Blog
Sposoby wykonania instalacji kanalizacyjnych
W artykule znajdziesz:
Sposoby wykonania instalacji kanalizacyjnych
Sposoby wykonania instalacji kanalizacyjnych
Instalacja kanalizacyjna jest bardzo ważna i kluczowa dla każdego budynku, w którym mają mieszkać lub przebywać ludzie. Jest ona konieczna do odprowadzania zużytej wody z umywalek, zlewozmywaków, brodzików czy wanien, a także do odprowadzania fekaliów z ubikacji i toalet.
Budowa instalacji kanalizacyjnej powinna być przeprowadzona w taki sposób, by umożliwić swobodny odpływ ścieków z wykorzystaniem sił grawitacji i odprowadzenie ich poza budynek. Tam może się ona łączyć albo z miejską siecią kanalizacyjną, albo mieć ujście do specjalnego zbiornika asenizacyjnego, zwanego też szambem. Polskie Normy określają jakiej średnicy przewody należy stosować dla głównych odpływów, pionów kanalizacyjnych, a także podejść do przyborów sanitarnych. Dzięki wykorzystaniu zapisów Normy mamy gwarancję, że instalacja będzie pracować prawidłowo, nie będzie dochodziło do zatykania się rur odpływowych, a ewentualne prace naprawcze będą mogły zostać przeprowadzone szybko i sprawnie, między innymi dzięki obowiązkowi stosowania wyczystek rewizyjnych.
Wykonując instalację kanalizacyjną w domu jednorodzinnym, właściciel ma dużą swobodę decydowania o tym, w jaki sposób będzie ona stworzona. Jednak w przypadku obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły i tym podobne, instalacja kanalizacyjna budynku musi być już w pełni zgodna z Polskimi Normami. Jest to wymagane prawem budowlanym, aby zapewnić ludziom przebywającym w tych obiektach możliwość bezproblemowego korzystania z łazienek i innych pomieszczeń sanitarnych. Ważne jest także, by instalacja dała się łatwo konserwować, naprawiać, oraz czyścić w razie, gdyby doszło do jej zatkania.
Polskie Normy określają także materiały, z jakich możliwe jest wykonanie instalacji. Niedopuszczalne jest chociażby wykorzystanie rur z azbestu, kiedyś powszechnie stosowanych, a dziś uznawanych za posiadające działanie rakotwórcze i mogące mieć negatywny wpływ na osoby korzystające z danego budynku.
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32