Blog
Specjalna konstrukcja złącz
W artykule znajdziesz:
Specjalna konstrukcja złącz
Specjalna konstrukcja złącz i styków form zapewnia szybkie i szczelne połączenie elementów oraz uniemożliwia wyciek mieszanki betonowej. Dzięki prostym w użyciu zamkom, stosowanym także do łączenia elementów ścian w systemach danego producenta, deskowania te są łatwe w montażu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej na ścianki form wynosi 80-90 kN/nr, a w niektórych systemach (PERI, Meva) do 150 kN/m2, co umożliwia utrzymanie bardzo dużego tempa betonowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W skład zestawu deskowania, oprócz form, wchodzą następujące akcesoria:
a) podpory ukośne - umożliwiające dokładną rektyfikację słupa i zapewniające stabilność deskowania,
b) zamki (klamry) łączące,
c) pomosty robocze i drabinki wejściowe umożliwiające bezpieczną pracę robotnikom.
Formy słupów są kompatybilne z elementami ściennymi (danej firmy), co umożliwia deskowanie filarów także o przekrojach owalnych (uprawnienia budowlane). Przekrój deskowania filara owalnego, składającego się z formy stalowej słupa okrągłego i płyt standardowych deskowania ściennego.
Montaż stalowych deskowań słupów okrągłych jest nieskomplikowany i trwa krótko. Ich zastosowanie na budowie jest szczególnie opłacalne przy dużej liczbie formowanych słupów. Są łatwe w eksploatacji, podczas transportu nie jest wymagane łączenie obydwu połówek. Mogą być transportowane pojedynczo lub w stosach.
Niektóre firmy, np. NOE, w swojej ofercie form do kształtowania słupów okrągłych oprócz deskowań stalowych mają lekkie formy aluminiowe. Formy te umożliwiają kształtowanie słupów o średnicy 0 od 30 cm do 200 cm w module co 5 cm. Wysokość pojedynczych elementów h dla słupów o średnicy 0 od 30 cm do 90 cm wynosi od 250 cm do 600 cm w module co 50 cm, natomiast słupów o średnicy 0 powyżej 90 cm wysokość /? = 300-600 cm w module co 100 cm (program egzamin ustny). Dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej na ściany form o średnicy 90 cm wynosi pdop = 90 kN/nr, natomiast w formach o średnicy 90 cm ^ 0 ^ 200 cm - pdop = 120 kN/nr.
Deskowania jednorazowe
Ciężar G przykładowego elementu formy aluminiowej słupa o średnicy 40 cm wysokości 300 cm wynosi 0,93 kN, natomiast ciężar formy stalowej słupa o takich samych parametrach geometrycznych - G = 2,85 kN. Deskowania jednorazowe do formowania okrągłych słupów wykonane są z kartonu. Konstrukcja ich jest wynikiem poszukiwań przez producentów nowych form, urządzeń do deskowań, które byłyby tanie, lekkie, łatwe w transporcie, które nie wymagałyby specjalistycznego sprzętu do ich montażu i demontażu (opinie o programie). Wykonane są one z wodoodpornego, impregnowanego i laminowanego kartonu spojonego pod wysokim ciśnieniem; krawędzie górna i dolna impregnowane są parafiną.
Deskowania jednorazowe są stosowane w budownictwie użyteczności publicznej oraz w budownictwie mieszkaniowym na małych obiektach. Za ich pomocą można formować słupy o średnicy od 15 cm do 120 cm. Długość form wynosi do 10 m. Deskowania te charakteryzują się odpornością na wilgoć i na wodę, dzięki czemu mogą być używane niezależnie od warunków atmosferycznych. Laminowana wewnętrzna powłoka zapewnia gładką powierzchnię betonu (segregator aktów prawnych).
Deskowania jednorazowe są łatwe w montażu, co umożliwia szybkie prowadzenie robót betonowych. Formę należy nałożyć na uprzednio przygotowane zbrojenie.
Specjalna opaska obwodowa deskowania z elementami zaczepowymi umożliwia umocowanie podpór ukośnych do formy słupa.
Daje to możliwość ustawienia formy w pionie i zapewnia stateczność elementu podczas betonowania. W celu bezpiecznego, trwałego ustawienia deskowania w projektowanym miejscu zaleca się umieszczenie dolnej części formy w ramie zabezpieczającej przymocowanej do podłoża, wykonanej z kantówek, o wymiarach np. 10 cm x 10 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32