Blog

06.03.2020

Spoina wsporna

W artykule znajdziesz:

Spoina wsporna

Spoina wsporna

Bezpośrednio nad szczytem nie daje się pionowej spoiny wspornej, a to dlatego, żeby w tym odpowiedzialnym ze względów statycznych miejscu utworzyć jednolity kliniec. tzw. zwornik.
Wymiary poszczególnych kamieni l, a, b przyjmuje się w budowlach inżynierskich, jak następuje: b = 20-50 cm, minimum l = b, średnio l - 2,5 b, a = b-r-2,5 b. Zwornik zazwyczaj jest większy od innych kamieni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wykonywaniu sklepień i łuków po- winno się stosować zaprawę należycie wytrzymałą, dobrze wiążącą się z kamieniami. Przy odpowiedzialnych budowlach do murowania używana jest zaprawa cementowa 1:3 - (z małym dodatkiem wapna), a do zalewania spoin - rzadka zaprawa cementowa 1 : 2, nawet 1 : 1 (cement znaku 250).
Sklepienie wykonywa się na krążynach przykrytych pełnym odeskowaniem lub też tylko krawędziakami przybitymi w miejscach spoin wspornych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

daje możność zachowania nienaruszonej drugiej powierzchni zewnętrznej. Ociosując cegłę należy pozostawić w cienkim końcu klińca nie mniej niż 1/3 grubości cegły, tj. 2h • 6,5 = ok. 4,4 cm.
Wobec wskazanych powyżej trudności przy stosowaniu cegły zwykłej do sklepień pożądane jest ze względów konstrukcyjnych i ze względów oszczędności na robociźnie używanie cegieł klinowych, tzw. sklepieniówek. Takie cegły są jednak droższe w produkcji maszynowej i musiałyby mieć kształt odpowiedni do krzywizny danego sklepienia. Z tego powodu znajdują one zastosowanie głównie tylko w kanalizacji, natomiast w budynkach używa się je rzadko (uprawnienia budowlane).

Przy użyciu zwykłych cegieł nieociosywanych spoiny wsporne mają zmienną grubość: mianowicie przy powierzchni podniebiennej spoiny są cieńsze, przy grzbietowej - grubsze. Teoretyczny kliniec sklepienia ukształtowany jest z cegły wraz z 2 połówkami przyległych spoin. Grubość spoiny może się zmieniać w granicach od V2 do 2 cm, z czego wynika, że odcinek grzbietowy jednego klina może być co najwyżej o 1,5 cm szerszy od odcinka podniebiennego.

W warunkach przeciętnych w budowlach miejskich, w których łuki i sklepienia nie są bardzo obciążone, a więc i grubość ich jest niewielka, można nie stosować ociosywania (program egzamin ustny). W budowlach inżynierskich, w których sklepienia bywają stosunkowo grubsze, ociosywanie staje się czasem niezbędne.

Sklepienia ceglane

Sklepienia ceglane wznoszone są przeważnie na zaprawie cementowej i cementowo-wapiennej. Sklepienia, w których panują duże naprężenia,
wykonuje się na zaprawie cementowej 1: 3-1 : 4 z małym dodatkiem wapna. Stosowanie zaprawy wapiennej jako słabej i powodującej znaczne odkształcenia, jest niewskazane (opinie o programie).

Rozpatrzymy oddzielnie konstrukcje sklepień: stropowych, odwróconych i łuków w ścianach. Najczęściej spotykane są sklepienia typu odcinkowego, rzadziej parabolicznego, półkolistego lub koszowego.

Grubość sklepienia w zworniku powinna wynosić nie mniej niż V30 rozpiętości. Grubość sklepienia przyjmuje się praktycznie w stropach zwykłych budynków mieszkalnych, jak następuje.
Przy rozpiętości 2,5 do 3,0 m - V2 cegły na całej długości ze wzmocnieniami o grubości V cegły i szerokości 1-1,5 cegły w odległościach co 1,2-2 m (segregator aktów prawnych).

Wzmocnienia stanowią wystające do góry lub w dół żebra; nazywają się one nadłęczami i podłęczami. Doświadczalnie przyjęto minimalne grubości murów podporowych sklepień w zwykłych budynkach mieszkalnych, przy których to grubościach nie zachodzi zazwyczaj potrzeba użycia kotwi lub innych środków konstrukcyjnych, równoważących rozpory, jak następuje:
- jeżeli mur jest skrajną podporą sklepień i nie dźwiga obciążenia wyższej kondygnacji, wtedy jego grubość ma wynosić około Vs rozpiętości sklepienia,
- jeżeli mur jest środkową podporą dwóch sąsiednich sklepień lub jeśli jest skrajną podporą, dźwigającą poza obciążeniem danego sklepienia jeszcze ciężar następnej kondygnacji, wówczas grubość muru wynosi V4-7-1/5 rozpiętości sklepienia (promocja 3 w 1).

Dane powyższe są jedynie orientacyjne: można je założyć w projekcie, lecz następnie należy sprawdzić statycznie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami