Blog

Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 2
27.04.2022

Sprecyzowanie roli

W artykule znajdziesz:

Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 3
Sprecyzowanie roli

Na tym tle następuje sprecyzowanie roli przyszłej świątyni jako przeciwwagi obrazu codziennej rzeczywistości: „Lud nasz chce znaleźć w świątyni - konkluduje kardynał Kakowski - nie prymitywy, jakie ma w domu (podkreślenie moje - E. G.), ale wzory odwiecznego, wiekuistego piękna". Szereg wybitnych projektów konkursowych z koncepcją Bohdana Pniewskiego na czele obrażuje głęboki rozdźwięk aspiracji architektów i intencji ich zleceniodawców, obrazuje zarazem bezpłodność ogromnego wysiłku twórczego włożonego w zadanie oderwane od życia, a nawet życiu przeciwstawne, w zadanie pozbawione szans realności (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zarówno bowiem koncepcje południowej dzielnicy reprezentacyjnej, jak i przebudowy i regulacji Osi Saskiej nic doczekały się w okresie dwudziestolecia żadnej, choćby najbardziej częściowej, realizacji. Były to projekty utopijne, bezsilne wobec rzeczywistości, której znamieniem był nic uporządkowany nigdy stan placu Saskiego, chaotyczna zabudowa spekulacyjna Pola Mokotowskiego i Skarpy (w rejonie Dynasów i Frascati), tłumienie wszelkiej szerszej myśli urbanistyczno-architektonicznej przez miejską przedsiębiorczość kapitalistyczną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Aktywne zorganizowane

Czasopismo „Architektura i Budownictwo w artykule wstępnym zamieszczonym w nrze 1 z r. 1934 daje dosadny wyraz tej sytuacji operując wypowiedziami prasowymi szeregu znanych architektów:

„Gdybyśmy byli żyli od lat w warunkach normalnych… to dziś skarpa warszawska nie byłaby zabudowana, wybrzeże Wisły nic byłoby zatkane, nowy most kolejowy nic przecinałby rzeki na ukos, w ogóle Warszawa nie byłaby stekiem nielogiczności i niekonsekwencji architektonicznych (uprawnienia budowlane).

„Co moglibyśmy osiągnąć, gdyby w nasząsafandulską, drobnomieszczańskąatmosferę… gdyby w tę atmosferę zgniłego merkantylizmu zastrzyknąć choć kilka kropel… odżywczego eliksiru… Gdyby nareszcie… powziąć raz męską decyzję uznania tej dziedziny, cierpiącej na uwiąd starczy i strach przestrzeni, za rację państwową pierwszorzędnej wagi, a nie traktować jej jako rynek cygańskich targów zaściankowych spekulantów…" (program egzamin ustny).

„Tak. Gdyby, ach, gdyby!!! - czytamy dalej w artykule z ((Architektury i Budownictwa To miasta nasze i ich regiony nie pokrywałyby się «trądem zabudowań.. To przyroda naszego kraju byłaby aktywnie zorganizowaną dla potrzeb i dla postępu zamieszkującego ten kraj człowieka…

Żelazne, a niezłomne konsekwencje będące wynikiem przestarzałych gospodarczych i społecznych założeń - stoją temu na przeszkodzie. Dlatego wiemy, że podejmując się obrony szczytnych zadań Architektury, wstępujemy zapewne na straconą pozycję". Tak wyglądała, ograniczona zresztą klasowo, ocena sytuacji architektury w Polsce międzywojennej, ocena pełna beznadziejności i rozpaczy (opinie o programie). W tym samym mniej więcej czasie Tadeusz Tołwiński bilansuje wyniki stuletniej działalności urbanistyki burżuazyjnej poszukując źródeł jej upadku nie wewnątrz danej dyscypliny, lecz w jej podłożu społeczno-gospodarczym i ideowym:

„Jakież są wyniki pracy setek milionów ludzi i rządów najpotężniejszych mocarstw świata, dających w ciągu stulecia maksimum swego wysiłku - wysiłku prawdziwie gigantycznego, nie spotykanego w dziejach ludzkości. Pobudowanie setek i tysięcy miast w wielkościach od kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców do siedmio- czy ośmiomilionowych kolosów N. Yorku czy Londynu, reprezentujących niemal wszystkie najcięższe błędy budowy urbanistycznej… W tej ogólnej katastrofie, gdyż inaczej nazwać nie można powstania takich miast jak Łódź, Berlin, N. York, uderzającą jest rzeczą, że popełniano błędy kardynalne, nawet w sprawach stanowiących do pewnego stopnia specjalność wieku XIX (segregator aktów prawnych). Począwszy od zupełnie przypadkowo określanych sytuacji, a kończąc na najgorszych warunkach mieszkania i pracy osiągnięto wszystko, lecz w kierunku ujemnym i odwrotnym… Brakowało twórczej myśli… brakowało wielkich idei wytyczających cele i ujmujących w cugle te podświadomie niemal i ślepo działające siły gospodarcze, społeczne i techniczne. Brakowało ludzi genialnych, w tym wypadku już nie budowniczych miast, ale budowniczych ludzkości" (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 8 Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 9 Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 10
Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 11
Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 12 Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 13 Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 14
Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dokumenty kwalifikacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami