Blog
Spoiny pionowe
W artykule znajdziesz:
Spoiny pionowe
Spoiny wypełnia się zaprawą cementową 1 : 3 z dodatkiem 10-20% wapna lub zaprawą cementowo-wapienną 1:1:6. Zaprawę stosuje się gęstą, aby łatwiej było ją wyprofilować. Spoiny pionowe wykończa się za pomocą spoinówek (żelazek), które prowadzi się odręcznie, natomiast spoiny poziome - przez przesuwanie żelazek z odpowiednim naciskiem po drewnianej łacie przyłożonej do muru (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spoiny wielkich płyt wypełnia się kitami, które nie tracą właściwości plastycznych.
Kity wtłacza się w spoiny za pomocą specjalnych pistoletów. Tynków nie można wykonywać ze zmarzniętych zapraw. Nie można również dopuścić, aby świeżo wykonany tynk zamarzł. Zaprawa wapienna w razie zamarznięcia traci właściwości wiążące i nie odzyskuje już ich po odtajeniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaprawy cementowe i cementowo-wapienne reagują na niskie temperatury tak samo jak betony. Aby uchronić tynk przed zniszczeniem przez mróz, nie można dopuścić do jego zamarznięcia przed osiągnięciem przez zaprawę wytrzymałości równej 0,6 R28 (uprawnienia budowlane).
Przygotowanie zapraw powinno odbywać się w pomieszczeniach zakrytych i ogrzanych. Pomieszczenia te powinny mieć wejście zabezpieczone podwójnymi drzwiami. Należy również zapobiec stygnięciu podgrzanej zaprawy w czasie jej przewozu. Dlatego też taczki, wózki lub pojemniki, w których transportuje się zaprawę, powinny mieć przykrywy. Zimą ze względu na niskie temperatury wykonuje się tylko tynki wewnętrzne. Aby można było je wykonać, trzeba zamknąć budynek (program egzamin ustny).
Uzyskuje się to najczęściej przez założenie stolarki okiennej i drzwiowej. Można jednak otwory zewnętrzne zamknąć też tarczami drewnianymi, które obijamy papą lub matami słomianymi, tarczami z płyt trzcinowych, pilśniowych, paździerzowych, suchych tynków itp. Czasem też otwory zamurowuje się cegłą układaną na słabej zaprawie wapiennej lub na glinie. W celu umożliwienia wentylacji budynku, w którym nie osadzono jeszcze stolarki, należy pewną liczbę zasłon przystosować do częstego wyjmowania z otworów w sposób nie nastręczający trudności. Otwory, które będą używane do wentylacji, dodatkowo zabezpiecza się od zewnątrz ścianką grubości 12 cm z cegły ułożonej ażurowo na sucho (opinie o programie).
Oświetlenie elektryczne
Wszystkie drzwi prowadzące na zewnątrz budynku, a będące w użyciu w czasie robót, zaopatruje się w samoczynne urządzenia zamykające (np. sprężyna lub sznur na drążku z ciężarkiem).
Następnie trzeba zainstalować oświetlenie elektryczne pomieszczeń, gdyż wszystkie inne sposoby oświetlenia stanowią niebezpieczeństwo pożaru lub zatrucia powietrza. Do ogrzewania budynku wykorzystuje się przede wszystkim stałe urządzenia ogrzewcze, jak piece i ogrzewanie centralne, których wykonanie specjalnie w tym celu często się przyspiesza (segregator aktów prawnych). Jeżeli stałe urządzenia nie są jeszcze zainstalowane lub gdy ich wykonanie w ogóle nie jest przewidziane, instaluje się urządzenia prowizoryczne. Najlepsze pod względem stałości temperatury i łatwości obsługi jest ogrzewanie centralne parowe. Różni się ono od ogrzewania stałego tym, że jako grzejniki stosuje się najczęściej rury żebrowane, do których parę doprowadza się wężami gumowymi.
Również wężami odprowadza się wodę powstałą ze skraplania pary wodnej. Często stosuje się do ogrzewania budynku elektryczne nagrzewnice powietrza. Powietrze jest w nich tłoczone wentylatorami przez grzejniki elektryczne. Pochłaniają one jednak dużo energii elektrycznej, dlatego często są zastępowane przez nagrzewnice parowe (promocja 3 w 1). Obecnie do podgrzewania powietrza najczęściej stosowane są agregaty z wymiennikami ciepła, podgrzewane prądem elektrycznym lub ropą.
Ogrzewanie powietrza w czasie tynkowania i twardnienia tynku powinno zapewniać najbardziej ostudzonej powierzchni temperaturę co najmniej +5°C. Przed tynkowaniem trzeba ogrzać i osuszyć ściany i stropy. Świeżo wykonane tynki wymagają dostępu dużej ilości powietrza zarówno z uwagi na twardnienie zaprawy, jak i dla zapobieżenia zawilgoceniu budynku. W tym celu należy przede wszystkim otworzyć wszystkie przewody wentylacyjne i ewentualnie wolne kominowe oraz jak najczęściej — szczególnie w dni bez- mroźne — otwierać okna, drzwi i otwory zabezpieczone ażurowym murem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32