacznym stopniu szybkości przesuwania dyszy. Wymaj to dużej wprawy i powinno być wykonywane przez specjalnie przyuczonyc pracowników. Dobrze zespawany z kład powinien stanowić połączenie monolityczne. Folia nie powinna przy ty zmienić barwy. Zażółcenia i zbrązowienia świadczą o przegrzaniu i folii (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gorącym powietrzem można spawać folie grubości nie mniejszej niż 1,5 m. Spawanie jest czynnością pracochłonną. W ciągu godziny przy dużej naw wprawie można wykonać zaledwie kilometrów spawu. Spawanie zakładów zalecane jest szczególnie przy wykonywaniu izolacji chemoodpornych(uprawnienia budowlane).
Dokładność połączenia folii
Mniej pracochłonne jest klejenie zakładów klejami poliuretanowymi (Izokolem 104 lub 734) lub specjalnymi klejami rozpuszczalnikowymi do PCW (np. klejem PC-3) (program egzamin ustny). Sposób przygotowania klejów podano przy omówieniu techniki klejenia folii zwykłych z PCW. Klej nanosi się płaskim pędzlem na obie sklejane powierzchnie folii, a następnie dociska je do siebie ręcznie lub za pomocą małego wałka. Wskazane jest obciążenie sklejonych zakładów folii na okres wiązania klejów przez ułożenie na nich np. worków z piaskiem. Zapobiega to w znacznym stopniu powstawaniu włoskowa- tych naczyń kapilarnych w spoinie klejowej i poprawia jakość sklejenia. Najłatwiejszym sposobem łączenia zakładów folii z PCW jesttzw. spawanie na zimno przy użyciu czterohydrofuranu (czterowodorof uranu).
Środkiem tym smaruje się powierzchnie zakładów łączonych folii i natychmiast je do siebie dociska. Ponieważ czterohydrofuran jest bardzo agresywny w stosunku do PCW (które się w nim rozpuszcza) i bardzo lotny, proces trwałego łączenia folii zachodzi w ciągu kilku minut (opinie o programie). Zużycie czterohydrofuranu powinno wynosić nie więcej niż 7-10 g na 1 m zakładu szerokości 40 mm. Czterohydrofuran nanosi się ręcznie za pomocą płaskiego pędzelka. Można również stosować specjalne aparaty do „spawania na zimno” zakładów folii z PCW, np. aparat „Trocal-Jet-SchweiB- gerat”. Wydajność tego aparatu wynosi 10-20 m/min wykonanego zakładu folii. Sposób łączenia nim takich zakładów.
Dokładność połączenia folii na zakładach należy szczegółowo sprawdzać i w razie potrzeby poprawić. Dodatkowym zabezpieczeniem szczelności zakładów jest pokrycie krawędzi folii tzw. folią upłynnioną. Preparatem tym napełnia się (przez lejek)- miękką polietylenową butelkę, następnie zamyka ją szczelną zakrętką, w której umieszczona jest końcówka w kształcie rurki (polietylenowej lub metalowej) średnicy 2,5-3 mm. Wyciskając folię upłynnianą z butelki pokrywa się wąskim jej paskiem widoczną krawędź folii na zakładzie (segregator aktów prawnych).
Jeśli upłynniona folia jest zbyt gęsta, należy ją rozcieńczyć dodając odpowiednią ilość czterohydrofuranu (np. do folii upłynnionej firmy Trocal z RFN dodaje się ok. 30% rozcieńczalnika). Dodatkowe uszczelnianie zakładów można również wykonywać układając na krawędzi folii (przy użyciu pistoletu do spoinowania) wałeczek specjalnego kitu poliuretanwego, np. kitu „Folien- kit” firmy „Sika”. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia folii usterkę taką należy usunąć naklejając na uszkodzone miejsce łatę z folii (klejem lub czterohydrofuranem) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32