Blog

21.05.2021

Sprawność cieplna pieca

W artykule znajdziesz:

Sprawność cieplna pieca

Sprawność cieplna pieca

Sprawność cieplna pieca zależna jest od liczby kąpieli; przy pierwszej wynosi ona ok. 30-40%, a przy każdej następnej 40-50%. Uwzględniając efekt ogrzewania pomieszczenia, sprawność cieplna osiąga wyższą wartość i wynosi ok. 65-70% (program uprawnienia budowlane na komputer). Warunek stałego połączenia przestrzeni wodnej pieca z atmosferą zapewnia stale otwarte połączenie sitka natrysku z górną częścią przestrzeni wodnej zasobnika. Otwarcie zaworu wody zimnej 5 powoduje wypieranie z zasobnika pieca ciepłej wody, która w zależności od tego, czy zawór 6 jest otwarty czy zamknięty, wypłynie sitkiem natrysku lub wylewką nad wanną.

Zawór mieszający 7 doprowadzający wodę zimną do baterii umożliwia regulację temperatury wody. Zawór zwrotny 8 zabezpiecza piec przed opróżnieniem przy niskim ciśnieniu wody wodociągowej i otwartym zaworze 5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosowanie zaworu zwrotnego nie jest jednak konieczne. Wówczas podejście wody zimnej do pieca wykonuje się od góry. Rozwiązanie instalacji przy zastosowaniu baterii trójdrogowej (wg PN-68/ 2M-75114). Piec tego typu jest w zasadzie przeznaczony do zasilania jednego punktu czerpalnego. Przy zasilaniu większej liczby punktów czerpalnych należy ■tasować pośrednie naczynie otwarte lub naczynie wzbiorczo-zasilające (uprawnienia budowlane).

W instalacjach tego typu zarówno nad wanną, jak i umywalką czy zlewozmywarki umieszcza się baterie dwudrogowe 1. Woda zimna i ciepła doprowadzona do baterii czerpalnych pod jednakowym ciśnieniem wytworzonym przez czynie 2. Do kontroli poziomu wody w naczyniu wzbiorczo-zasilającym, » rym samym całkowitego napełnienia pieca, wskazane jest wyposażenie naczynia w poziomowskaz.
Naczynie wzbiorczo-zasilające powinno być umieszczone na takiej wysokości, się w najmniej korzystnym pod względem hydraulicznym punkcie czerpalnym ciśnienie wypływu. Ciśnienie to nie powinno być w żadnym przypadku niższe od 20 kPa [2 m H20]. Objętość użytkowa wzbiorczo-zasilającego nie powinna być mniejsza od wartości obliczonej
przyrost objętości wody w zasobniku podgrzewacza przy podgrzaniu jej od-5°C do temperatury ciepłej wody, dm3. Całkowita objętość naczynia wzbiorczo-zasilającego powinna być zwiększona i objętość potrzebną dla umieszczenia zaworu pływakowego, lecz nie mniejszą 0,25 Vn. Zasadniczo naczynie wzbiorczo-zasilające powinno znajdować się w tym samym pomieszczeniu co piec kolumnowy (program egzamin ustny).

Wewnętrzna średnica rury

Wewnętrzna średnica rury odpowietrzającej naczynie nie powinna być mniejsza :c 15 mm. Rura dopływowa powinna łączyć dolną przestrzeń wodną zasobnika pieca z naczyniem wzbiorczo-zasilającym. Wprowadzenie rury do bocznej ściany naczynia powinno się znajdować 5 cm ponad jego dnem. Wewnętrzna średnica rury przelewowej nie powinna być mniejsza od 20 mm. Średnica rury bezpieczeństwa wieloczerpalnych pieców kolumnowych powinna być zgodna z PN-71/ B-02414, przy czym jej średnica wewnętrzna nie powinna być mniejsza od 20 mm (opinie o programie).
Piece kąpielowe niskociśnieniowe podłączone do instalacji w sposób nie podlegają przepisom dozoru technicznego.

Wysokociśnieniowe piece kąpielowe pracują pod ciśnieniem panującym w instalacji wodociągowej. Według obowiązujących przepisów dozoru technicznego [50] traktowane są one jako kotły wodne. Z tego powodu urządzenia te powinny być zabezpieczone przed nadmiernym wzrostem ciśnienia zgodnie z normą PN-70/B -02413. Schemat instalacji c. w. u. zasilanej z wysokociśnieniowego pieca kolumnowego. Zasobnik ciepłej wody musi być zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa. Zawór ten umieszcza się w ten sposób, aby pomiędzy nim a przestrzenią wodną pieca nie znajdował się żaden zawór (segregator aktów prawnych).

Ideowy schemat instalacji c. w. u. z wielo czerpalnym wysokociśnieniowym piecem kolumnowym 1 - piec kolumnowy, 2 - zawór bezpieczeństwa, 3 - rura odpływowa, 4 - baterie dwudrogowe, 5 - zawór zwrotny, 6 - termometr odcinający. Zawór bezpieczeństwa bezwzględnie należy umieszczać na górnej dennicy zbiornika lub na przewodzie odprowadzającym ciepłą wodę użytkową. Zawory bezpieczeństwa powinny mieć stale otwarte odprowadzenie, przy czym nie powinno ono zmniejszać przepustowości zaworu. Do zabezpieczenia instalacji można stosować zawory sprężynowe, ciężarkowe lub membranowo-sprężynowe (promocja 3 w 1).

Średnice zaworów powinny być ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami dozoru technicznego. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku, gdy zawór bezpieczeństwa zabezpiecza zbiornik przed wzrostem nadciśnienia powyżej 0,3 MPa (3 atn), a pojemność zbiornika jest mniejsza od 100 dm3 (iloczyn ciśnienia w atn i objętości w dm3 jest mniejszy od 300), to piec kąpielowy podlega jedynie ograniczonemu dozorowi technicznemu polegającemu na jednorazowym dopuszczeniu do eksploatacji i obrotu urządzenia u jego wytwórcy. W górnej części zasobnika pieca powinien być umieszczony termometr.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami