Blog

13.11.2021

Sposób ukosowania brzegów

W artykule znajdziesz:

Sposób ukosowania brzegów

Sposób ukosowania brzegów

Sposób ukosowania brzegów materiału do spawania styków doczołowych, dostępnych obustronnie, podany jest w normach, jednak bez rozróżnienia pozycji spawania. W zespołach konstrukcji, które będą spawane w pozycjach przymusowych, należy stosować spoiny niesymetryczne. Większą wysokość rowka daje się przy tym od góry do spawania w pozycji podolnej, mniejszą zaś do spawania w pozycji pułapowej. Sposób ukosowania brzegów materiału różnicuje się w zależności od nachylenia
osi spoiny do poziomu (program uprawnienia budowlane na komputer). Konieczność różnego ukosowania wymiarowo jednakowych blach zachodzi na przykład w konstrukcji zbiorników kulistych. Przy spawaniu w pozycji przymusowej odmiennie muszą być ukosowane blachy dolnej i górnej półkuli, a także blachy w osiach południkowych i równoleżnikowych.

Dla spoin naściennych korzystnie jest ukosować na K tylko blachę górną, ze względu na łatwiejsze układanie kolejnych ściegów spoiny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W podobny sposób należy różnicować ukosowanie brzegów do spawania styków na montażu w przekrojach dwuteowych, przy czym cały styk może być usytuowany w jednej płaszczyźnie. Pas górny i dolny ukosuje się dla spoin niesymetrycznych na V, które będą wykonane od góry, środnik zaś dla spoin symetrycznych na X, wykonywanych obustronnie. W połączeniach doczołowych dostępnych do spawania z obydwu stron, w celu zapewnienia wytrzymałości spoin w styku równej wytrzymałości materiału rodzimego, stosuje się podpawanie granic spoiny (uprawnienia budowlane).
Podpawanie grani spoiny może być wykonywane z wycinaniem lub bez wycinania grani (2-27a i b).

Wycinanie grani wykonuje się po stronie odwrotnej spoiny, po ułożeniu kilku pierwszych jej warstw; po usunięciu wycieków w postaci sopli oraz żużli i nierówności układa się nową warstwę spoiny. Wycinanie grani wykonuje się za pomocą palników gazowych lub elektropowietrznie przez żłobienie. Wycinanie mechaniczne ścinakami i młotkami pneumatycznymi lub tarczami szlifierskimi jest bardziej pracochłonne i mniej skuteczne. Podpawanie grani powinno być stosowane w stykach głównych elementów konstrukcji, w spoinach, dla których współczynnik wytrzymałości przyjęto równy jedności (program egzamin ustny).

Spawanie grawitacyjne

W połączeniach doczołowych dostępnych tylko z jednej strony, w celu zapewnienia dobrego przetopu grani spoiny, stosuje się zwiększony odstęp krawędzi materiału w rowku spoiny. Dla łatwiejszego ułożenia pierwszych warstw spoiny daje się przy tym podkładkę grubości ok. 3 mm, która zapobiega wyciekaniu stopiwa.
Spawanie grawitacyjne jest metodą półautomatyczną (opinie o programie). Urządzenie składa się z podstawy z prowadnicą 1, w której zostaje zamocowana elektro- da otulona 2. Proces spawania rozpoczyna się po zajarzeniu luku, a stapianie elektrody następuje dalej samoczynnie przy przesuwaniu się prowadnicy. Spawacz może obsługiwać jednocześnie kilka stanowisk, a jego praca polega na okresowym przenoszeniu urządzenia, wymianie elektrod i na zajarzaniu luku. W stosunku do spawania ręcznego uzyskuje się czterokrotny wzrost wydajności, zbliżonej do spawania zmechanizownego. Do spawania stosuje się specjalne elektrody otulone, długości 700 mm. Każde urządzenie wymaga odrębnego transformatora spawalniczego (segregator aktów prawnych).

Urządzenia do spawania grawitacyjnego o różnych wymiarach konstrukcyjnych podstawy i uchwytów mogą być ustawione równolegle lub jedno za drugim. Metoda jest dogodna przy spawaniu żeber w płytach ortotropowych, w których na jednej blasze są spawane połączenia kilku żeber. Grubość spoiny jest nieco mniejsza od grubości rdzenia elektrody otulonej wynoszącej 5, 6, 7 mm, a długość jest równa długości elektrody.

Spawanie łukowe pod topnikiem, nazywane również spawaniem lukiem krytym, jest metodą spawania automatycznego. W urządzeniu spawalniczym posuw drutu do spawania i przemieszczenie głowicy aparatu są zautomatyzowane (promocja 3 w 1).. W czasie spawania drut wchodzi w rowek spoiny i zostaje pokryty sproszkowanym topnikiem, który częściowo stapia się pod wpływem temperatury spawania.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami