Specjalność inżynieryjna mostowa – jakie wykształcenie i praktyka jest wymagane?

Specjalność inżynieryjna mostowa nie jest tak popularna jak konstrukcyjno-budowlana – wybierają ją przede wszystkim osoby, które pasjonują się budowaniem lub projektowaniem mostów (https://uprawnienia-budowlane.pl). Zdecydowanie największe możliwości w tej branży dają uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Aby je zdobyć trzeba ukończyć studia II stopnia na kierunku budownictwo i odbyć roczną praktykę przy wykonywaniu projektów oraz półtoraroczną praktykę na budowie (program na komputer).

Uprawnienia mostowe

W przypadku samego projektowania bez ograniczeń warunki wykształcenia są takie same, natomiast praktyki trwają rok na budowie i rok przy projektach.

Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń wymagają:
• ukończenia studiów II stopnia na kierunku budownictwo i odbycia półtorarocznej praktyki na budowie,
• ukończenia studiów I stopnia na kierunku budownictwo i odbycia trzyletniej praktyki na budowie (program na telefon).

O uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie mogą starać się osoby, które skończyły studia I stopnia na kierunku budownictwo i odbyły roczną praktykę przy projektach i półtoraroczną na budowie (opinie o programie). W przypadku projektowania w ograniczonym zakresie wymagania są podobne, z tym że praktyka na budowie trwa tylko rok.

W przypadku kierowania robotami budowlanymi

Uprawnienia mostowe do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń są dostępne dla osób, które:
• ukończyły studia I stopnia na kierunku budownictwo i odbyły półtoraroczną praktykę na budowie (promocja 3 w 1),
• posiadają tytuł zawodowy technika lub mistrza, bądź dyplom w nauczanym zawodzie na poziomie technika w specjalności technika budownictwa, technik drogownictwa, technik dróg i mostów kolejowych oraz odbyły czteroletnią praktykę na budowie (segregator aktów prawnych).

Jak więc widać uprawnienia w ograniczonym zakresie w specjalności inżynieryjnej mostowej do kierowania robotami budowlanymi mogą zdobyć nie tylko osoby z ukończonymi studiami inżynierskimi, ale także technicy. Jest to duże ułatwienie, dzięki któremu osoby takie mogą zostać kierownikami budowy lub robót budowlanych (program egzamin ustny).

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !