Blog

26.07.2018

Sposoby prowadzenia budowy

W artykule znajdziesz:

Sposoby prowadzenia budowy


Wybór sposobu prowadzenia budowy uzależniony jest od posiadane budżetu inwestycyjnego, a także od wiedzy budowlanej inwestora i planowanego czasu wykonania inwestycji. Jednym z najpopularniejszych sposób jest tzw. system gospodarski. Jego założeniem jest samodzielne nabywanie przez inwestora wszelkich potrzebnych materiałów, a także zatrudnianie podwykonawców i kierownika budowy. Łatwiejsze prace inwestor wykonuje samodzielnie, dzięki czemu możliwe jest obniżenie kosztów inwestycji. Budowa obiektu systemem gospodarczym najczęściej trwa 2-3 lata. Jest to system czasochłonny i wymagający dużego zaangażowania oraz wiedzy budowlanej. Dom wybudowany tym sposobem jest tańszy niż dom wybudowany systemem alternatywnym.
System zlecony polega na zatrudnieniu generalnego wykonawcy. Jest opcja najwygodniejsza dla inwestora, ale znacząco zwiększająca koszty inwestycyjne. Generalny wykonawca odpowiada za wszystkie budowlane obowiązki, zarówno te najprostsze, jak i wymagające nadzoru budowlanego. Spoczywa na nim także odpowiedzialność za przestrzeganie technologii budowlanych, norm oraz terminów prac. Budowa za pomocą tego systemu jest krótsza niż w przypadku systemu gospodarczego, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na czasie. W przypadku tego systemu warto zdecydować się na zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie kontrolował m.in. kosztorys inwestycyjny.
Kolejnym popularnym systemem jest system kontraktowy, zakładający zatrudnienie kilku wykonawców specjalizujących się w konkretnych robotach budowlanych. W takiej sytuacji zadaniem inwestora jest zaangażowanie odpowiednich ekip oraz ustalenie terminów prac. Niekiedy musi on również dostarczać materiały budowlane. System ten przypomina gospodarczy, ale inwestor nie musi sprawować osobistego nadzoru nad postępem prac. Budowa domu systemem kontraktowym trwa około 2 lata, ale należy pamiętać, że opóźnienie jednego wykonawcy skutkuje opóźnieniem pracy kolejnych ekip budowlanych.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami