Blog
Sprawozdawczość magazynowa
W artykule znajdziesz:
Dokumenty obrotu materiałowego, odpowiednio posegregowane, przedsiębiorstwa rytmicznie przekazują w ustalonych terminach do obsługujących je ośrodków maszyn licząco-analitycznych Zwrot dokumentów do przedsiębiorstw następuje po ich opracowaniu, łącznie z tabulogramami w identycznym układzie, jak przy przekazywaniu do ośrodka (program uprawnienia budowlane na komputer). Dane zawarte w tabulogramach obejmują obroty materiałowe za dany miesiąc lub inny okres rozliczeniowy, stan zapasów materiałów itp.
Sprawozdawczość magazynowa powinna być dostosowana do systemu księgowania w rachubach materiałowych przedsiębiorstw. W przedsiębiorstwach obsługiwanych przez Biuro Rozliczeń Budownictwa magazyny i wypożyczalnie przedmiotów nietrwałych nie są obowiązane do sporządzania sprawozdań z obrotu materiałami (z wyjątkiem danych do sprawozdań GUS). W przedsiębiorstwach stosujących saldowy system księgowania w rachubach materiałowych magazyny obowiązane są sporządzać: „Zestawienie obrotów materiałowych” na ostatni dzień każdego miesiąca (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podstawą do sporządzenia zestawienia są kartoteki materiałowe magazynowe, w których są zapisane wszystkie operacje obrotu materiałowego, które miały miejsce w okresie sprawozdawczym. Ostatni zapis w. okresie sprawozdawczym powinien być w kartotece podkreślony czerwoną linią, pod nią wpisuje się numer zestawienia, w którym zapisy z kartoteki zostały zamieszczone (uprawnienia budowlane).
Do zestawienia wpisuje się materiały według kolejności symboli indeksu materiałowego, wg grup materiałowych, a w ramach grup w kolejności asortymentów. Do zestawienia wpisuje się z kartoteki magazynowej wszystkie objęte nią materiały znajdujące się w magazynie, to znaczy również i te, które nie wykazały obrotów w miesiącu sprawozdawczym. Stan poszczególnych materiałów na koniec miesiąca w poprzednim zestawieniu powinien się zgadzać ze stanem początkowym w następnym zestawieniu (program egzamin ustny).
Do zestawienia należy dołączyć wszystkie dowody materiałowe, które zostały w okresie sprawozdawczym zapisane w kartotekach materiałowych, z wyłączeniem tych egzemplarzy dowodów „Pz” i „Wz”, które przesyłane- są do służby zaopatrzenia bieżąco, tj. w następnym dniu po wystawieniu lub. realizacji.
Zestawienia obrotów materiałowych
Zestawienia obrotów materiałowych magazynier sporządza w 3 egzemplarzach. Sprawozdanie podpisuje kierownik magazynu i kierownik budowy. W zasadzie magazynier powinien przekazywać osobiście do księgowości materiałowej wszystkie trzy podpisane egzemplarze zestawienia wraz z wszystkimi dowodami, stanowiącymi podstawę zapisów, przy czym dowody powinny być ułożone kolejno, według poszczególnych pozycji sprawozdania. Jedynie w przypadkach gdy magazyn znajduje się w innej miejscowości niż komórka księgowości materiałowej, sprawozdania mogą być wysłane pocztą (opinie o programie).
Księgowy, po sprawdzeniu prawidłowości sporządzonego sprawozdania, kwituje jego odbiór na wszystkich trzech egzemplarzach i zatrzymuje pierwszy egzemplarz wraz z dowodami; drugi egzemplarz przekazuje do działu zaopatrzenia, trzeci zwraca magazynierowi.
W przypadku gdy sprawozdanie zawiera błędy, księgowy koryguje je sam i powiadamia magazyniera o zmianach wprowadzonych do sprawozdania, bądź też w przypadku gdy błędy nie dadzą się sprostować bez obecności magazyniera wzywa go wraz z odpowiednimi dokumentami, lub też skierowuje do magazynu pracownika księgowości w celu wyjaśnienia niezgodności (segregator aktów prawnych).
Zgodnie z Zarządzeniem nr 72 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31.12.1969 r. nadzorowane przedsiębiorstwa obowiązane są do ilościowego rozliczania materiałów podstawowych zużytych do produkcji, przy czym zarządzenie to dopuszcza pominięcie w dokumentacji rozliczeniowej materiałów, które występują w niewielkich ilościach i nie mają większego wpływu na koszty produkcji. Dyrektorzy przedsiębiorstw budowlano-montażowych obowiązani są przy tym określić w uzgodnieniu z dyrektorem zjednoczenia listy materiałów nie podlegających ilościowemu rozliczeniu, opierając się na wytycznych zawartych w ramowej instrukcji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32