Blog

28.11.2022

Sposób wykonania ocieplenia

W artykule znajdziesz:

Sposób wykonania ocieplenia

Ze względu na zachowanie w starym budownictwie stropodachów przykłady przytoczone poniżej obejmują sposoby pokryć stropodachów i tarasów stosowane dawniej i obecnie. Do krycia używano mocnego papieru pakowego zastępując go czasami tekturą surową; najczęściej pokrycie z 3 + 6 warstw papieru układa się na warstwie papy. Szczegóły wykonania takiego pokrycia podane są w pracy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stropodachy z ociepleniem z płyt z wełny mineralnej Izopol. Na płytach twardych z wełny mineralnej odmiany 200 można wykonywać bezpośrednio krycie papą, bez układania gładzi cementowej. Warunkiem jest, aby płyty miały następujące właściwości: gęstość większą od 185 kg/m3, ściśliwość pod obciążeniem 400 kg/m2 nie może przekraczać 6%, a wytrzymałość na rozerwanie siłą prostopadłą do powierzchni płyt (na próbkach o wymiarach 10×10 cm) nie może być mniejsza niż 2 kPa [14]. Sposób wykonania ocieplenia i pokrycia jest następujący (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przed przystąpieniem do ocieplania podłoże należy wyrównać i zagruntować roztworem asfaltowym (np. Bitizolem R lub Abizolem R). W przypadkach uzasadnionych wykonuje się także paroizolację z papy asfaltowej z obustronną powłoką (uprawnienia budowlane). Płyty przykleja się punktowo do podłoża lepikiem asfaltowym (bez wypełniaczy) na gorąco i pokrywa trzema warstwami papy asfaltowej, stosując także lepik asfaltowy bez wypełniaczy na gorąco. Warstwę dolną i górną wykonuje się z papy asfaltowej powlekanej odmiany 500 albo też asfaltowej specjalnej S-400, a warstwę środkową z papy asfaltowej na osnowie z tkanin technicznych lub papy jutowej (program egzamin ustny).

Płyty twarde

Płyty twarde z wełny mineralnej odmiany 200 o wyżej podanych właściwościach powinny być stosowane przede wszystkim do ocieplania stropodachów z blach fałdowych. Obszar robót ocieplających w stropodachach pełnych należy tak dobierać, aby w tym samym dniu istniała możliwość wykonania pierwszej warstwy pokrycia papowego, a w celu ochrony płyt przed przelotnym deszczem należy mieć przygotowane plandeki lub folię do zabezpieczenia połaci nie pokrytych papą (opinie o programie).

Do ocieplania i krycia stropodachu należy przystąpić po zmontowaniu świetlików, wpustów dachowych, wywietrzników itp. Stropodachy pełne można ocieplać także płytami Izopol o gęstości 100 kg/m3 (lub większej). W takim przypadku trzeba wykonać na nich gładź cementową grubości ok. 3 cm. Płyt ocieplających nie trzeba przyklejać, lecz należy układać je pasami szerokości ok. 2 m, równoległymi do szczytu budynku i na nich wykonać gładź, dzieloną dylatacjami na pola o maksymalnej powierzchni 4×4 m. Po wyschnięciu, gładzi cementowej należy ją zagruntować roztworem asfaltowym i wykonać pokrycie papowe. Na stropodachach tych wszystkie obróbki blacharskie należy wykonać od razu (segregator aktów prawnych).

Stropodachy z warstwą wyrównawczą o zmiennej grubości i z warstwą wierzchnią z płytek. Rozwiązanie stropodachu (tarasu) nadaje się do stosowania, gdy występuje małe okresowe obciążenie (tj. np. w budynkach jednorodzinnych o rozpiętości przekrycia do 6,0 m). W przypadku użytkowania takiego stropodachu jako tarasu niezbędne jest zastosowanie zabezpieczenia w formie balustrady.

Warstwę wyrównawczą można wykonać z materiału, który będzie spełniał funkcję izolacji termicznej. Na warstwie tej układa się jedną warstwę papy, a na niej warstwę gładzi cementowej grubości min. 3 cm, zbrojoną siatką stalową. W gładzi należy zastosować szczeliny dylatacyjne w odległości maks. co 2 m w każdym kierunku (promocja 3 w 1). Po wyschnięciu i zagruntowaniu na gładzi układa się pokrycie wodoszczelne, składające się z 2-4 warstw papy asfaltowej zwykłej bądź jutowej z wkładkami z folii itp. W przypadku tarasu należy ułożyć dodatkowo warstwę piasku, a na niej nawierzchnię, na przykład z płytek ceramicznych lub betonowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami