Blog

Betony lekkie zdjęcie nr 2
09.11.2020

Sprężanie hydrauliczne

W artykule znajdziesz:

Sprężanie hydrauliczne

Betony lekkie zdjęcie nr 3
Sprężanie hydrauliczne

Przykład rozwiązania konstrukcyjnego opartego na powyższej zasadzie. Drut nawijany pod naprężeniem dociska rdzeń rury do krążków prowadzących i zapewnia stateczność ruchu obrotowego, bez zakładania specjalnych urządzeń prowadząco-ociskających (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kąt nawijania jest stały (niezależnie od średnicy rury), zaś skok spirali waha się od 0-40 mm. Po uzwojeniu warstwę uzbrojenia pokrywa się torkretem. Uzwajające urządzenie (prototypowe) skonstruowane w Polsce. Rdzeń rury utrzymywany jest wyłącznie za pośrednictwem tarcz, zamocowanych w kłach (podobnych do uchwytów to- karki) i ściągniętych silnie cięgnami. Napęd wprowadzony jest za pomocą silnika elektrycznego, przekazującego ruch poprzez ślimacznicę. Jednocześnie za pomocą napędu linowego i urządzenia przekładniowego przesuwany jest wózek. Na wózku tym, znajduje się zwój drutu, urządzenie wstępnie, hamujące i bęben hamujący (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jako inny przykład urządzenia nawijającego można wymienić uzwajarkę firmy Preload, gdzie mechanizmem hamującym jest (jak zwykle w różnorodnych urządzeniach tego systemu) otwór „ciągadła” o nieco mniejszym prześwicie od średnicy drutu. Rury można też uzwajać w pozycji stojącej. W czasie jednostronnego uzwajania w rdzeniu betonowym rury powstają szkodliwe naprężenia ścinające i momenty zginające, w związku z czym uzwajarki tego typu ustępują urządzeniom grupy pierwszej.

Sprężanie rur przez uzwajanie po stwardnieniu betonu odpowiada zasadzie kablobetonu. Możemy jednak również dokonywać naciągu uzbrojenia przed pełnym stwardnieniem betonu, co w pewnej mierze odpowiada zasadzie strunobetonu (uprawnienia budowlane). W tym celu umieszcza się uzbrojenie (na początku nie naprężone) w formie stojącej, po czym betonuje się ścianki rury. Sprężenia dokonuje się przed pełnym stwardnieniem betonu przez zastosowanie wewnętrznego nadciśnienia (hydraulicznego), wywołując rozszerzenie ścianek betonowych i naciągnięcie uzwojenia. Sposób ten wymaga starannego określenia chwili sprężenia, gdyż beton musi być na tyle związany, aby zapewniona była pewna minimalna przyczepność między nim a stalą (o takiej wielkości, aby beton „pociągał” za sobą uzbrojenie przy rozszerzaniu), z drugiej zaś strony musi on być jeszcze na tyle plastyczny, aby ścianka rury mogła się wydłużać bez obawy zarysowania i aby mogła trwale zachować uzyskany kształt.

Technologia sprężania hydraulicznego

Technologia sprężania hydraulicznego pozwala na zastosowanie równoczesnego sprężania podłużnego i obwodowego (program egzamin ustny). Zaletą jej jest połączenie czynności związanych z betonowaniem rury i jej sprężeniem przez wykonywanie ich w jednej formie, podczas gdy w metodach trzeba najpierw wykonać rdzeń betonowy, naciąg zaś dokonuje się w oddzielnym agregacie uzwajającym. Ponadto możliwość uzyskania betonu o bardzo wysokiej wytrzymałości (dzięki wstępnej kompresji) oraz zastosowanie sprężenia dwukierunkowego prowadzi do bardzo korzystnych wskaźników materiałowych, przy krótkim cyklu produkcyjnym. Wadą tej metody jest jej mała elastyczność jeśli chodzi o przystosowanie do produkcji rur o różnych średnicach, z uwagi na skomplikowane i kosztowne formy stojące (opinie o programie).

Metoda powyższa, z zastosowaniem sprężania dwukierunkowego, została opracowana jeszcze przed wojną przez E. Freyssineta i zastosowana w wytwórniach w Algierii i w Niemczech (przez firmę Wayss & Freytag). Zasadniczym urządzeniem produkcyjnym jest forma stojąca. Jej szkielet  worzą dwie rury stalowe: wewnętrzna i zewnętrzna. Zapełnianie betonem następuje przez boczny lej (segregator aktów prawnych).

Do formy wkłada się nie naprężone uzbrojenie w postaci siatki złożonej z uzbrojenia podłużnego i obwodowego. Po włożeniu do formy i zakotwieniu od strony „ślepej” uzbrojenie podłużne naciąga się za pomocą lekkich naciągarek. Naciąg uzbrojenia obwodowego odbywa się hydraulicznie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Betony lekkie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Betony lekkie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Betony lekkie zdjęcie nr 8 Betony lekkie zdjęcie nr 9 Betony lekkie zdjęcie nr 10
Betony lekkie zdjęcie nr 11
Betony lekkie zdjęcie nr 12 Betony lekkie zdjęcie nr 13 Betony lekkie zdjęcie nr 14
Betony lekkie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betony lekkie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betony lekkie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami