Blog
Sprężarka powietrzna uzupełniająca
W artykule znajdziesz:
Sprężarka powietrzna uzupełniająca
Sprężarka powietrzna uzupełniająca jest włączana i wyłączana zwykle też automatycznie wyłącznikiem pływakowym związanym z poziomem wody w zbiorniku (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeżeli zbiornik wodno-powietrzny jest obsługiwany przez parę pomp (zwykle nie więcej niż trzy pompy), wówczas pompy te są włączane automatycznie kolejno, w miarę spadku ciśnienia w zbiorniku (np. pierwsza pompa przy spadku ciśnienia z 4 atn na 3,65, druga z 3,65 na 3,30, trzecia z 3,30 na 3,0) oraz są wyłączane również kolejno, w miarę wzrostu ciśnienia, w ustalonych ogólnych granicach.
Zbiornik taki możemy zaprojektować o średnicy 2 m, to jest o przekroju F = ok. 3 m2 oraz o wysokości 2,5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W większych zakładach bądź też w zakładach, w których ciągłość dostarczania wody ma duże znaczenie, projektujemy zwykle dwa lub trzy zbiorniki wodno-powietrzne, z których jeden jest zapasowy.
Projektuje się zwykle dwie, trzy lub cztery pompy. Poziom ustawienia osi pomp odśrodkowych powinien leżeć nie wyżej niż 6 m nad najniższym poziomem czerpania wody, gdyż hs = 6 m jest to praktyczna granica wysokości ssania pomp odśrodkowych (uprawnienia budowlane).
Pompy z dyszą głębokiego ssania stosuje się tylko przy mniejszym zużyciu wody (do ok. Q = = 10 m3/godz) wobec tego i współczynnik użytkowy ich pracy jest bardzo niski (/; = ok. 0,2). Pompy z dyszą głębokiego ssania mogą być ustawiane na wysokości nawet do 40-45 m nad najniższym poziomem czerpanej wody. Wymiary w planie pomp wraz z silnikami wahają się zależnie od wydajności w następujących granicach: dla małych wydajności (ok. 1 m3/godz) ok. 0,6 • 0,3 m, dla dużych wydajności(ok. 100 m3/godz) ok. 1,5 • 0,6 m. Przy ujęciu wód powierzchniowych lub wód gruntowych z płytkich studni pompy wraz ze zbiornikami wodnopowietrznymi ustawiamy w pompowni umieszczonej blisko miejsca czerpania wody (w odległości 50 do 100 m od ujęcia (program egzamin ustny).
Przy ujęciu wód gruntowych z głębszych studni używamy zwykle pomp zatopionych w przewodzie studni i wtedy zbiorniki wodno-powietrzne ustawiamy w pomieszczeniach, w których jednocześnie stoją urządzenia do oczyszczania wody (odżclaziacze, filtry itp.).
Zakłady przemysłowe
Zakłady przemysłowe możemy podzielić w stosunku do ilości zużywanej wody na dwie zasadnicze grupy (opinie o programie). Do pierwszej grupy zaliczamy zakłady o niewielkim zużyciu wody na cele bezpośrenio produkcyjne i na chłodzenie maszyn i urządzeń, tzn. zakłady, w których ogólne zużycie wody jest stosunkowo nieduże (w granicach mniej więcej do 1000 1 dziennie na jednego pracującego oraz w granicach mniej więcej 100 do 300 m3 ogólnego zużycia na dobę). W tych zakładach zwykle projektujemy zasadniczo dwa rodzaje sieci wodociągowych, a mianowicie:
a) sieć wodociągową na potrzeby ogólne, która dostarcza wodę do picia, na potrzeby pracowników, do utrzymania czystości, a także do chłodzenia urządzeń i na bezpośredniepotrzeby produkcji,
b) sieć wodociągową przeciwpożarową.
W zakładach tych trzeci rodzaj sieci występuje tylko wtedy, gdy pewne działy produkcji wymagają wody o specjalnej jakości - np. bardzo miękkiej (segregator aktów prawnych).
Do drugiej grupy zaliczamy zakłady o dużym zużyciu wody na cele bezpośrednio produkcyjne (produkcja, transport surowca i odpadków) oraz na chłodzenie maszyn i urządzeń, tzn. zakłady, w których ogólne zużycie wody jest duże (mniej więcej powyżej 1000 1 dziennie na jednego pracującego). W tych zakładach projektujemy zwykle trzy rodzaje sieci wodociągowych, a mianowicie:
a) sieć wodociągową na potrzeby ogólne (woda do picia, na potrzeby pracowników i do utrzymania czystości),
b) sieć wodociągową na potrzeby bezpośrednio produkcyjne, to jest do chłodzenia urządzeń oraz na potrzeby produkcji (woda jako surowiec oraz środek transportowy),
c) sieć wodociągową przeciwpożarową (promocja 3 w 1).
Do drugiej grupy należą między innymi duże walcownie i kuźnie, huty, kopalnie węgla i soli, zakłady przemysłu chemicznego, cementownie, papiernie, fabryki celulozy, fabryki włókna sztucznego, browary, fabryki drożdży, przetwórnie tłuszczów roślinnych, garbarnie, elektrownie i elektrociepłownie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32