Blog

11.08.2018

Sposób wykonania instalacji kanalizacyjnej

W artykule znajdziesz:

Sposób wykonania instalacji kanalizacyjnej


Uprawnienia budowlane.Prawidłowo wykonana instalacja kanalizacyjna musi odpowiadać pewnym normom. Dzięki temu ścieki będą samodzielnie spływać systemem rur i będą skutecznie odprowadzone poza budynek. Inaczej mogłoby dochodzić do zatykania się rur i cofania się nieczystości na pomieszczenia.
Każda instalacja kanalizacyjna składa się z przewodów, które umieszczone są w ścianach i prowadzą na inne kondygnacje, przewodów prowadzonych pod posadzkami i wyprowadzających ścieki poza budynek, a także krótkich fragmentów odprowadzających zużytą wodę z umywalek, zlewozmywaków i tym podobnych. Przewody spustowe prowadzi się od każdego z przyborów sanitarnych do miejsca zbiorczego. Rury te nie muszą mieć dużych średnic, ponieważ ich zadaniem jest jedynie odprowadzanie wody. Dopiero gdy przewody te spotkają się we wspólnym punkcie, którym najczęściej jest pion kanalizacyjny, ich średnica znacznie się zwiększa. Do pionów podpięte są bowiem ubikacje i toalety, z których odprowadzane są fekalia.
Piony najczęściej mają średnicę czterech lub pięciu cali. Do ich wykonania stosuje się obecnie rury z PCV, dawniej stosowało się rury azbestowe, które jednak zostały wycofane z użytkowania z uwagi na właściwości rakotwórcze azbestu. W domu jednorodzinnym zazwyczaj mamy tylko jeden pion zbiorczy, jeśli jednak jest to większy budynek, to pionów jest odpowiednio więcej. Gdy dotrą one na parter, wpadają do zbiorczego przewodu odpływowego. Ten ma największą średnicę, dochodzącą czasem nawet do dziesięciu cali. Tutaj bowiem wszystkie ścieki muszą zmieścić się razem, a jednocześnie ich poruszanie się jest wywołane jedynie siłą grawitacji. Dlatego też główny przewód ma odpowiedni spadek, jednak ruch ścieków nie jest już tak swobodny jak w pionach, gdzie wszystko po prostu swobodnie spada w dół.
Jak można się przekonać, wykonanie dobrze funkcjonującej oraz poprawnej instalacji kanalizacyjnej wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Opisane powyżej definicje i prawidłowości są tylko ogólnym zarysem, a tymczasem istnieje wiele innych reguł, na przykład mówiących o tym w jaki sposób powinny być łączone ze sobą kolejne rury, gdzie należy montować wyczystki i tak dalej.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami