Blog
Sposób mieszania betonu
W artykule znajdziesz:
Sposób mieszania betonu
Ze względu na sposób mieszania rozróżnia się betoniarki wolno spadowe i o mieszaniu wymuszonym. W betoniarkach wolno spadowych składniki mieszanki po wrzuceniu do bębna, który wprawia się w obrót, są unoszone łopatami zamocowanymi w bębnie i swobodnie opadają na dół, dzięki czemu następuje wymieszanie: Suche składniki wsypuje się przeważnie za pomocą kosza wsypowego, który wrzuca je do betoniarki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wodę wlewa się wprost do bębna betoniarki. Wyładunek gotowej mieszanki następuje przez przechylenie bębna, odwrotny jego obrót lub wsunięcie łyżki. Betoniarki wolno spadowe stosuje się do przygotowania mieszanek betonowych od razu rozrabianych wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Betoniarki o mieszaniu wymuszonym różnią się tym od wyżej opisanych, że składniki są mieszane przez obracające się w bębnie lub misce mieszadła. Aby polepszyć warunki mieszania, misce nadaje się przeważnie obrót przeciwny do kie- runku ruchu mieszadeł i dlatego betoniarki te nazywa się przeciwbieżnymi. Betoniarki te napełnia się tak samo jak większość wolno spadowych za pomocą kosza zasypowego, zaś opróżnia przez otworzenie klapy w dnie bębna lub miski.
Betoniarki o mieszaniu przymusowym mogą przygotowywać zarówno suchą mieszankę, jak i rozrobioną wodą (uprawnienia budowlane). Zapewniają one lepsze wymieszanie od betoniarek wolno spadowych, ale zużywają więcej energii elektrycznej. Mieszanie trwa około 1-3 minut, zależnie od składu mieszanki betonowej. Czas mieszania ustala się doświadczalnie, sprawdzając czy mieszanka jest już jednolita. Centralne wytwórnie mieszanek betonowych przygotowują często suchą mieszankę. Jest ona mieszana z wodą dopiero w czasie przewozu w betoniarkach zainstalowanych na samochodach.
Do transportu poziomego mieszanki betonowej służą specjalne wózki i samochody. Małe ilości przewozi się taczkami lub japonkami (program egzamin ustny). W razie przewozu na odległości 50-100 m stosuje się specjalne wózki spalinowe lub pojemniki z betonem ustawia się na wózkach akumulatorowych. Przewóz na odległość paru kilometrów odbywa się samochodami wywrotkami. Przy dalszych przewozach w betonowni suchą mieszankę wsysuje się do bębna betoniarki samochodowej, którą kierowca uruchamia w odległości kilkuset m od punktu wyładunku.
Transport pionowy
W razie większych odległości stosuje się też przewóz masy betonowej kolejką budowlaną, kolebami używanymi do przewozu gruntu lub kolebami o innym kształcie (opinie o programie). Można również przewozić kubły z mieszanką betonową na platformach kolejki. Transport pionowy odbywa się albo tak jak zaprawy (patrz rozdz. 4) za pomocą podnośników słupowych lub wieżowych, które podnoszą wózki z betonem na odpowiedni poziom, albo w pojemnikach podnoszonych przez żurawie.
Pompowy transport betonu polega na przetłaczaniu mieszanki betonowej rurociągami za pomocą specjalnych pomp. Przemieszczenie mieszanki betonowej może odbywać się do 400 m w poziomie i 75 m w pionie z prędkością i dochodzącą do kilkudziesięciu m3/h. Najczęściej do przetłaczania mieszanki betonowej są stosowane pompy tłokowe. Produkujemy je w kraju na licencji RFN.
Za granicą używa się też pomp rotacyjnych o wydajności do 70 m3/h. Żywotność ich sięga 2000 h przepompowanej mieszanki (segregator aktów prawnych).
Przy transporcie pompowym największą trudność sprawia dobranie takiej konsystencji mieszanki betonowej, aby nie ulegała ona rozsegregowaniu pod wpływem ciśnienia i przemieszczania w przewodach. Podstawowym warunkiem jest nadanie mieszance konsystencji 5-10 cm opadu stożka Abramsa oraz dobranie ziarn tłucznia o 0 - 1/5 średnicy przewodów. Transport ułatwia dodanie do mieszanki betonowej plastyfikatorów. Pompy są napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi.
Pompa tłokowa składa się z dwóch poziomych cylindrów z dwoma zaworami o działaniu wymuszonym (promocja 3 w 1). Tłok roboczy pompy jest wprawiany w ruch postępowo-zwrotny za pomocą siłownika hydraulicznego. Zawory są zbudowane jako zasuwy płaskie o sterowaniu automatycznym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32