Blog

Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 2
12.05.2022

Sprawdzanie wytrzymałości słupowej

W artykule znajdziesz:

Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 3
Sprawdzanie wytrzymałości słupowej

W normach projektowania konstrukcji betonowych i żelbetowych miarodajną wytrzymałość na ściskanie osiowe charakteryzuje się wytrzymałością doraźną na ściskanie (w kG/cm2) graniastosłupa betonowego o wymiarach 20x20x80 cm, sporządzonego i zbadanego zgodnie z ustalonymi przepisami. Wytrzymałość graniastosłupa betonowego w odróżnieniu od wytrzymałości kostkowej nazywa się wytrzymałością słupową betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sprawdzanie wytrzymałości słupowej w warunkach produkcyjnych jest dość skomplikowane, wskutek czego bieżącą kontrolę jakości betonu przeprowadza się zawsze na sześcianach. Wytrzymałość słupową oznacza się zazwyczaj tylko przy wykonywaniu prac naukowo-badawczych i w razie konieczności porównywania rzeczywistej wytrzymałości słupowej badanego betonu z wartościami miarodajnej wytrzymałości na ściskanie, przytoczonymi w odpowiednich rozdziałach norm i przepisów budowlanych (SNiP) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Między podstawową charakterystyką jakości betonu - jego projektowaną wytrzymałością na ściskanie (wytrzymałością kostkową) a podstawową charakterystyką wytrzymałości betonu na ściskanie osiowe Wyrażenie w liczniku oznacza miarodajną wytrzymałość kostkową betonu Ru.p. Stosunek wytrzymałości słupowej do wytrzymałości kostkowej przyjmuje się jako równy 0,8 - 0,0001 Rwp. Sześciany o krawędzi 20 cm są rzadko wykorzystywane w produkcji do kontroli wytrzymałości betonu. Znacznie częściej, zwłaszcza w wytwórniach wyrobów żelbetowych, stosuje się do tego celu próbki o mniejszych wymiarach - sześciany 15x15x15 i 10x10x10 cm (uprawnienia budowlane).

Czynniki technologiczne

W normie GOST 10180-67 przewidziano prócz tego wykorzystanie sześcianów o krawędziach 30 cm (dla betonów o wymiarach ziaren kruszywa do 75 mm) i 7,07 cm, jak również próbek walcowych o średnicy 7,14, 15 i 19,5 cm i wysokości odpowiednio 14,3, 30, i 39 cm. Próbki walcowe stosuje się w związku z tym, że do oznaczania wytrzymałości betonu w konstrukcjach często wykorzystuje się walce (rdzenie) wywiercone z konstrukcji (szczególnie w budownictwie drogowym). Próbki walcowe wykorzystuje się również w budownictwie wodnym (program egzamin ustny).

Uwzględniając wpływ technicznego stanu prasy na wyniki badań, w normie GOST 10180-67 przewiduje się ustalenie doświadczalne współczynników zamiany wytrzymałości betonu w próbkach niewzorcowych na wytrzymałość kostki wzorcowej 20x20x20 cm dla każdej maszyny do prób. W braku danych doświadczalnych można posługiwać się współczynnikami zamiennymi

W wielu krajach jako miarę wytrzymałości betonu przyjęto wytrzymałość walcową, a nie kostkową. Tak więc wytrzymałość graniczną na ściskanie walca betonowego o średnicy 15 cm i wysokości 30 cm (walce 15 X 30 cm) przyjęto jako wzorzec w normach Europejskiego Komitetu Betonu, którego członkami jest wielu specjalistów radzieckich. W Stanach Zjednoczonych jako wzorzec przyjęto próbkę walcową o średnicy 6″ i wysokości 12″ (15,24×30,48 cm), w Polsce - próbkę walcową o średnicy 16 cm i wysokości 16 cm (opinie o programie).

W Polsce oprócz wymienionych, obowiązujących w starych przepisach, próbek walcowych 0 16 cm i wysokości 16 cm, ostatnio zaczynają być stosowane jako podstawowe: próbka kostkowa o krawędzi 20 cm, kostki o krawędzi 15 cm i 10 cm do badań na ściskanie oraz walce 0 15 cm i wysokości 30 cm do badań specjalnych, jak np. przy wyznaczaniu współczynnika sprężystości (segregator aktów prawnych).

Czynniki technologiczne wpływające na wytrzymałość betonu. Na wytrzymałość betonu wpływają następujące czynniki: rodzaj i aktywność cementu, wielkość współczynnika wodno-cementowego, wytrzymałość kruszywa, stopień przyczepności do niego stwardniałego zaczynu cementowego i stopień zagęszczenia mieszanki betonowej, wiek betonu oraz warunki jego twardnienia. Aktywność cementu. Między wytrzymałością betonu i aktywnością cementu istnieje liniowa zależność. Na przykład, jeżeli przy innych jednakowych warunkach (skład, intensywność zagęszczenia, warunki twardnienia, wiek) aktywność cementu zmniejszy się dwukrotnie, to również wytrzymałość betonu zmniejszy się dwa razy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 8 Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 9 Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 10
Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 11
Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 12 Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 13 Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 14
Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cementy szybkosprawne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami