Blog

Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 2
18.02.2020

Spoina łącząca uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Spoina łącząca uprawnienia budowlane

Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 3
Spoina łącząca uprawnienia budowlane

Spoina łącząca krzyżulec z pasem jest krótka, lecz zwykle wystarcza do przeniesienia sił, gdyż moment działający na nią jest nieduży. Nadanie mimośrodu umożliwiłoby wykonanie „łódeczki”, zwiększając długość spoiny, lecz równocześnie spowodowałoby wystąpienie znacznch naprężeń w pasie dolnym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Słupek łączy się z krzyżulcem za pomocą spoiny pachwinowej, ułożonej na obwodzie pręta okrągłego.

Nachylnie krzyżul- ców wynosi 60°. Nawet zaprojektowanie znacznego mimośrodu nie umożliwia tu wykonania regularnej „łódeczki”. Krzyżulce są wygięte według pomienia R = 1,5d = 30 mm.

Długość spoin pręta jest znacznie większa niż wypływa to z obliczeń. Na takie rozwiązanie można zezwolić w płatwiach typowych, które po zaprojektowaniu zostały poddane sprawdzeniu doświadczalnemu, mającemu na celu wykazanie, jaki jest wpływ mimośrodu na dodatkowe zginanie prętów łączonych w węźle.
Omówimy teraz przykłady konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pokrycie dachu przy zastosowaniu płatwi systemu R-Trager. W pasach jest wyfrezowane zagłębienie, w które wchodzi wygięta część krzyżulca. Dzięki temu uzyskuje się warunki dobrego ułożenia spoin pachwinowych w węźle.

Projektowanie tężników połaciowych w dachach z płatwiami kratowymi nie różni się zasadniczo od projektowania dachów, w których zastosowano płatwie pełno- ścienne, tylko przymocowanie prętów tężników jest nieco utrudnione. Zamiast skratowania między pasy wstawia się przewiązki z płaskownika wraz z kątownikami nierównoramiennymi. Do kątowników przykręca się śrubami pręty tężników połaciowych (uprawnienia budowlane).

 

Złącza krzyżulców i pasów

Złącza krzyżulców i pasów nie mają wykształconej regularnej „łódeczki”. Aby zwiększyć sztywność boczną płatwi na czas montażu, wykonuje się w środku rozpiętości stężenie pasa górnego. Przy zastosowaniu tych płatwi do dachów o większym spadku wykonuje się również stężenie pasa dolnego w odstępie 1/3 długości płatwi (program egzamin ustny). Płatwie są ustawione na pasach górnych wiązarów i łączone śrubami za pośrednictwem kątowników montażowych do blach wystających ponad powierzchnię tych pasów.

Płatwie dwupasowe są stosowane na ogół do dachów o małym spadku, przy czym są one ustawiane prostopadle do połaci. Ich odchylenie od linii pionowej nie powinno przekraczać 14%, co odpowiada pochyleniu połaci dachu 1 :7. Przy spadkach większych, zwłaszcza w płatwiach o rozpiętości ponad 6 m, zachodzi niebezpieczeństwo odgięcia się pasa dolnego pod ciężarem własnym. Aby do tego nie dopuścić, należy dawać ściągi z prętów okrągłych, płaskowników lub niedużych kątowników, stężające wzajemnie pasy dolne. Jednak i przy takim zabezpieczeniu spadek dachu nie powinien przekraczać 20% (opinie o programie). Obciążenie równoległe do płaszczyzny dachu przejmuje w takich przypadkach wystarczająco sztywna tarczownica z płyt dachowych.

Gdy płyty nie są wystarczające do przeniesienia tych obciążeń, należy je przenieść (uwzględnić w obliczeniach) na płatew kalenicową lub płatwie okapowe (segregator aktów prawnych). Płatew trójpasowa może przenosić wszelkie obciążenia, jakie na nią przypadają. Płatew taką charakteryzuje duża sztywność boczna. Należy tu podkreślić, że kształtowanie węzłów kratownic poszczególnych płaszczyzn bocznych odbywa się według tych samych zasad, które przedstawiono przy opisywaniu płatwi dwupasowych.

Płatew trójpasowa, zastosowana do przekrycia dachu jednospadowego. Bezpośrednio na płatwiach układa się lekkie pokrycie. Przedstawiony ustrój nie wymaga stężeń połaciowych, gdyż jako całość nie traci stateczności, ani nie wywraca się przy dobrym zakotwieniu podpór. Wykonanie niektórych spoin w węzłach pasa dolnego jest utrudnione, gdyż kąt między płaszczyznami, w których leżą krzyżulce, jest mały. Lepsze rozwiązanie uzyskuje się dając w węzłach poziome blachy. Wówczas niejednokrotnie pojawiają się mimośrody znacznej wielkości (promocja 3 w 1).

Łatwe wykonanie złącza bez blach węzłowych można uzyskać, wprowadzając zgrzewanie punktowe przy łączeniu krzyżulców z pasami, a spawanie przy łączeniu słupków z krzyżulcami.

W hali magazynowej, której przekrój zastosowano trój-pasowe płatwie kratowe o rozpiętości 12,36 m. Są one przymocowane od dołu do pochylonej części dźwigara. Na płatwiach leży pokrycie skośnej części ściany, spełniającej równocześnie rolę dachu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 8 Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 9 Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 10
Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 11
Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 12 Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 13 Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 14
Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fałszywe wiązanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami