Blog

06.11.2021

Wykonywanie izolacji

W artykule znajdziesz:

Wykonywanie izolacji

Wykonywanie izolacji

Podczas gdy do wykonywania izolacji wodoszczelnej płaszczyzn poziomych i lekko pochyłych (płaskich lub o równomiernej krzywiźnie) nadają się wkładki specjalne ciężkie, przy większych płaszczyznach pionowych lub silnie nachylonych zaleca się naklejanie dwóch lub kilku warstw papy asfaltowej bez powłoki z przestawionymi stykami. Wkładki specjalne bowiem, z powodu ich znacznego ciężaru, dają się z trudem przylepić i szczególnie w lecie na gorącej masie bitumicznej mogą ześlizgiwać się. Więcej niż dwie warstwy wkładek specjalnych należy stosować jedynie w wodzie gruntowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do wykonywania izolacji ciężkich z wkładkami wskazane jest stosowanie zasadniczo tylko lepików bitumicznych na gorąco [18]. Używa się jednak również z powodzeniem lepików na zimno. Te ostatnie szczególnie mogą być przydatne wówczas, gdy należyte przylepienie wkładek przy zastosowaniu lepików na gorąco natrafia na trudności (lepik na gorąco może w złych warunkach skrzepnąć wcześniej niż zostaną dokonane wszystkie czynności konieczne dla należytego ułożenia izolacji).
Wykonywanie izolacji przy posługiwaniu się lepikami na zimno wymaga mniej kwalifikowanych rzemieślników, a skutki niestarannego lub nieumiejętnego wykonania są w tym przypadku dzięki ogromnej plastyczności lepiku mniej niebezpieczne niż przy zastosowaniu lepików na gorąco. Przy stosowaniu lepików na gorąco trzeba uwzględnić dwa dodatkowe czynniki: temperaturę nakładanego lepiku oraz sprawność wykonania (które powinno się odbywać w z góry określonym czasie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). 
Izolacje z wkładkami z pap asfaltowych obustronnie powlekanych, szczególnie lepszych gatunków, z wkładkami specjalnymi z juty, tkaniny szklanej, folii z mas plastycznych, blachy aluminiowej lub kombinacji tych materiałów, jak np. juty nalepionej na papie lepikiem asfaltowym, przylepia się lepikiem asfaltowym na przeznaczonej do izolowania i uprzednio zagruntowanej powierzchni konstrukcji. Nalepianie ma tę zaletę w porównaniu z luźnym układaniem, że przy powstawaniu uszkodzeń izolacji przenikająca woda nie może się rozprzestrzenić pod całą izolacją (uprawnienia budowlane).

Usunięcia powietrza

Nalepione izolacje z wkładkami powinny pozostać na powierzchni konstrukcji plastyczne i odkształcalne, aby nie ulegając rozerwaniu mogły przykryć powstające małe rysy konstrukcji (program egzamin ustny).
Przed ułożeniem wkładek zwoje należy rozwinąć i przewinąć na drugą stronę w celu uniknięcia w izolacji zmarszczek i fałd. Należy przy tym starannie usunąć z nich twardymi szczotkami materiał, którym są posypane. Czynność tę należy wykonywać możliwie z dala od izolowanej konstrukcji (opinie o programie).

Jeśli to jest możliwe, należy zwrócić uwagę, aby nagromadzoną posypkę usunąć poza miejsce robót izolacyjnych, aby nie utrudniała ona przylepiania się wkładek.
Oczyszczone z posypki pasy materiału należy dopasować do miejsca i kształtu powierzchni przeznaczonej do zaizolowania. W celu zapewnienia jak najlepszego przylepiania się wkładek należy unikać przylepiania pap lub innych wkładek całkowitymi zwojami o długości 10 lub 20 m, lecz stosować krótsze odcinki o długości 5 m, gdyż arkusze o mniejszej powierzchni przylegają lepiej od izolowanej powierzchni. Następnie powierzchnię tę należy posmarować gorącym lepikiem o grubości warstwy co najmniej 1 mm. Równocześnie smaruje się lepikiem powierzchnię, na którą nakleja się izolację (segregator aktów prawnych).

Przed przylepieniem wkładki należy dolną jej część posmarować przy zimnej pogodzie jedynie na szerokość szczotki gorącym lepikiem . Następnie rozwija się rolkę wkładki i rękoma odzianymi w rękawice ochronne przyciska do podłoża. Czynność tę wykonuje się od środka rolki ku krawędziom podłużnym w celu usunięcia powietrza spod wkładki. Wkładkę w miejscach zakładek pociąga się wyciśniętym spod niej lepikiem i po dociśnięciu wkładek wałuje się ją specjalnym wałkiem o ciężarze ok. 100 kG. Jakość przyklejenia wkładki sprawdza się przez opukiwanie. Miejsca nie przylepione nacina się i ponownie przylepia (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami