Blog
Obliczenia hydrauliczne węzłów
W artykule znajdziesz:
W węzłach grupowych, w których konieczne jest stosowanie procesu termicznego odgazowania wody, schematy funkcjonalne ulegają daleko idącym zmianom. Proces odgazowania wody wodociągowej może być przeprowadzany następującymi sposobami:
- odgazowanie wody w zbiornikach otwartych,
- odgazowanie nadciśnieniowe,
- odgazowanie próżniowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zdaniem Chomicz i Halnego odgazowanie w zbiornikach otwartych można stosować w tych przypadkach, w których o stopniu korozyjności wody decyduje wyłącznie jej natlenienie. Przy tej metodzie można uzyskać obniżenie zawartości tlenu do ok. 5 mg/1. Przy odgazowaniu próżniowym i nadciśnieniowym można zmniejszyć stopień natlenienia wody poniżej 0,1 mg/1.
Straty ciśnienia w wymienniku I stopnia po stronie wody wodociągowej w węzłach szeregowo-równoległych oraz wymienników obu stopni w węzłach pełnoszeregowych pracujących bez zasobników należy obliczać dla natężenia przepływu wyznaczonego ze wzoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Straty ciśnienia w wymiennikach II stopnia w węzłach z zasobnikami obliczać należy dla wydajności pomp ładujących lub ła- dująco-cyrkulacyjnych w zależności od przyjętego schematu węzła.
W węzłach, w których stosowane są dwie pompy: ładująca zasobnik i cyrkulacyjna, wysokość podnoszenia pompy ładującej dobiera się dla oporu przepływu obiegu: wymiennik II stopnia zasobnik, natomiast pompę cyrkulacyjną dla oporów hydraulicznych obiegu cyrkulacyjnego wynikającego z obliczeń instalacji wewnętrznej. W przypadku węzła, w którym pompa ładująca spełnia równocześnie rolę pompy cyrkulacyjnej, należy przewidzieć element dławiący usytuowany pomiędzy punktem włączenia przewodu cyrkulacyjnego do obiegu ładującego a wlotem do dolnej części zasobnika. Średnicę elementu dławiącego należy tak dobrać, aby w obu obiegach płynęły obliczeniowe ilości wody (uprawnienia budowlane).
Urządzenia podgrzewające ciepłą wodę
Urządzenia podgrzewające ciepłą wodę w instalacjach lokalnych zazwyczaj dzieli się w zależności od rodzaju źródła ciepła na:
- urządzenia opalane paliwem stałym,
- urządzenia opalane paliwem gazowym,
- urządzenia zasilane energią elektryczną(program egzamin ustny).
Wśród najczęściej używanych urządzeń podgrzewających wodę w instalacjach lokalnych opalanych paliwem stałym należy wyróżnić:
- piece kąpielowe jedno- i wieloczerpalne,
- wężownice wbudowane w trzon kuchenny połączone z podgrzewaczem wody,
- wymienniki pojemnościowe współpracujące z kotłami małych wydajności.
Kolumnowe piece jedno- i wieloczerpalne (opinie o programie). Dawniej powszechnie, a obecnie rzadziej stosowanymi pojemnościowymi spalinowo-wodnymi wymiennikami ciepła były kolumnowe piece wannowe. Piec tego typu składa się z pionowego cylindrycznego płaszcza 1 wypełnionego wodą, wewnątrz którego znajduje się rura płomieniowa 2. Obie te części oparte są z reguły na żeliwnej podstawie 3, wewnątrz której znajduje się palenisko i popielnik. W kraju stosowane były dwa typy podstaw: niska i wysoka (segregator aktów prawnych).
Podstawa wysoka miała palenisko wykładane cegłą szamotową. Średnice zewnętrzne pieców kąpielowych wynoszą 300 i 350 mm, a wysokości 1500 i 1800 mm w zależności od typu podstawy. Sprawność cieplna tych urządzeń w zależności od ich konstrukcji wynosi t] 0,2-0,3. W piecach jednoczerpalnych przestrzeń wodna musi mieć zawsze połączenie z atmosferą, co uzyskuje się za pomocą sitka wylotowego, czyli zbiornik ciepłej wody nigdy nie może znajdować się pod pełnym ciśnieniem wody wodociągowej. Warunek ten zapewnia bateria trójdrogowa 4 (promocja 3 w 1). Zarówno zawór lewy, jak i prawy otwierają dopływ zimnej wody. Zawór lewy otwiera przepływ wody skierowanej do zbiornika, która wytłacza ciepłą wodę przewodem 2łączącym zbiornik z baterią. Zawór prawy otwiera przepływ wody z sieci wodociągowej do otworu wylotowego baterii.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32