Blog

Kąty proste zdjęcie nr 2
11.08.2018

Sposób wykonania instalacji kanalizacyjnej

W artykule znajdziesz:

Sposób wykonania instalacji kanalizacyjnej


Uprawnienia budowlane.Prawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjna musi odpowiadać pewnym normom. Dzięki temu ścieki będą samodzielnie spływać systemem rur i będą skutecznie odprowadzone poza budynek. Inaczej mogłoby dochodzić do zatykania się rur i cofania się nieczystości na pomieszczenia.
Każda instalacja kanalizacyjna składa się z przewodów, które umieszczone są w ścianach i prowadzą na inne kondygnacje, przewodów prowadzonych pod posadzkami i wyprowadzających ścieki poza budynek, a także krótkich fragmentów odprowadzających zużytą wodę z umywalek, zlewozmywaków i tym podobnych. Przewody spustowe prowadzi się od każdego z przyborów sanitarnych do miejsca zbiorczego. Rury te nie muszą mieć dużych średnic, ponieważ ich zadaniem jest jedynie odprowadzanie wody. Dopiero gdy przewody te spotkają się we wspólnym punkcie, którym najczęściej jest pion kanalizacyjny, ich średnica znacznie się zwiększa. Do pionów podpięte są bowiem ubikacje i toalety, z których odprowadzane są fekalia.
Piony najczęściej mają średnicę czterech lub pięciu cali. Do ich wykonania stosuje się obecnie rury z PCV, dawniej stosowało się rury azbestowe, które jednak zostały wycofane z użytkowania z uwagi na właściwości rakotwórcze azbestu. W domu jednorodzinnym zazwyczaj mamy tylko jeden pion zbiorczy, jeśli jednak jest to większy budynek, to pionów jest odpowiednio więcej. Gdy dotrą one na parter, wpadają do zbiorczego przewodu odpływowego. Ten ma największą średnicę, dochodzącą czasem nawet do dziesięciu cali. Tutaj bowiem wszystkie ścieki muszą zmieścić się razem, a jednocześnie ich poruszanie się jest wywołane jedynie siłą grawitacji. Dlatego też główny przewód ma odpowiedni spadek, jednak ruch ścieków nie jest już tak swobodny jak w pionach, gdzie wszystko po prostu swobodnie spada w dół.
Jak można się przekonać, wykonanie dobrze funkcjonującej oraz poprawnej instalacji kanalizacyjnej wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Opisane powyżej definicje i prawidłowości są tylko ogólnym zarysem, a tymczasem istnieje wiele innych reguł, na przykład mówiących o tym w jaki sposób powinny być łączone ze sobą kolejne rury, gdzie należy montować wyczystki i tak dalej.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Kąty proste zdjęcie nr 3
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Kąty proste zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Kąty proste zdjęcie nr 7 Kąty proste zdjęcie nr 8 Kąty proste zdjęcie nr 9
Kąty proste zdjęcie nr 10
Kąty proste zdjęcie nr 11 Kąty proste zdjęcie nr 12 Kąty proste zdjęcie nr 13
Kąty proste zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kąty proste zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kąty proste zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami