Blog

29.09.2020

Sposób obniżania zwierciadła wody gruntowej

W artykule znajdziesz:

Sposób obniżania zwierciadła wody gruntowej

Sposób obniżania zwierciadła wody gruntowej

Istnieje cały szereg zaleceń zmierzających do zabezpieczenia dna wykopów fundamentowych, które należy przestrzegać zarówno podczas wykonywania robót ziemnych, jak i w czasie konserwacji gotowych wykopów (program uprawnienia budowlane na komputer). Zalecenia te znajdzie Czytelnik w literaturze technicznej, poświęconej zagadnieniom wykonywania robót budowlanych i fundamentowych.

Sposób obniżania zwierciadła wody gruntowej zależy od rodzaju gruntów i warunków hydrogeologicznych w podłożu budowlanym. Istnieją dwa podstawowe sposoby obniżania zwierciadła wody w dołach fundamentowych. Pierwszy polega na pompowaniu wody bezpośrednio z wykopu ogrodzonego ściankami szczelnymi, drugi - na wytworzeniu krzywej depresyjnej przez pompowanie wody z urządzeń rozmieszczonych na zewnątrz wykopu. Mogą to być studnie lub filtry igłowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy gruntach o małych wskaźnikach przepuszczalność! można po obniżeniu zwierciadła wody gruntowej do pewnego określonego poziomu przerwać pompowanie na jakiś czas, zależnie od szybkości podnoszenia się obniżonego zwierciadła. Zazwyczaj w takich przypadkach wmontowuje się do instalacji pompującej automat, który po podniesieniu się zwierciadła wody do najwyższego dopuszczalnego poziomu włącza samoczynnie silnik pompy i opisany cykl powtarza się ponownie.
Drugi sposób drenażu pionowego polega na samoczynnym odprowadzeniu wody gruntowej pierwszego horyzontu do warstw przepuszczalnych, zalegających głębiej, pod warstwą utrzymującą pierwszy horyzont wody gruntowej.

Ten sposób może być stosowany tylko wtedy, gdy na to pozwalają warunki hydrogeologiczne, tzn. gdy w głębiej zalegającej warstwie przepuszczalnej
w ogóle nie występuje woda (uprawnienia budowlane). Można wówczas górną warstwę osuszyć zupełnie. Jeżeli natomiast w warstwie przepuszczalnej, zalegającej głębiej, występuje woda, ale zwierciadło jej ma na tyle niski poziom piezometryczny, że pozwoli on na częściowe obniżenie poziomu pierwszego horyzontu, to może się ono okazać dostateczne dla zabezpieczenia budowli.
Sposoby ochrony biernej omówione są szczegółowo w tomie I Budownictwa Betonowego.

Fundamentowanie na terenach pokrytych wodą


Fundamenty płytkie mogą znaleźć zastosowanie także wtedy, gdy budowla ma stanąć w obrębie otwartej wody powierzchniowej: na rzece, stawie, jeziorze lub morzu. Wykonanie takich fundamentów wymaga jednak stosowania specjalnych metod. Metody te są następujące:
1) Fundamentowanie w grodzach, w obrębie których mogą być wykonane na sucho wszelkie fundamenty płytkie i głębokie po uprzednim wypompowaniu wody (program egzamin ustny).
2) Wykonywanie wszelkiego rodzaju fundamentów bez obniżania zwierciadła wody, lecz przy zastosowaniu:

1) sztucznych wysepek,

2) pomostów,

3) tzw. metody pionierskie,

4) urządzeń pływających,

5) elementów pływających.
3) Wykonywanie fundamentów przy zastosowaniu metod betonowania podwodnego.
4) Wykonywanie fundamentów płytkich przy zastosowaniu dzwonów nurkowych (opinie o programie).

Ponadto spotyka się specjalne typy fundamentów, stosowane w zasadzie tylko w warunkach wód powierzchniowych. Są to konstrukcji cienkościennych Własowa. Przyjąć można w takim przypadku przekrój poprzeczny układu konstrukcyjnego jako ramę zamkniętą, opartą dolnymi płytami na podłożu sprężystym.
Przepony poprzeczne traktuje się wtedy jako nieodkształcalne, obciążenie spoczywa na płytach stropowych (rozłożone powierzchniowo, liniowo lub też skupione) oraz na ściankach bocznych (parcie wody i gruntu) (segregator aktów prawnych). Omawiany układ pracuje w kierunku poprzecznym na zginanie, a w kierunku podłużnym oprócz zginania również na ściskanie i rozciąganie.

Jeśli przepony układu nie są zróżnicowane pod względem sztywności, wówczas można przyjąć następujący tok przeliczeń. Z układu konstrukcyjnego wycina się ramy zamknięte szerokości jednego metra i oblicza się je jako układy płaskie, otrzymując w wyniku wykresy momentów i sił poprzecznych. Tok obliczenia metodą odkształceń nie nastręcza trudności. Może tu być wykorzystany sposób iteracji wieloetapowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami