Blog

Gmach instytutu zdjęcie nr 2
24.08.2021

Szlam piaskowo-żużlowy

W artykule znajdziesz:

Szlam piaskowo-żużlowy

Gmach instytutu zdjęcie nr 3
Szlam piaskowo-żużlowy

Żużel, bądź wapno, cement i piasek w odpowiednich proporcjach są dozowane do młyna rurowego, w którym następuje wspólne przemielenie tych składników na mokro (program uprawnienia budowlane na komputer).
Otrzymany szlam spływa rynną do zbiornika ciśnieniowego, z którego za pomocą sprężonego powietrza jest transportowany do zbiorników z mieszadłami.
Szlam piaskowo-żużlowy (bądź piaskowo-wapienny, lub piaskowo-cementowy) ze zbiorników doprowadza się do dozownika objętościowego, do którego w miarę potrzeby dostarcza się wodę.

Wapno palone mielone lub cement dostarczane jest podajnikiem ślimakowym do silosu, skąd inny przenośnik podaje wapno do dozownika Wagowego, a następnie do mieszarki. Dokładne wymieszanie wszystkich składników odbywa się w mieszarce, po czym masę wylewa się do form na wózkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po wstępnym związaniu skrawa się przerosty i kroi masę na bloki za pomocą krajalnic: podłużnej i poprzecznej, a następnie przygotowuje się zestawy form do autoklawu 26. Po okresie autoklawizacji gotowe wyroby wywozi się na plac składowy (uprawnienia budowlane).

Podany schemat ulega odpowiednim zmianom w zależności od tego, który z niżej podanych wariantów jest stosowany:
- piasek + żużel + wapno hydratyzowane - w młynie, wapno palone - w mieszarce,
- piasek -f wapno palone - w młynie, cement - w mieszarce,
p-iasek + cement - w młynie, wapno palone - w mieszarce.

Zamiast piasku mogą być również stosowane popioły lotne zwłaszcza mokrego odpopielania i wówczas należy przyjąć zasadę mielenia gipsu surowego razem z popiołami a do mieszarki stosować cement wysokich marek (program egzamin ustny).
Metoda technologiczna Unipol opiera się na zsynchronizowaniu kilku zjawisk fizyko-chemicznych, zachodzących w specjalnych warunkach pomiędzy spoiwem i rozdrobnionym kruszywem. Wykorzystanie tych zjawisk, w celu uzyskania gotowego wyrobu odpowiedniej jakości, stanowi główną cechę metody Unipol.

Piasek mielony

Przy opracowywaniu tej metody wzięto pod uwagę następujące zjawiska:
a) kruszywo kwarcowe lub glinokrzemianowe łatwiej wchodzi w reakcję ze spoiwem, jeśli jego rozdrobnienie będzie znaczne, np. piasek rzeczny rozdrobniony do dyspersji 300 000 cm2/g staje się amorficzny (opinie o programie).
Piasek mielony na mokro do dyspersji ok. 4000 crrvVg zawiera już wg A. Steopoe ok. 6% aktywnej krzemionki,
- kruszywo w krótkim czasie przed wejściem w reakcję ze spoiwem pokrywa się błonką okluzyjnego charakteru i staje się mniej reaktywne w stosunku do spoiwa, jeżeli spoiwo nie działa na kruszywo mielone w momencie jego mielenia,
- zastosowanie kruszyw o różnym stopniu rozdrobnienia jest dla mikrobetonu, jakim jest beton komórkowy, korzystne, ułatwia bowiem dobór odpowiedniego stosu okruchowego,
- przez wspólne zmielenie części kruszywa ze spoiwem lub z częścią spoiwa, spoiwo aktywizuje kruszywo, które może w tym wypadku spełniać częściowo rolę spoiwa,
- przemielenie dodatkowe spoiwa z częścią kruszywa zwiększa powierzchnię spoiwa, -stwarzając warunki do jego lepszego wykorzystania,
- przemielenie spoiwa z częścią kruszywa przy zastosowaniu małej ilości wody powoduje częściową hydratację spoiwa a w dalszym procesie zarodnikowanie części spoiwa przy aktywnym udziale kruszywa (segregator aktów prawnych).

Wykorzystując wymienione wyżej zjawiska, zastosowano w metodzie Unipol następujące zabiegi technologiczne:
a) część kruszywa piaskowego (lub popiołowego) w stanie wilgotności naturalnej miele się w młynie suchym na mączkę spoiwową, składającą się w rezultacie z cementu, wapna palonego oraz zmielonego piasku. Tą drogą następuje aktywizacja spoiwa przez rozdrobnienie dodatkowe i częściową hydratację oraz uaktywnia się część kruszywa do roli aktywnego pomostu kruszywowo-spoiwowego (rozdrobnienie ok. 4000cm2/g),
b) pozostałą część kruszywa miele się w osobnym młynie na mokro na szlam do rozdrobnienia ok. 1500 cm-7g,
c) tak przygotowane surowce są łączone w odpowiednich proporcjach i spulchniane proszkiem glinowym, a następnie cięte na elementy i hartowane w autoklawach, podobnie jak w innych technologiach produkcji betonu komórkowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Gmach instytutu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Gmach instytutu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Gmach instytutu zdjęcie nr 8 Gmach instytutu zdjęcie nr 9 Gmach instytutu zdjęcie nr 10
Gmach instytutu zdjęcie nr 11
Gmach instytutu zdjęcie nr 12 Gmach instytutu zdjęcie nr 13 Gmach instytutu zdjęcie nr 14
Gmach instytutu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gmach instytutu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gmach instytutu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami