Blog

Badanie drewna zdjęcie nr 2
04.03.2020

Styki prętów zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Styki prętów zbrojenia

Badanie drewna zdjęcie nr 3
Styki prętów zbrojenia

Styki prętów zbrojenia zasadniczo powinny być spawane. Dla porównania przytoczymy, że ten sam slup ze zbrojeniem poprzecznym pg = 0,245% może być bezpiecznie obciążony siłą 33 400 kG, to znaczy o 12,3% więcej. Przykład ten wskazuje na większą celowość zbrojenia filarów ściennych w kierunku poprzecznym niż w podłużnym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ściskanie mimośrodowe oblicza się według zasad teorii odkształceń plastycznych, stosowanej w obliczeniach konstrukcji żelbetowych, lecz ze zmianą wartości niektórych współczynników. Wzory
wyprowadzone są dla przekrojów z osią symetrii w płaszczyźnie działania momentu gnącego.
Ściskanie mimośrodowe przy dużym mimośrodzie. Charakter pracy konstrukcji dla tego przypadku przedstawia się jak następuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zbrojenie rozciągane daje się niezbyt duże. W strefie rozciąganej na długo przed zniszczeniem pojawiają się rysy przede wszystkim w spoinach. Ze wzrostem obciążenia rysy powiększają się i powstają nowe. Gdy wydłużenia w stali rozciąganej osiągną pewną granicę, rysy ulegają znaczniejszemu powiększeniu, wysokość strefy ściskanej przekroju maleje, po czym przy większym obciążeniu rozpoczyna się zniszczenie muru. Przy początku zniszczenia naprężenia w strefie ściskanej dochodzą do wartości wytrzymałości muru na ściskanie przy zginaniu, a zbrojenie ściskane osiąga swe krańcowe naprężenie. W dzielnicach zachodnich Polski przyjęto od dawna grubość ścian zewnętrznych z pełnej cegły równą 1,5 cegły jako wystarczającą w budynkach mieszkalnych i im podobnych ze względów izolacji cieplnej. Ścianie takiej o grubości 38 cm łącznie z dwustronnym tynkiem odpowiada współczynnik przewodności cieplnej k - 1,23 kcal/m2h °C (uprawnienia budowlane).
W Warszawie przyjęto praktycznie przed wojną jako właściwą grubość ściany zewnętrznej z pełnej cegły 55 cm, czemu odpowiada przy doliczeniu dwustronnego tynku k = 0,93.
Górne kondygnacje niektórych domów warszawskich robiono z dziurawki o grubości 1,5 cegły, tj. 41 cm z dwustronnym tynkiem, o wartości izolacji cieplnej k = 1,03. Ściany takie były wystarczające w miejscach osłoniętych od wiatrów, natomiast wykazywały nieraz braki, gdy były narażone na silne wiatry i deszcze ukośne. Braki te uwypuklały się szczególnie (zacieki, przemarzanie), gdy do murów stosowano jeden tylko typ dziurawek (przeważnie z otworami podłużnymi) zamiast koniecznych 2 typów (program egzamin ustny).

Pustaki ceramiczne

Doświadczenia dały dobre wyniki dla murów o grubości 41 cm dwustronnie tynkowanych z dziurawek podwójnych i poczwórnych jak również dla muru pomorskiego i muru z cegły Universal  o tej samej grubości (opinie o programie). Oznacza to, że przy starannym wykonaniu z należytych materiałów - mur o grubości 1,5 cegły z dziurawek lub pustaków ceramicznych może być zadowalający pod względem izolacji cieplnej w klimacie podobnym do warszawskiego.
Zarządzenie Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z czerwca 1952 roku ‘) ustala, że ściany zewnętrzne o grubości 51 cm z cegły wypalonej z gliny (k = 0,99 przy dwustronnym tynku) mogą być ze względów izolacji cieplnej zastąpione - szczególnie w budynkach do 3 kondygnacji lub w 3 górnych kondygnacjach wyższych budynków - przez ściany z płytami izolacyjnymi, a mianowicie przez:
1) ściany z cegły wypalonej z gliny o grubości 38 cm z dwustronnym tynkiem, izolowane od zewnątrz płytami wiórowocementowymi (segregator aktów prawnych). Przy użyciu płyt o grubości 5 cm współczynnik k = 0,83, a przy użyciu tychże płyt o grubości 3 cm k = 0,96.
2) ściany z cegły wypalonej z gliny o grubości 38 cm z dwustronnym tynkiem, izolowane od wewnątrz płytami trzcinowymi. Przy użyciu płyt o grubości 3,5 cm k = 0,76, a przy użyciu płyt o grubości 2,5 cm.
Najmniejsza grubość ściany zewnętrznej poddasza niemieszkalnego wynosi 1 cegłę.
Najmniejsza grubość ściany szczytowej, jeżeli nie jest przewidziane w prędkim czasie dobudowanie sąsiedniego budynku, przyjmuje się identycznie jak najmniejszą grubość ściany zewnętrznej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Badanie drewna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Badanie drewna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Badanie drewna zdjęcie nr 8 Badanie drewna zdjęcie nr 9 Badanie drewna zdjęcie nr 10
Badanie drewna zdjęcie nr 11
Badanie drewna zdjęcie nr 12 Badanie drewna zdjęcie nr 13 Badanie drewna zdjęcie nr 14
Badanie drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Badanie drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Badanie drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami