Blog

Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 2
26.07.2018

Sposoby prowadzenia budowy

W artykule znajdziesz:

Sposoby prowadzenia budowy


Wybór sposobu prowadzenia budowy uzależniony jest od posiadane budżetu inwestycyjnego, a także od wiedzy budowlanej inwestora i planowanego czasu wykonania inwestycji. Jednym z najpopularniejszych sposób jest tzw. system gospodarski. Jego założeniem jest samodzielne nabywanie przez inwestora wszelkich potrzebnych materiałów, a także zatrudnianie podwykonawców i kierownika budowy. Łatwiejsze prace inwestor wykonuje samodzielnie, dzięki czemu możliwe jest obniżenie kosztów inwestycji. Budowa obiektu systemem gospodarczym najczęściej trwa 2-3 lata. Jest to system czasochłonny i wymagający dużego zaangażowania oraz wiedzy budowlanej. Dom wybudowany tym sposobem jest tańszy niż dom wybudowany systemem alternatywnym.
System zlecony polega na zatrudnieniu generalnego wykonawcy. Jest opcja najwygodniejsza dla inwestora, ale znacząco zwiększająca koszty inwestycyjne. Generalny wykonawca odpowiada za wszystkie budowlane obowiązki, zarówno te najprostsze, jak i wymagające nadzoru budowlanego. Spoczywa na nim także odpowiedzialność za przestrzeganie technologii budowlanych, norm oraz terminów prac. Budowa za pomocą tego systemu jest krótsza niż w przypadku systemu gospodarczego, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na czasie. W przypadku tego systemu warto zdecydować się na zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie kontrolował m.in. kosztorys inwestycyjny.
Kolejnym popularnym systemem jest system kontraktowy, zakładający zatrudnienie kilku wykonawców specjalizujących się w konkretnych robotach budowlanych. W takiej sytuacji zadaniem inwestora jest zaangażowanie odpowiednich ekip oraz ustalenie terminów prac. Niekiedy musi on również dostarczać materiały budowlane. System ten przypomina gospodarczy, ale inwestor nie musi sprawować osobistego nadzoru nad postępem prac. Budowa domu systemem kontraktowym trwa około 2 lata, ale należy pamiętać, że opóźnienie jednego wykonawcy skutkuje opóźnieniem pracy kolejnych ekip budowlanych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 7 Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 8 Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 9
Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 10
Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 11 Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 12 Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 13
Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pojęcie chropowatości zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami